• 04 Aralık 2021, Cumartesi
  • Son Güncelleme 17:01

21 Ocak 2011, Cuma

İran'la görüşmelerin ikinci turu başlıyor

İran'la batılı ülkeler arasında nükleer müzakerelerin yeni turu bugün İstanbul'da başlıyor. İki gün sürecek zirvede yeni bir öneri gündeme getirmeyeceğini duyuran İran, uranyum takası anlaşmasını görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

İran heyeti, batılı ülkelerle yapılacak nükleer müzakerelerin yeni turu için İstanbul'da. Başmüzakereci Said Celili'nin yardımcısı Ali Bakeri, görüşmelerde yeni bir öneri gündeme getirmeyeceklerini söyledi. İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndaki temsilcisi Ali Asker Sultaniye ise, İran'ın müzakerelerde uranyum takası anlaşmasını görüşmeye hazır olduğunu belirtti. Sultaniye, Moskova'da gazetecilere yaptığı açıklamada, İran'ın Brezilya ve Türkiye ile üzerinde uzlaştığı anlaşmanın arkasında olduğunu belirterek, Tahran'ın Fransa, Rusya ve ABD'yi de içeren Viyana Grubu ile nükleer yakıt takasını görüşmeye hazır olduğunu kaydetti.

İLERLEME İSTEĞİ

ABD Dışişleri Bakanlığı, 5 1 ülkelerinin (BM Güvenlik konseyi daimi üyeleri ve Almanya), İran ile İstanbul'da yapacağı görüşmelerde "temel sorunlarda anlamlı ve pratik bir ilerleme sağlanmasını istediklerini" bildirdi.

Bakanlık sözcüsü P.J. Crowley, 5 1 ülkelerinin, İran'ın uluslararası yükümlülüklerine uyum içinde tutulması politikasına ısrarla bağlı kaldıklarını belirtti. Sözcü, bu tutumlarını, İran'ın "uluslararası kaygıları giderecek somut adımlar atmasına değin" sürdüreceklerini ifade etti.

DAVUTOĞLU'NDAN YEMEK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin ev sahipliğinde yapılacak görüşmeler için İstanbul'a gelen konuklar onuruna akşam yemeği verdi. Davutoğlu, yemek öncesi Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Milli Güvenlik Yüksek Kurulu Genel Sekreteri ve İran'ın Nükleer Başmüzakerecisi Said Celili ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.

EmekDunyasi.Net