03 Mart 2014, Pazartesi

Sisi'yi grevler ve kötü ekonomi götürdü

Mısır hükümeti geçen haftanın başında beklenmedik bir şekilde istifa etti. İstifa Türkiye'de Sisi önünü açıyor şeklinde yorumlanırken, Al Ahram gazetesi istifanın arka planında artan grevlerin olduğunu yazdı.

Mısır hükümeti geçen haftanın başında beklenmedik bir şekilde istifa etti. Genellikle Türkiye ve Arap basınına istifanın sebebi “General Abdulfettah el Sisi’nin önünü açmak” olarak yansıtıldı. Mısır’da yayımlanan Al Ahram gazetesi istifanın arka planında artan grevler, daralan ekonomi, kötüleşen güvenlik şartları, bozulan bütçe dengesi ve iç borçlanma olduğunu yazdı. Ancak atanan yeni kabinenin de bu sorunların üstesinden geleceği kuşkulu.

Nitekim, weekly.ahram.org. haber sitesi yazarı Cemal Sameddin,“Bir Mübarek rejimi teknokratının başbakan olarak atanması siyasi çevrelerde endişeye neden oldu” yorumunu yaptı. Öte yandan Mısır basınında, gelişen grev dalgasının “terörist” olarak ilan edilen Müslüman Kardeşler ile ilişkilendirilmesine yönelik haberlerin çıkması yeni kabinenin işçilere karşı bir saldırı hazırlığı içinde olduğunun işaretlerini veriyor.

KABİNEDE ESKİ BAKANLAR

İstifadan kısa bir süre sonra yeni hükümet, eski hükümetin konut bakanı olan İbrahim Mahleb’in başkanlığında kuruldu. Middle East Online’de yer alan haberde Biblavi’nin bakanlarının çoğunun, Başbakanlığa atanan İbrahim Mahleb kabinesinde de yer aldığına dikkat çekti. Haberde dikkat çekilen diğer bir nokta ise Sisi’nin yeni kabinede savunma bakanı olarak kaldığı ve seçim yasası değişene kadar bu görevde kalabileceği bilgisiydi.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan bir diğer ülke ise Cezayir. Cezayir’de güçlü İslami grup ve aynı zamanda Müslüman Kardeşler’in kolu olan Huzur Derneği eski başkanı Ebu Sultani Cerra aday olma niyetini açıkladı.

Bu hafta yine Suriye ve Irak’taki gelişmeler birbiriyle bağlantılıydı. IŞİD Suriye’de bazı bölgelerden çekildi. Muhtemelen çekilen güçlerini Irak’ta konumlandıracak. Yer verdiğimiz diğer haberlerde Suriye ve Irak’ta geçmiş ayların kanlı bilançoları yer alıyor.

YENİ KABİNE SİSİ İLE İLGİLİ TARTIŞMALARI ERTELEDİ

Middle East Online

Resmi bir kaynağın Çarşamba günü, Mısır ordusu Genelkurmay Başkanı Mareşal Abdulfettah el Sisi’nin yeni hükümette savunma bakanı olarak görevine devam edeceğini söylemesi,onun yaygın olarak beklenen cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayacağı konusundaki spekülasyonları ortadan kaldırdı.

Sisi’nin yaklaşan cumhurbaşkanlığını kazanacağı düşünülüyor. Ancak henüz adaylığını açıklamadı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerine girebilmek için Savunma Bakanlığı görevinden ayrılması zorunlu. Kaynaklar, bir seçim yasası sonuçlanıncaya kadar onun bu görevini sürdürmesinin olası olduğunu söyledi.

Bu uzun bir zaman almayabilir. Devlet Haber Ajansı, Cumhurbaşkanlığı seçim yasa taslağının Cumartesiden önce onay için geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur’un elinde olacağını aktardı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, geçen yıl kendi iktidarına karşı kitlesel protestoların ardından ordunun İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirmesinden sonra geçiş planı için de bir dönüm noktası olacak.

GENERAL SİSİ ŞİMDİLİK KABİNEDE


Hazım Biblavi hükümetinin sürpriz bir şekilde istifa etmesinin nedeni açıkça izah edilebilmiş değil. Biblavi’nin bakanlarının çoğu, Başbakanlığa atanan İbrahim Mahleb tarafından Çarşamba günü yeniden atandı. Salı günü yeni kabineye başkan olması istenen İbrahim Mahleb önceki kabinenin Konut Bakanıydı. 59 yaşındaki Sisi, Mursi’nin devrilmesinden sonra ordu destekli yönetimin en güçlü figürü olarak görülüyor. Sisi, Mursi’nin devrilmesine sevinen Mısırlılar arasında geniş bir desteğe sahip.

Kaynaklar, Sisi’nin, seçim yasası ile ilgili tüm sorunlar çözülene kadar görevine devam etmesinin beklendiğini söyledi. Mahleb, Perşembe günü, militanların saldırılarına karşı mücadelenin hükümetin öncelikli görevi olacağını söyledi. Çoğu güvenlik güçlerini hedef alan silahlı saldırılar ve bombalamalar, Mursi’nin devrilmesinden bu yana olağan hale geldi. Devrik Hüsnü Mübarek’in Ulusal Demokratik Partisi’nde eski bir yönetici olan Mahleb, Petrol Bakanı Şerif İsmail’i ve Şehircilik Bakanı Eşref Arabi’yi yeniden atadı. Al Ahram, Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin de görevinde kalacağını aktardı.

Mahleb, eskiden Mısır’ın en büyük inşaat firmalarından birini yöneten bir inşaat mühendisi. 
Yeni Bakanlar Kurulu kaynakları, 36 üyeli Biblavi kabinesinde hizmet veren en az 14 bakanın görevde kalacağını söyledi. Dört bakanlık ya iptal edildi ya da diğer bir bakanlıkla birleştirildi.

GREVLER, EKONOMİ VE GÜVENLİK
Al Ahram


Mısır’da yayımlanan Al Ahram gazetesi hükümetin istifa etmesinin arka planında, grevlerin, protestoların, kötüleşen ekonominin, artan bütçe açığının, asgari ücret uygulaması konusundaki zorlukların ve 1.8 trilyona ulaşan iç borcun olduğunu yazdı.
Al Ahram gazetesine açıklama yapan bir  bakan, gösterdikleri bütün çabanın Mısır’ın güvenliği, iktisadi olarak girdiği daralmadan ve siyasi karışıklıktan çıkması için olduğunu ifade etti. Gazetede yer alan haber yorumda, meclisteki uzmanlar ve milletvekillerine dayanarak Biblavi’nin istifa etmesinin arkasındaki gerçek sebebin kötü ekonomik perfomans, güvenlik dosyası, grevler ve işçi sınıfındaki patlamalar, asgari ücret uygulamalarındaki başarısızlık olduğu belirtildi. “Bunlar Biblavi hükümetinin esas olarak istifasını getiren sebeplerdir” denildi. Aynı kaynaklar Mısır’ın acil bir durumla karşı karşıya olduğunu ve en iyi kararın toplu istifa olduğunu ifade etti.
Biblavi’ye yakın bir kaynak, istifa kararının uluslararası ilişkiler bakanı Ziyad Bahaaddin’in istifasından sonra  bir süreden beri planlandığını söyledi. Büyükelçi  Hani Salah, bütçedeki açıkları işaret ederek hükümetin istifasının arkasında, başarısızlıklar ve işçi sınıfının asgari ücretin uygulanması taleplerinin olduğunu söyledi. Biblavi’ye yakın kaynaklar ekonomi bakanlığındaki önemli değişikliklerin,1.8 milyar paundu bulan iç borç, bütçe açığı ve asgari ücretin uygulanmasındaki zorluklardan kaynaklandığını ifade etti.

Ali Karataş / Yusuf Ertaş/ Evrensel