25 Nisan 2013, Perşembe

Türk-İş: Türkiye'de açlık sınırı 1012 TL yoksulluk sınırı 3298 TL

Türk-İş tarafından düzenli olarak yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının 2013 Nisan ayı sonuçlarına göre açlık ve yoksulluk sınırı yükselmeye devam ediyor.

TÜRK-İŞ'in açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre 2013 Nisan ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 12 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı ise 3 bin 298 TL oldu.

YOKSULLUK SINIRI 3 BİN 298 TL OLDU

ANKA'nın haberine göre, TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay düzenli olarak yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasının 2013 Nisan ayı sonuçlarına göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 12,41 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 297,76 TL oldu.

YAŞ SEBZE VE MEYVE FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞE RAĞMEN BİR AYDA 89 TL'LİK ARTIŞ

Araştırmaya göre gıda harcamasında bir önceki aya göre meydana gelen gerilemenin nedeni büyük ölçüde yaş sebze-meyve fiyatlarındaki ucuzlama oldu. Buna rağmen dört kişilik ailenin yaşam maliyeti yılbaşına göre dört ayda 89 lira artış gösterdi. Böylece çalışanların yoksulluğu bahar aylarında da devam etti. Aile unsuru göz ardı edilerek tek işçi için yılın ilk 6 aylık döneminde asgari ücret net 773 TL tutarında belirlenirken tek bir işçinin yaşama maliyeti bu ay bin 135,84 TL olarak hesaplandı.

EmekDünyası.Net/SoL