26 Haziran 2013, Çarşamba

Brezilya ve Türkiyeli iki sendikadan ortak kimyasal gaz açıklaması:

Kimyasal gazları üretmeyin, satmayın, kullanmayın

Petrol-İş Sendikası ile Brezilya ABC Quimicos sendikaları ortak bir açıklama yaparak gazların kimyasal silah olarak üretimi, ihracı ve ithali ile halka karşı kullanılmasının yasaklanmasını istedi.

Brezilya'nın CUT üyesi ABC Quimicos ve Türkiye'nin Türk-İş üyesi Petrol-İş Sendikası olarak iki ülkenin işçilerinin yararı için işbirliği içinde oldukları bildirilen açıklamada; "Her iki ülkedeki kimya işçileri olarak, şirketlerin her türden zararlı kimyasal gazları üretmesini, ithal ve ihraç etmesini kabul etmiyoruz.

BREZİLYA VE TÜRKİYE'DEN İKİ SENDİKA ORTAK AÇIKLAMA YAPTI

Ayrıca her iki ülkenin kimya işçileri olarak, bu gazların güvenlik güçleri tarafından barışçıl gösterilere karşı kullanılmasını da kabul etmediğimizi ilan ediyoruz. Her iki ülkenin kimya işçileri, zararlı kimyasal gazların üretiminin ve ihracının işçilerin yararına olmadığını çok iyi bilmektedir. Her iki ülkedeki son barışçıl protestolarda bu zararlı kimyasal gazların kullanımı bunu çok iyi kanıtlamıştır" denildi.

'KİMYA İŞÇİLERİ GÜVENLİK GÜÇLERİNİN UYGULADIĞ ŞİDDETİN BİR PARÇASI OLMAK İSTEMİYOR'

Kimya işçilerinin güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin bir parçası olmak istemediği vurgulanan açıklamada şunlar söylendi; "Brezilya ve Türkiye kimya işçileri olarak açıkladığımız bildirgeyle Brezilya ve Türkiye hükümetlerinden ve kimyasal gaz üreticilerinden göz yaşartıcı gaz ve gaz bombaları gibi zararlı kimyasal gazları üretmemelerini, satmamalarını ve bu gazların barışçıl gösterilere karşı kullanılmamasını talep ediyoruz."

EmekDünyası.Net/Evrensel