29 Nisan 2013, Pazartesi

Meksika'da gazeteciler adalet için ayakta

Meksika'nın Veracruz eyaletinde yüzlerce gazeteci, geçen yıl öldürülen meslektaşlarını anmak ve suçluların cezalandırılmasını talep etmek için sokağa çıktı.

Meksika'nın Veracruz eyaletinde yüzlerce gazeteci, geçen yıl öldürülen meslektaşları Regina Martinez'in gerçek katillerinin bulunmamasını protesto etmek için gösteri yaptı.

GEÇEN YIL ÖLDÜRÜLEN GAZETECİ MARTİNEZ'İN DAVASINDA DERİN DEVLET GÖLGESİ

Martinez cinayetinin zanlısı Jorge Silva Hernandez, geçtiğimiz ay suçlu bulunarak 38 yıl hapse mahkum edilmesine rağmen Hernandez'in işkence ile itirafa zorlandığını savunan birçok gazeteci, derin devletin soruşturmanın ilerlemesine engel olduğunu belirtiyor.

'HİÇ KİMSEYİ TATMİN ETMEYEN BİR  SORUŞTURMA'

Eyleme katılanlardan bir gazeteci, "Hiç kimseyi tatmin edemeyen bir soruşturma. Ülkedeki bütün suçlar böyle soruşturuluyor ise bu suçların yüzde 98'inin neden cezasız kaldığını açıklar. Soruşturma metotları ve bize açıkladıkları sonuçlara inanmak mümkün değil" dedi.

MARTİNEZ'İN ÇALIŞTIĞI DERGİ PROCESO, UYUŞTURUCU KARTELLERİNİ İRDELEYEN HABERLERİYLE BİLİNİYOR

Regina Martinez'in çalıştığı Proceso dergisi, öldürülen gazetecinin evinde bulunan parmak izlerinin Silva Hernandez'inkilerle uyuşmadığına dikkat çekmişti. Proceso, ülkede uyuşturucu kartellerini irdeleyen haberleri ile tanınıyor.

Bu arada, başkent Mexico City'de de aynı gerekçelerle bir protesto gösterisi düzenlendi. Buradaki gösteriye katılanlar, son iki yılda faili meçhul cinayetlere kurban giden dokuz gazeteci için "Adalet istiyoruz" sloganı attı.

EmekDünyası.Net/ETHA