13 Ocak 2010, Çarşamba

Genç işçiler güvencesiz ve sahipsiz

Toplumsal Eğitim ve Araştırma Merkezi tarafından yapılan “Genç İşçi Profili” araştırmasına göre, 15-19 yaş grubu işçiler, sosyal güvence ve iş güvencesi bakımından en riskli grubu oluşturuyor. Genç işçiler kriz ortamının etkisiyle “işimden memnunum” diyor, şükrediyor.

-----

Toplumsal Araştırma ve Eğitim Merkezi (TAREM) tarafından yapılan “Genç İşçi Profili” araştırmasının sonuçları akademisyen, sendikacı ve gazetecilerin katıldığı bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Toplantının açılışında konuşan TAREM Genel Koordinatörü Gökhan Biçici, kurum olarak bu tip araştırma ve eğitim faaliyetleriyle sendikaları ve sosyal hareketleri desteklemeye çalıştıklarını söyledi. Akademik birikimle işçi sınıfı arasında bir köprü olmaya çalıştıklarını anlatan Biçici, Genç İşçi Profili araştırmasının bu alandaki en kapsamlı araştırmalardan biri olduğunu belirtti.

İŞTE GENÇ İŞÇİ PROFİLİ

Mayıs-Haziran 2009’da, Araştırma Koordinatörü Yunus Erduran yönetiminde, 13 ilde, 12 iş kolunda 1108 genç işçiyle (15-29 yaş grubu) yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı:

- 15-19 yaş grubu işçiler, sosyal güvence ve iş güvencesi bakımından en riskli grubu oluşturuyor. Yaş grubu arttıkça sigortalı ve sendikalı olma oranı da artıyor.

- Eğitim de yaş gibi işteki güvenceyi etkiliyor. Hiç okula gitmeyen işçilerin neredeyse tamamı güvencesiz işlerde çalışıyor. Eğitim düzeyi arttıkça sözleşmeli veya kadrolu işlere girme olanağı artıyor.

- Genç işçiler boş zamanlarında dinleniyor, televizyon izliyor, internette geziniyor. Kadın çalışanlar erkek çalışanlara göre daha fazla oranda tiyatroya, sinemaya, alışverişe gidiyor ve kitap okuyor. Erkek çalışanlar ise daha fazla oranda kahveye gidiyor, spor yapıyor ve spor karşılaşmaları izliyor.

- Genç işçilerin tercih ettikleri gazeteler Türkiye ortalaması ile paralel. Sıralama, Posta, Hürriyet, Sabah ve Milliyet şeklinde.

- Çalışanlar en fazla din, yaş ve cinsiyet üzerinden kendilerini tanımlıyor. Kadınlar en yüksek oranda cinsiyet ve yaş ile kendilerini tanımlıyor. 15-19 yaş grubu için yaş ve taraftarı olduğu takım; 20-24 grubu için yaş ve din; 25-29 grubu için ulusal kimlik, politik görüş ve mali güç önemli.

- İş yaşamında en önemli sorunlar:
% 55 Düşük ücretler
% 47 İş güvencesinin olmaması
% 32 Sosyal güvencenin olmaması
% 25 Çalışma saatlerinin fazla olması

- Bütün olumsuz koşullara rağmen, kriz ortamında genç işçilerin yüzde 66’sı “işimden memnunum” diyor ve iş değiştirmeyi düşünmüyor. %17’si memnun olmadığı halde iş değiştirmeyi düşünmüyor.

- Genç işçiler %76 oranında internet kullanıyor. İnternet kullanım amaçları şöyle sıralanıyor: Chat, bilgi edinme, müzik, e-posta alma/gönderme, haber okuma, sörf yapma, oyun oynama.

- En çok güvenilen kurumlar Türkiye ortalamasına yakın: Silahlı kuvvetler, Cumhurbaşkanlığı, Mahkemeler, Polis teşkilatı, TBMM, Üniversiteler.

- “Türkiye 21.yüzyılda nerede olmalı?” sorusuna verilen yanıtlar şöyle:
%39 Avrupa Birliği, %23 Türkiye kendine özgü bir alternatif oluşturmalı, %14 Türk dünyası, %13 İslam dünyası

Sunum tamamını indirmek için tıklayın.

(emekdünyası)

Anahtar Sözcükler