21 Haziran 2013, Cuma

Brezilya'da milyonlar sokakta: Aşk bitti, burası artık Türkiye

Brezilya'da otobüs biletleri ücretlerine karşı başlayan isyan, taleplerini ve etki alanını genişleterek milyonları sokağa dökmeye devam ediyor. Dünkü gösterilerde 80'den fazla şehirde 2 milyon insan sokağa çıktı.

Otobüs biletlerine zam, polis şiddeti, yetersiz kamu hizmetleri, dünya kupasına gereksiz aşırı harcamalar ve yolsuzluklara karşı Rio de Jenario'da bir milyondan fazla Brezilyalı sokağa çıktı.

HALK POLİS SALDIRISINA KARŞILIK VERDİ

Polisin gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırılarına taşlarla karşılık veren halk, arabaları ateşe verdi, yollara barikatlar kurdu. Polisin yoldan geçenlere de saldırdığı eylemler sırasında onlarca insanın yaralandığı belirtildi.
Eylemlerin eş zamanlı olarak 80'den fazla şehire yayıldığı gelen bilgiler arasında. Guardian gazetesi ülke genelinde sokağa çıkanların sayısının 2 milyonu aştığını yazdı. Sao Paulo'da 150 binden fazla insan sokağa çıkarken bu sayı Manaus'da 100 bini, Recife'de 50 bini, Belo Horizonte ve Salvador'da 20 bini buldu. Ayrıca Belem ve Campinas'da da şiddettli çatışmalar yaşandı.

EYLEMLERDE V MASKESİ

V maskelerinin kullanıldığı eylemlerde "Yolsuzlukları durdur ülkeyi değiştir", "Sokağa çık. Vergi ödemediğin tek yer burası", "Hükümet eğitimin ihtiyaçlarını anlamıyorsa devrim anlar" yazılı döviz ve pankartlar açıldı. Eylemin örgütleyicilerinden 24 yaşındaki Paulo Henrique Lima, "Brezilya ayağa kalktı. Gençlik ve işçiler sokağa çıktı. Yeni bir mücadeleyi başlatıyorlar. Bu ülkenin tarihini değiştiriyoruz. İnsanların seslerinin duyulduğu ve bunun için sokağa çıkabildikleri yeni bir politika inşa edeceğiz" diye konuştu.

DİLMA BAKANLARI OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Başkan Dilma Rousseff Japonya'ya gerçekleştireceği resmi ziyareti iptal ederken bugün bakanlarıyla olağanüstü toplantı yapacak.

Otobüs biletlerinin ücretlerinin arttırılmasına karşı başlayan eylemerde zamlar geri alınsa da halk sokakları terk etmiyor. Eyleme katılanlardan mühendis Jamaime Schmitt, "Bizim faydamıza konuşan siyasetçi yok. Bu artık sadece otobüs bileti ücreti meselesi olmaktan çıkmıştır. Çok fahiş vergi ödüyoruz. Zengin bir ülkeyiz ancak bunu okullarda, hastanede, yollarda göremiyoruz" dedi.

'AŞK BİTTİ, BURASI ARTIK TÜRKİYE'

Eylemlerde Türkiye'dekine benzer şekilde çok fazla sayıda insan ilk defa bir protesto eylemine katıldığını dillendiriyor.
Brezilya'da otobüs, metro ve tren bileti ücretlerinin artmasını protesto için yapılan gösterilerde eylemcilerin "Aşk bitti. Burası artık Türkiye" sloganı atması dikkat çekmişti.