01 Şubat 2014, Cumartesi

Türkiye faiz ve enflasyonda dünya ikincisi

Türkiye "Kırılgan Beşli" olarak nitelendirilen ülkeler arasında en yüksek faiz oranına sahip 2. ülke oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) kurdaki yüksek dalgalanmayı önlemek amacıyla, faizlerde güçlü artışa gitmesi sonrasında, Türkiye "Kırılgan Beşli" olarak nitelendirilen ülkeler arasında en yüksek faiz oranına sahip 2. ülke oldu.

TÜRKİYE FAİZLERİN EN YÜKSEK OLDUĞU 2. ÜLKE

Küresel piyasaların birbirine daha bağımlı hale geldiği ve dış gelişmelerin diğer ülke piyasalarında domino etkisi yarattığı son dönemlerde, özellikle gelişmekte olan piyasalar için zor ve kırılgan bir ortam oluştu. Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) para politikalarının etkisiyle dolar karşısında değer kaybeden para birimlerini kontrol etmekte zorlanan gelişmekte olan ülkelerde, merkez bankaları faiz silahını kullanırken, uygulanan sıkı para politikaları enflasyon baskısı ya da para birimlerindeki düşüşlere tepki oldu.

TCMB DOLARIN 2.40 SINIRINA DAYANMASI ÜZERİNE FAİZ YÜKSELTTİ

TCMB'nin, doların 2,40 sınırına dayanması sonrasında ara Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısıyla faizleri artırması sonrasında Türkiye, Brezilya'dan sonra faizlerin en yüksek olduğu 2. ülke konumuna geldi.

Aynı şekilde, 2008 yılından bu yana politika faizini yükseltmeyen Güney Afrika Merkez Bankası da TCMB'nin hemen ardından, ülke para birimi Rand'daki değer kayıplarının ekonomiye yarattığı baskının etkisiyle, politika faizini 50 baz puan artırdı. Ancak bu artış, piyasa tarafından yetersiz bulundu. Mevcut oranla Güney Afrika "Kırılgan Beşli" arasında faiz sıralamasında son sırada yer alıyor.

ENFLASYON ORANLARI

Söz konusu beş ülke arasında en yüksek enflasyon yüzde 8,38 ile Endonezya'da bulunurken, bu ülkeyi yüzde 7,40 enflasyon oranına sahip olan Türkiye takip ediyor. Hindistan'da yüzde 6,16 düzeyinde olan enflasyon, Brezilya'da yüzde 5,91 ve Güney Afrika'da ise yüzde 5,40 seviyesinde bulunuyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar