30 Eylül 2010, Perşembe

ABD'den internette sansürü arttırma hazırlığı

Yiğit Bulut'un ilham aldığı yer belli oldu. Başbakandan "Sansür Kurulu" isteyen Bulut, bu fikrini de ABD'den almış! ABD internetteki sansürü artırmak için telekomünikasyon yasasını değiştiriyor.

ABD, "terör zanlılarının izini daha iyi sürebilmek" iddiasıyla telekomünikasyon yasasında değişiklikler yapmayı planlıyor. Yeni düzenlemelerle internet üzerinden yapılan görüşmelerin de takip edilebilmesi hedefleniyor. Düzenlemelerin internette büyük bir sansür ve baskı dalgası başlatacağından endişe ediliyor.

ABD, Skype'tan yapılan telefon konuşmalarının dinlenmesi, Facebook'un sohbet uygulaması üzerinden yapılan yazışmaların okunması ya da internetteki görüntülü konuşmaların izlenmesi için yeni yasal düzenlemelere gitmeyi planlıyor.

Deutsche Welle'nin haberine göre, bugüne kadar sadece sabit telefon ve cep telefonları üzerinden klasik konuşmaların dinlenmesine imkân tanıyan yasal çerçevenin genişletilmesi gündemde. Böylece internet üzerinden tüm konuşma ve yazışmalar devlet kurumlarının gözetimine açılabilecek. Planla ilgili Beyaz Saray, FBI, Adalet Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Kurumu arasında ilk görüşmeler başladı.

'YASALAR YETERSİZ KALIYOR'

Amerikan düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nden Juan Zarate, PBS televizyon kanalına verdiği demeçte, yasaların teknolojinin hızına yetişemediğini söyledi. Zarate, "İletişim teknolojisi büyük gelişme kaydetti. Hükümetin bu hıza yetişip, müdahale edebilmesi nerdeyse imkânsız. Bu girişimin arkasında yatan düşünce muhtemelen, hükümetin internetteki kara delikleri önleme isteği" dedi.

POLİS ŞEFİ PLANLARDAN MEMNUN

Amerikalı polis şefi Peter Modafferi, Washington Post gazetesine verdiği demeçte, günümüzün gangsterlerinin telefonla konuşmak yerine mesaj yazmayı tercih ettiğini söylüyor. Modafferi, vakaların yüzde 90'unda kanıtların elektronik nitelik taşıdığını ve soruşturma sürecinde bu kanıtları görme imkânı bulunmadığını iddia ediyor.

RESMİ MAKAMLAR İÇİN BİR ARKA KAPI!

New York Times gazetesinin haberine göre programcıların programlarını yazarken, resmi makamların erişebileceği bir arka kapı oluşturması, bunu yapmayanlara ceza getirilmesi planlanıyor.

KİTLE ÖRGÜTLERİ: PLANLAR DEHŞET VERİCİ!

Ancak kitle örgütü Electronic Frontier Foundation'den Kevin Bankston bu planların dehşet verici olduğunu, böyle bir uygulamanın araştırma-geliştirmeyi frenleyeceğini belirtiyor ve Facebook örneğini veriyor.

Bankston, "Mark Zuckerberg, bu gözetleme mekanizmalarını kurmak ya da aksi takdirde para cezası ödemek zorunda kalacağını biliyor olsaydı, okul yurdundaki odasında Facebook'u geliştirebilir miydi? Hükümetin dinleme imkânı o dönemde olsaydı Skype bu kadar başarı kaydedebilir miydi?" değerlendirmesinde bulunuyor.

Uzmanlar dinlemelerin sadece hâkim kararıyla yapılabileceğine dikkat çekiyor. Hükümetin planını eleştirenler ise programlara yerleştirilecek bu tür arka kapıların sadece devlet değil, bilgisayar korsanları, suçlular ya da ajanlarca da kullanılabileceği uyarısında bulunuyor.

İNTERNETTE SANSÜR VE BASKI ARTIYOR

12 Mart geçen sene Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından "Dünya İnternet Sansürü ile Mücadele Günü" ilan edilmişti. Örgüt, bu vesilesiyle hazırladığı raporda, "İnternet, özgür bilgilere erişim mücadelesinin sürdürüldüğü bir alan haline gelmiştir. İnternet kontrolünü genişleten ülkelerin sayısı artmaktadır. Ama aynı zamanda bu sansür uygulamalarına karşı harekete geçen, dayanışma içinde hareket eden internet kullanıcılarının sayısı da artmaktadır" ifadelerini kullandı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün "İnternetin düşmanları" adını verdiği raporuna göre, 2009 yılında 60 ülke internete sansür uyguladı. Örgüt, internetteki görüşleri nedeniyle tutuklanan muhalif yazarların ve blog yazarlarının sayısının geçen yıl 120'ye ulaştığını açıkladı. Tutuklanan internet yazarlarının sayısı 2008 yılında ise 70'ti.

ABD'de internet sansürü

ABD, internet sansürü konusundaki uygulamalarına son yıllarda hız verdi. Bu yıl içerisinde pek çok bağımsız blog kapatıldı. ABD'de normal koşullarda bir internet sitesinin kapatılması aylarca süren bir zaman alırken, bu yıl yapılan uygulamalarda çok kısa zamanda işlemlerin yapılması ve hangi kurumların bu konuda etkili olduğunun ortaya çıkarılmaması dikkat çekti.

WordPress tabanlı ücretsiz bir blog servisi olan Blogetery.com geçtiğimiz aylarda bir anda ABD hükümetine bağlı bir organizasyon tarafından kapatıldı. 73 bin civarında blogun barındırıldığı Blogetery'den sadece birkaç gün sonra ise Ipbfree adlı mesaj panosu hizmeti veren bir site de aynı akıbete uğradı.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler