25 Nisan 2013, Perşembe

Bangledeş'te çöken binada ölü sayısı 175

Bangladeş işçiler için kitlesel bir mezar olmaya devam ediyor. Başkent Dakka'da üç tane tekstil fabrikasının da bulunduğu sekiz katlı bir binanın çökmesi sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 175'e ulaştı.

Projektörlerle aydınlatılan bina enkazından olaydan saatler sonra çok sayıda kişi yaralı olarak çıkarıldı. Onlardan biri, yaşadığı korku dolu günü şöyle anlattı: "Bu sabah geldiğimizde atölyeye çıkmak istemedik, fakat müdürler bizi zorladı binada bir sorun olmadığını söylediler. Tam işe başlayacaktım ki koca bina yıkıldı. Yerimden bile kalkamadım, masanın altında sıkışıp kaldım."

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

İtfaiyeciler, askeri personel ve halkın katıldığı arama kurtarma çalışmaları durmaksızın devam ediyor.

Sağ kurtarılanlardan bir başka işçi, "Önce bina sallandı ve ardından dışarı çıkmaya çalıştık. Ancak kapıdaki görevli bizi durdurdu ve bize hiçbir şey olmadığını, dışarı çıkmamamızı söyledi. Yüzlerce iş arkadaşım binada mahsur kaldı" dedi.

YARALI SAYISI BİNİN ÜZERİNDE

Olayda bin kadar kişinin de yaralandığını aktaran yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe duyuyor.

Çok uluslu sermayeler için üretim yapan birçok konfeksiyon atölyesinin bulunduğu binanın çökmesi sonucu ölenlerin büyük bir kısmını işçiler oluşturuyor.

Binada çalışan işçilerin kısa bir süre önce, yöneticileri duvarlardaki çatlaklar konusunda uyardığı öğrenildi. Bölge sakinlerine göre yetkililer, adeta geliyorum diyen faciayı görmezden geldi.

GEÇEN YIL TEKSTİL FABRİKASI YANGININDA DA 112 İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ

Dünyanın en büyük tekstil endüstrilerinden birine sahip Bangladeş'te sık sık bu tür olaylar yaşanıyor. Geçen yıl Kasım ayında Dakka'daki bir konfeksiyon atölyesinde çıkan yangında 112 işçi yaşamını yitirmişti.

İtfaiyeciler, askeri personel ve halkın katıldığı arama kurtarma çalışmaları durmaksızın devam ediyor.

EmekDünyası.Net/ETHA