01 Temmuz 2013, Pazartesi

Mısır devrimi 2.0 başladı:

Mısır'da milyonlar sokakta, bugün kritik gün

Mısır'da sokaklara dökülen milyonlarca kişi Müslüman Kardeşler'in adayı olarak seçildiği Cumhurbaşkanlığı'nda birinci yılı geride bırakmasına rağmen halkın beklentilerine yanıt vermeyen Muhammed Mursi'nin istifasını istiyor.

Mısır'da Müslüman Kardeşler kökenli Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin iktidara gelişinin birinci yıldönümünde milyonlarca kişi sokağa döküldü.  Mısır 'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifa etmesi ve erken seçime gidilmesi talebiyle ülke genelinde önceki gece başlayan ve dün bütün gün devam eden gösterilerde 16 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasında 16 kişinin öldüğü teyit edilirken, 781 kişinin de yaralandığı belirtildi. 30 Haziran gösterilerine katılımın beklenenin çok üstünde olmasının ardından Mursi'nin günlerinin sayılı olduğunun ortaya çıkması üzerine Ordu'da halkı yedeklemek üzere devreye girdi ve ültimatom verdi.

Muhalefetin çağrısı ve sendikaların desteğiyle genel grev çağrısı yapıldı.

TAHRİR MEYDANINDA YÜZBİNLER

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı 500 binden fazla Mısırlıyla dolup taşarken, kitle daha sonra İttihadiye'deki Başkanlık Sarayı'na yöneldi. Mursi'nin, uydukent Yeni Kahire'deki evinin önünde de gösteriler yapıldı. Mursi ise güvenlik gerekçesiyle Başkanlık Sarayı'nı  bir gün öncesinden terk ederek Kuba Sarayı'na geçti.

84 MİLYONLUK ÜLKEDE 14 MİLYON KİŞİ SOKAĞA ÇIKTI

Bir Mısır güvenlik görevlisi, Reuters’e yaptığı açıklamada, Pazar günü 84 milyon nüfusa sahip Mısır’da yaklaşık 14 milyon kişinin sokağa çıktığını bildirdi. Düzinelerce çadırın kurulduğu Tahrir Meydanı’nda eylemciler yolları trafiğe kapattı.

28 OCAK 2011'DEN BU YANA YAPILMIŞ EN BÜYÜK EYLEM

Dünkü eylemin 28 Ocak 2011'den bu yana yapılmış en büyük eylem olduğunu söyleyen 6 Nisan Hareketi kurucusu Ahmed Maher, "2011'den fark şu ki bugün net bir hedefimiz var o da Mursi'nin gitmesi" dedi. Al-Ahram'a konuşan Maher, kararlı olduklarını ve Mursi istifa edene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

MUHALEFET MURSİ'YE YARINA KADAR SÜRE VERDİ

Öte yandan 30 Haziran gösterilerini düzenleyenlerden biri olan Temerrüd (İsyan) Hareketi, Cumhurbaşkanı Mursi'ye görevi bırakması için 2 Temmuz Salı gününe kadar süre tanıdıklarını, aksi takdirde, ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacaklarını duyurdu. Muhalif 30 Haziran Cephesi de bugün yaptığı açıklamada, Mısırlılara, derhal sivil itaatsizlik eylemlerine başlamaları ve Mursi düşene kadar sokaklardan ayrılmamaları çağrısında bulundu.

Açıklamada, Mısırlıların işe gitmemesi ve ülke genelinde düzenlenen gösterilere katılması istendi. Açıklamada ayrıca, Mursi karşıtlarına, Salı günü Tahrir Meydanı’ndan Heliopolis’deki Cumhurbaşkanlığı sarayına kadar oluşturulacak “insan zincirine” katılmaları çağrısında bulunuldu. Mısır’daki muhalif siyasi ve devrimci güçler tarafından oluşturulan cephe, Mursi karşıtı gösterilerin örgütlenmesini yürütüyor.

MISIR İŞÇİ SINIFININ KALBİ İSKENDERİYE'DE DE YÜZBİNLER SOKAKTA

İşçi sınıfının oldukça güçlü olduğu ve başlattığı grev dalgasıyla Mübarek'in devrilmesinde belirleyici bir rol oynayan ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye halkı da sokaklardaydı.

İskenderiye'de de yüz bini aşkın kişi "Mursi'ye kırmızı kart" diyerek sokaklara döküldü. Port-Said ve el Mahalla gibi onlarca kentte de eylemler düzenlendi.

'TAHRİR DOKTORLARI'

Kendilerine 'Tahrir Doktorları' diyen 30 kişilik hekimler grubunun çıkabilecek olaylarda yaşanması muhtemel yaralanmalara karşı 3 seyyar hastane oluşturdu. Dr Amr Shebaita, her iki taraftan yaralananları da tedavi edeceklerini ifade etti.

ERKEN SEÇİM TALEP EDEN ÇAĞRIYI 22 MİLYON KİŞİ İMZALADI

Hüsnü Mübarek'in devrilmesi sonrası, tam bir yıl önce Cumhurbaşkanlığına seçilen Mursi ve Müslüman Kardeşler'in politikalarına duyulan rahatsızlık sonrası başlatılan ve erken seçim talep eden seçim çağrısını 22 milyon kişinin imzaladığı belirtiliyor.

