04 Temmuz 2013, Perşembe

Mısır'da halk isyanı'nın yarattığı krizden Ordu yönetimi çıktı

Mısır ordusu, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verdiği ültimatomun dolması üzerine anayasanın askıya alındığını ilan etti. Böylece milyonların sokaklara dökülerek Mursi'nin istifasını istemesiyle patlak veren kriz şu aşamada Ordu yönetimiyle sonuçlanmış oldu.

Milyonlarla Mısır'lının sokaklara çıkarak Mursi'nin istifasını talep etmesiyle başlayan siyasi kriz, Ordu yönetiminin darbesiyle sonuçlandı.

MİLYONLARIN İSYANINI KONTROL ETME MANEVRASI?

Mısır'da siyasal sistemin ve ABD etkisinin en büyük dayanağı olan Mısır Ordusu'nun bu hamlesi kitlelerin büyük isyanının kontrolden çıkmaması ve tepkilerin sistem içinde kalması için bir manevra olarak değerlendirilirken, sokakları dolduran milyonlar demokrasi ve özgürlük taleplerini dile getirmeyi sürdürüyor.

İSYANININ BOYUTLARINI GÖREN ORDU ÜLTİMATOM HAMLESİ YAPTI

Mursi'nin istifası için muhalefet hareketi tarafından ilan edilen 30 Haziran eylemlerine katılımın beklenenin çok üstünde olması ve Mursi iktidarının hızla sallantıya girmesi üzerine devreye giren Ordu "taraflara uzlaşmak üzere 48 saat süre tanımış, aksi halde müdahale edeceğini" duyurmuştu. Savunma Bakanı ve Genelkurmay başkanı Abdulfettah el Sisi, ordu tarafından verilen 48 saatlik sürenin dolmasının ardından, Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) liderlerinden Muhammed el-Baradey, El-Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, Mısır Kıpti Ortodoks Kilisesi Patriği Kardinal Tovadros ve Nur Partisi Genel Başkanı Celal Merra ile bir araya geldi. Görüşmelere Temerrüd (İsyan) hareketinin temsilcileri de katıldı.

MURSİ'NİN UZLAŞI KOMİSYONU ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ

Toplantıda, Mursi'nin uzlaşı komisyonu önerisi kabul edilmezken, Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah El Sisi toplantı sonrası bir açıklama yaptı.

Sisi, mesajlarının özünün anlaşılmasını istediklerini söyledi, "Tüm kuruluşlar ve enstitülerle birlikte başkanlık da olmak üzere ulusal anlaşma yapılmaya çalışılmıştır" dedi. El Sisi, muhalif ve dini liderlerle yaptıkları toplantıyı hatırlatarak, siyasi krizden çıkış için öngördükleri planı açıkladı.

ANAYASA GEÇİCİ OLARAK ASKIDA, TEKNOKRATLAR HÜKÜMETİ KURULACAK

Sisi, plana göre anayasanın geçici olarak askıya alınacağını, geçici teknokrat hükümeti kurulacağını ve en kısa zamanda seçimlere gidileceğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın, seçim yapılana kadar cumhurbaşkanlığı görevini yürüteceğini söyleyen El Sisi, "Uzmanlardan oluşacak teknokrat bir hükümet kurulacak. Anayasa için taslak oluşturacak, bu taslak için ulusal çıkarlar gözetilecek, gerekli önlemler alınacak. Mısır ordusu Mısır halkı için bütün barışçıl protestolara da izin verecektir. Hukukun üstünlüğü çerçevesinde rolü üstlenmiş bulunuyoruuz. Ulusal kurumlar devrede olacak ve karar verici kurumlar çalışacak. Bütün taraflar uzlaştıktan sonra seçimler yapılacak" diye konuştu.

ORDU DÜN SAAT 17.00 İTİBARİYLE HAREKETLENMİŞTİ

Mısır ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verdiği ültimatomun saat 17.00'da dolması üzerine başkent Kahire sokaklarına tank ve asker sürmüş, Cumhurbaşkanı Mursi'nin sarayını kuşatarak etrafına telörgü çekmiş ve saraya giden tüm yollarda barikatlar kurmuştu.

Mursi ve İslamcı birçok lidere yurtdışına çıkış yasağı da getirilirken, Cumhurbaşkanlığı konutu da ablukaya alınmıştı. Ablukanın amacının Mursi yanlılarının saraya girmesini engellemek olduğu belirtiliyor. Öte yandan Mursi yanlısı yayın yapan tüm televizyon kanalları da kapatıldı.

MURSİ: CUMHURBAŞKANI VE ORDUNUN KOMUTANIYIM

Darbe açıklamasının ardından Mısır Cumhurbaşkanlığı'ndan bir açıklama geldi. Yazılı açıklamada, Muhammed Mursi'nin askeri darbeyi kabul etmediği ve Mısırlıları darbeye karşı durmaya çağırdığı bildirildi. Açıklamada Mursi'nin "Şu anda Cumhurbaşkanıyım, aynı zamanda ordunun komutanıyım" dediği ifade edildi.
Açıklamada, Mursi'nin "Silahlı Kuvvetlerin açıkladığı uygulamaların tüm yönleriyle askeri darbe niteliği taşıdığını ve söz konusu askeri darbenin Mısır'ın sivil ve demokratik bir ülke olmasını isteyen Mısır toplumu tarafından kabul edilemez olduğunu ifade ettiği" kaydedildi.

MURSİ EV HAPSİNDE

Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el Haddad, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Muhammed Mursi'nin ev hapsinde tutulduğunu kaydetti.

300 GÖZALTI

Yönetime el konulmasının ardından ordu kuvvetleri, Müslüman Kardeşler yönetimine karşı hızlı bir operasyona başladı. İddiaya göre aralarında yönetici kadrodan isimlerin de bulunduğu yaklaşık 300 kişi gözaltına alındı.
Öte yandan Mısır Temyiz Mahkemesi'nin, Başbakan Hişam Kandil'in, 1 yıl hapsine ve görevinden alınmasına karar verdiği bildirildi. Hapis cezasının gerekçesi "devlete ait Nil Pamuk Çırçır Şirketi (NCGC) çalışanları hakkında verilmiş kanuni hükmü uygulamamak" olarak açıklandı.
Genelkurmay Başkanı'nın darbe açıklamasının ardından, Tahrir Meydanı'nda toplanan Mursi karşıtları, havai fişeklerle kutlama yaptı.

EmekDünyası.Net/ETHA

Bağlantılı Haberler