25 Nisan 2013, Perşembe

Meksikalı öğretmenler iktidar partisinin bürosunu yaktı

Meksika hükümetinin öğretmenlere karşı çıkarmayı planladığı yasaya karşı binlerce öğretmen sokağa çıktı, iktidar partisinin binasını yaktı.

Meksika hükümetinin eğitim revizyonuna karşı eylem yapan öğretmenler, ülkenin güney batısında iktidar partisinin bürosuna saldırdı.

KURUMSAL DEVRİMCİ PARTİ'YE RADİKAL TEPKİ

İktidardaki Kurumsal Devrimci Parti (PRI) binasının camlarını kıran ve binayı ateşe veren öğretmenler, muhafazakar iktidarın yıkım politikalarına son vermesini istedi.

BÜROYU ATEŞE VERDİLER

Maskeli eylemciler koltukları, masaları ve kağıtları ateşe verdi. Guerrero eyaletinde eylem yapan öğretmenlerin saldırısı ile PRI binasından yoğun duman çıktığı gözlendi.

Bazı eylemciler Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun resmini yırtarken, diğerleri ise sprey boyayla binanın duvarlarına hükümet karşıtı sloganlar yazdı.

HÜKÜMETİN PLANLADIĞI YENİ YASA TEPKİ ÇEKİYOR

Hükümetin planladığı yeni yasayla öğretmen sendikalarının eğitim üzerindeki etkileri azaltılacak ve eğitim daha fazla merkezi yönetime tabi olacak.

Binlerce öğretmen PRI'nın yanı sıra diğer üç siyasi partinin de binalarına saldırdı. Eyaletin başkenti Chilpancingo'daki eyleme öğrenciler de destek verdi.

EmekDünyası.Net/ETHA