5 BAKAN İSTİFA ETTİ

Eylemler üzerine Muhammed Mursi'nin sözcüsü Omar Amer, "Cumhurbaşkanı bazı hatalar yaptığını biliyor ve bunları düzeltmek için çalışıyor" dedi. Mursi'nin daha önce yaptığı ancak muhaliflerin yeterince ciddi bulmadığı diyalog çağrısı da yinelendi. Mursi eylemlerden bir gün önce Guardian'a verdiği röportajdaysa istifa etmeyeceğini dile getirdi.

Mursi bunları söylerken Turizm Bakanı Hisham Zaazou, Çevre Bakanı Khaled Abdel-Aal, İletişim Bakanı Atef Helmi, Hukuk İşleri ve Meclis Bakanı Hatem Bagato ve Su Bakanı  Abdel Qawy Khalifa istifa etti. Gazeteci May Kamel, istifaların protestocularla dayanışmak için gerçekleştirildiğini ifade etti. 5 Bakanın yanı sıra 5 de milletvekilinin istifa ettiği açıklanırken Mursi'nin Bakanların istifa kararını kabul etmediği ifade edildi.

MURSİ'DEN TANIDIK SÖYLEM: ESKİ REJİMİN ARTIKLARI VE PARALI HAYDUTLAR

Guardian'a konuşan Muhammed Mursi ise, halkı "eski rejimin artıkları" ve "paralı haydutlar" olmakla suçladı. "Eğer ben gidersem ve başkası seçilirse, bir ay sonra başkaları da o yeni başkanın istifa etmesini ister" diyen Mursi, Mısır demokrasisinin ilerleyişinin düşmanları olduğunu savundu.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER KENDİ SAVUNMA BİRLİKLERİNİ OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYOR

Kahire'deki Müslüman Kardeşler binasına gerçekleştirilen saldırı sonrası çıkan çatışmalarda 2 kişinin öldüğü öne sürülürken yüzlerce kişinin binaya molotofkokteyli ve taşlarla saldırdığı görüldü. Binada büyük hasarın oluştuğu gözlendi. Müslüman Kardeşlerin saldırılara karşı kendi savunma birliklerini oluşturmayı düşündüğü öne sürüldü.

New York Times Muhabiri Kareem Fahim de sopalı, kasketli ve kalkanlarıyla sokağa çıkan Mursi taraftarlarının bir fotoğrafını yayınladı.

ORDU'DAN MURSİ'YE ULTİMATOM

Halk hareketinin beklenenden çok daha etkili hale gelmesi ve Mursi iktidarının sallantıya girmesi üzerine bugün Mısır Ordusundan da ültimatom geldi. Ordu Mursi'ye 48 saat içinde halkın taleplerini karşılaması uyarısında bulundu. Mısır Savunma Bakanı Kıdemli Orgeneral Halil el Sisi, devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, sivillerin anlaşmaya varamaması durumunda ordunun "kendi yol haritalarını teklif edeceklerini" söyledi. Sisi, ordunun siyaset ya da hükümetin işine karışmayacağını da dile getirdi.

Ordunun taraf olmayacağını belirten El Sisi, ülkede yaşanan olaylardan tüm tarafların sorumlu olduğunu söyledi. Mısır'ın her geçen gün daha fazla bölündüğünü belirten Mısır Savunma Bakanı El Sisi, olayların bitmesi için bütün taraflara 48 saat süre verdi. Mısırlı general, aksi durumda ordunun "kendi yol haritasını sunacağını" vurguladı.

ABD BAŞKANI OBAMA'DA MURSİ'Yİ UYARDI

Tanzanya’da konuşan ABD Başkanı Barack Obama, Mursi’ye muhalefetle birlikte çalışması ve “demokratik reformları” hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. ABD’nin Mısır’a yaptığı yardımını bu kriterlerine bağlı olduğunu söyleyen Obama, Mısır’da yaşanan şiddetten “endişe” duyduğunu ve bütün tarların “barışçıl bir çözüm” için birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

Yakın Doğu Haber'in yanısttığı habere göre Mısır’da yaşanan gelişmeleri dikkatle izlediklerini belirten Obama, Washington’un demokratik yollarla iş başına gelmiş yönetimlerle işbirliği yapmak şeklinde bir politikasının olduğunu belirtmekle birlikte “Muhammed Mursi hükümeti demokratik yollarla iktidar oldu; ancak bu konuda daha fazla şeyler yapmalıdır” dedi.

Mısır’daki yöneticileri seçmenin Amerika’nın görevi olmadığını belirten Obama, Washington’un, Mısır’daki tüm seslerin duyulmasını istediğini belirtti ve “demokrasi sadece seçim sandıklarından ibaret değildir, (demokrasinin varlığı) azınlıklara yönelik tutumuna bağlıdır. Ülkede söyleyecek sözü olan herkesin sesinin dinlenmesi gerekir” dedi.

Obama, Mısır’a yapılan yardımlarla ilgili olarak da “bu yardımlar, muhaliflerin sesine kulak veren, basına özgürlük veren ve ifade özgülüğünü saygın kabul eden bir hükümete yapılır” dedi.

EmekDünyası.Net/Ajanslar