02 Ekim 2010, Cumartesi

HES'çi şirkete davul, zurna ve tulumlu protesto

Kastamonu'nun Cide İlçesi'ne bağlı Loç Vadisi'nde Hidroelektrik Santral (HES) yapmak isteyen Orya Enerji şirketinin İstanbul'daki genel merkezi önünde bir araya gelen çevre gönüllüleri davul, zurna ve tulum eşliğinde halay, horon ve köçek oynayarak eylem yaptı.

Loç Vadisi'ni Koruma Platformu, Karadeniz İsyandadır Platformu, Munzur'u Koruma Platformu üyeleri ve çok sayıda yaşam alanı savunucusu, Kastamonu'nun Cide'ye bağlı Loç Vadisi'nde HES yapmak isteyen Orya Enerji isimli şirketi, İstanbul Fındıklı'daki genel merkez binası önünde halaylarla, horonlarla, yöreye özgü köçeklerle, davullarla, zurnalarla, protesto etti.

ŞİRKETİNİ TEMSİLİ BORUSU TAŞINDI

Temsili olarak hazırlanan siyah beyaz Orya Enerji borusu da bu sırada kitleye eşlik etti. Temsili Orya Enerji borusunun üzerine kitleden bir kişi elindeki spreyle "Katil Orya Enerji" diye yazdı. "Orya Enerji Loç'dan defol" şeklinde slogan atan çevrecilere, temsili borudan "Ben şirketim istediğimi yaparım, sizi öldürürüm" yanıtı geldi. Gösterinin ardından çevreciler, Kabataş'dan Orya Enerji'nin bulunduğu Fındıklı'ya kadar "Dereler Özgürdür Özgür Akacak", "Santral yapma boşuna yıkacağız boşuna", "Katil Orya, Loç'dan Defol" şeklinde sloganlarla yürüdü.

'ORYA ENERJİ Mİ KANUNDUR?'

Ellerinde "Cide Loç HES istemiyor", "Cide HES gidecek huzur gelecek" ve "Loç bizim köy bizim yaşam bizim" yazılı dövizler taşıyan grup yürüyüşe geçtikten sonra polis ve kitle arasında sık sık gerginlikler yaşandı. Yürüyüş sırasında kaldırıma sığmayan kitle, araç yoluna geçtikçe tartışmalar devam etti. Orya Enerji'nin önüne gelindiğinde de polis kitleyi sürekli olarak kaldırıma çıkması yönünde uyarınca kısa süreli tartışmalar arbedeye dönüştü. Loç Vadisi Koruma Platformu'ndan Zafer Keçin, bu durumu "Basın bildirisi bile okumamızı istemiyorlar, özel güvenlikleri ile polisleri ile buradalar" diyerek eleştirdi.

ŞİRKETE 'DÜŞ YAKAMIZDAN' DEDİLER

Yaşanan gerginliklerin ardından Loç Vadisi Koruma Platformu'ndan Uğur Tay basın açıklamasını okudu. Tay, Çevre ve Orman Bakanlığı'na, "Madem deremi koruyacaktım, Madem orya enerjinin iznini ruhsatını ben takibe edecektim niye ÇED onayı verdin Cide HES'e? Orya Enerji Loç Vadisi'nde kanun mudur? Hükümet midir? Köyümüzde, Orya Enerji kaçak inşaat yapıyor kimse ne yapıyorsun diye sormuyor? Köy mezarına şantiye kurmak için tonlarca beton döküldü. Peki, bu arazi kime ait diye soran olmadı. Köylümüz nasıl isyan etmesin? Nasıl bir çift söz söylemesin?" diye sordu.

Konuşması sırasında, şirkete de çağrıda bulunan Tay, "Artık yeter, Orya enerji, düş yakamızdan. Yollar yürümekle aşılmaz belki ama sen, vadimizden ayrılmazsan biz buranın önünü çok aşındıracağız. Loç Vadisi sahipsiz değildir. Biran önce vadimizden defol" dedi.

İstanbul - DİHA

Bağlantılı Haberler