• 04 Aralık 2021, Cumartesi
  • Son Güncelleme 17:01

13 Mayıs 2011, Cuma

Pakistan'daki intihar saldırısında 82 kişi öldü

Pakistan'da bir emniyet akademisine yapılan intihar saldırısında ilk bilgilere göre 82 kişi öldü. Pakistan'ın kuzey doğusundaki bir askeri eğitim merkezini hedef alan bombalı saldırıyı Pakistan Talibanı üstlendi.

AP'nin haberine göre Pakistan'ın kuzeybatısında bir emniyet akademisinin önünde üst üste iki patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre intihar saldırısı olarak görülen patlamada ölenlerin çoğunun akademide eğitim alanlardan oluştuğunu kaydetti. Yetkililer, çok sayıda kişinin de yaralandığı patlamalarda can kaybının daha fazla olmasından endişe edildiğini söyledi.

TALİBAN ÜSTLENDİ

82 kişinin öldüğü saldırının geçen hafta Amerikan güçlerince öldürülen El Kaide lideri Usame bin Ladin'in intikamını almak için düzenlendiği duyuruldu. Taliban sözcüsü İhsanullah İhsan başka saldırılar da olacağını söyledi.

Peşaver kenti yakınlarındaki Şabkadar kasabasında bulunan eğitim merkezine yönelik saldırının intihar eylemcileri tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

El Kaide lideri Usame bin Ladin'in geçen hafta başında Abutabad kentinde Amerikan özel kuvvetlerinin operasyonuyla öldürülmesinin ardından ülkedeki militan gruplar intikam saldırıları düzenleme tehdidinde bulunmuştu.

Polis yetkilileri saldırının bu yıl gerçekleştirilen en büyük saldırı olduğunu belirtiyor. Yetkililer merkezde eğitim gören askeri öğrencilerin ders sonrası servis otobüslerine bindiği sırada iki şiddetli patlama olduğunu açıkladı.

Açıklamaya göre ölenlerin çoğu öğrencilerdi, ancak çevredeki bazı sivillerin de öldüğü tahmin ediliyor. BBC'nin İslamabad'daki muhabiri Alim Makbul, Afganistan-Pakistan sınırındaki Taliban militanlarıyla mücadele eden güvenlik güçlerinin bu tür saldırılarla sık karşılaştığını belirtiyor. Saldırıya uğrayan akademinin de bu mücadelede kullanılan milis güçlerini yetiştirdiği biliniyor.

ANKARA- EmekDUnyasi.Net/Ajanslar