• 04 Aralık 2021, Cumartesi
  • Son Güncelleme 17:01

13 Şubat 2011, Pazar

Mısır'da parlamento feshedildi, anayasa askıda!

Mısır'da yönetimi devralan Askeri Konsey, Mübarek'in partisinin çoğunluğu elinde tuttuğu parlamentoyu feshetti. Anayasayı da askıya alan ordunun açıklamasına göre seçimler altı ay içerisinde yapılacak.

Mısır'da yönetimi üstlenen Yüksek Askeri Konsey, parlamentoyu feshetti ve anayasayı askıya aldı. Ordunun devlet televizyonundan okunan açıklamasında, yeni anayasanın oluşturulması ve gelecekte yapılacak anayasal değişikliklerle ilgili bir komisyon kurulacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in sokağın baskısıyla istifa etmesinden iki gün sonra gelen bu açıklamada, geçiş döneminin 6 ay ya da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yapılıncaya kadar olacağı kaydedildi. Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan ve yaygın bir şekilde şike karıştığı söylenen seçimlerde Mübarek'in partisi (NDP) oyların büyük çoğunluğunu alarak meclisteki sandalyelerin neredeyse tümünü elde etmişti. Mısır'da muhalefetin katılmayarak ikinci turunu boykot ettiği seçimler sonucunda kurulan parlamento halkın büyük çoğunluğu tarafından meşru görülmüyordu.

Askeri Konsey böylece, Hüsnü Mübarek yönetimine karşı 18 gün boyunca sokakları terk etmeyen göstericilerin iki önemli talebini karşılamış oldu.

TAHRİR MEYDANI BOŞALIYOR

Hüsnü Mübarek'in 30 yıllık iktidarına, 18 günde son veren Mısır sokaklarında ise bayram havası sürüyor. Gösterilerin kalbi Tahrir Meydanı yavaş yavaş boşalıyor.

Görgü tanıkları, iki haftadan beri gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanı'na giren askerlerin, trafiği rahatlatmak ve hayatın normale dönmesi amacıyla göstericiler tarafından kurulan derme çatma çadırları sökerek topladığını belirtti.

Çadırları söken askerlerle göstericiler arasında zaman zaman sözlü tartışmalar yaşandığını kaydeden görgü tanıkları, buna karşın çadırların toplanması işleminin genellikle olaysız geçtiğini ifade etti.

Göstericiler, askerlerin çadırları sökse de buradan ayrılmayacağını söyledi. Muhalif İşçi Partisi, Müslüman Kardeşler'in bazı mensupları ile yakınları gözaltında olan bir grup muhalif de Tahrir Meydanı'ndan ayrılmak istemiyor. Halk, Mübarek'in muhalefeti bastırmak için başlattığı olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmasını, askeri mahkemelerin kapatılmasını, adil bir seçim ve iktidarın sivil bir yönetime devredilmesini talep ediyor.

Tahrir Meydanı'nda bekleyiş devam ederken, gönüllü gençlik grupları da ülkede yaşamın normale dönebilmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Ellerinde süpürge ve kovalarla meydanı ve çevre yolları temizleyen gençler, trafik işaretlerini onarıyor.

Basına açıklamada bulunan bazı göstericiler de bazı liderlerinin askerler tarafından götürüldüğünü söyledi. Ordunun açıklamaları Mısır'da genel olarak olumlu karşılanırken, halk devrimin devam etmesi gerektiğini söylüyor.

EmekDunyasi.Net

 

 

Bağlantılı Haberler