27 Mayıs 2013, Pazartesi

Kolombiya devleti toprak reformunu kabul etti anlaşma sağlandı

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında Küba'nın başkenti Havana'da 6 aydan uzun bir süredir devam eden barış görüşmelerinde toprak reformu konusunda uzlaşma sağlandı.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) arasında Küba'nın başkenti Havana'da 6 aydan uzun bir süredir devam eden barış görüşmelerinde toprak reformu konusunda uzlaşma sağlandı.

HAVANA'DA 6 AYDAN BERİ DEVAM EDEN GÖRÜŞMELERDE ANLAŞMA SAĞLANDI HABERİ

Görüşmenin ardından yayımlanan ortak bildiride, tarafların mülkiyet hakları ve kırsal kesimlerde altyapının geliştirilmesi gibi konularda uzlaşmaya vardığı belirtildi.

Bildiride, "Bu uzlaşma, kırsal kesimlerde radikal bir değişimin başlangıcı olacak" ifadesi kullanıldı. Taraflar arasında diğer konularla ilgili görüşmelerin devam edeceğine dikkati çekilen bildiride, kapsamlı barış anlaşması sağlanana kadar herhangi bir konuyla ilgili varılan uzlaşmanın nihai kabul edilmeyeceği vurgulandı.

İKİ TARAFTA UMUTLU

Görüşmelerde hükümeti temsil eden Humberto de la Calle, "Bugün burada diyalogla barış sağlayabilmek için çok önemli bir fırsata sahip olduğumuzu gördük" dedi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan gönderdiği mesajda, "Bu sürece destek vermek, Kolombiya'ya inanmaktır. Havana'da atılan bu adımın, yaklaşık yarım yüzyıldır devam eden çatışmalara son vermek için büyük bir şans olduğuna inanıyorum" ifadesini kullandı.

Kolombiya hükümeti ile FARC arasında Ekim 2012'de Norveç'in başkenti Oslo'da başlayan görüşmeler, 19 Kasım'dan sonra Küba'da devam etmişti.

METİN YEĞİN: TOPRAK ALANINDAKİ EŞİTSİZLİK FARC'IN KURULUŞ GEREKÇESİYDİ

Anlaşma haberleri üzerine İMC TV haber bültenine telefonla bağlanarak Zühre Demir'in sorularını yanıtlayan Latin Amerika uzmanı Metin Yeğin, varılan noktanın önemli olduğunu söyledi.

FARC'ın 1964'te kurulmasının temel nedeninin toprak dağılımındaki eşitsizliğe karşı mücadele olduğunu hatırlatan Yeğin, toprak reformu talebinin kabul edilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

SOSYAL ADALETİ SAĞLAYACAK BİR BARIŞ ANLAŞMASI İÇİN 27 MADDE'DE BLOK OLARAK KABUL EDİLMELİ

Ancak anlaşmanın toplam 27 maddeden oluştuğunu hatırlatan Yeğin, tek başına köylülere toprak dağıtılması'nın sorunu çözmeye yetmeyeceğini, barış anlaşmasının, sosyal adaleti sağlayacak bir çözüme dönüşmesi için diğer maddelerin de blok olarak geçmesinin çok önemli olduğun hatırlattı.

EmekDünyası.Net/Radikal