19 Şubat 2014, Çarşamba

Türkiye ekonomisine ABD yorumu

Türkiye ekonomisinde yaşanan dalgalanmalar, ABD'nin en büyük gazeteleri arasında yer alan USA Today'in de gündemine girdi. Gazete, "Türk ekonomik modeli bocalıyor" değerlendirmesini yaptı.

"Türk ekonomik modeli bocalıyor" başlığını atan gazete, Türk ekonomisinin görünümünü, sadece yabancı yatırımların kuruması değil, "hükümet karşıtı gösteriler, büyüyen yolsuzluk skandalı ve Suriye savaşının" da olumsuz etkilediğini düşünüyor.

USA TODAY: YÜKSELEN PİYASALAR İÇİN BİR MODEL OLARAK GÖSTERİLEN TÜRKİYE EKONOMİSİ BOCALIYOR

USA Today, İstanbul kaynaklı haberinde "İktisatçılar tarafından gözleri sanayileşmede olan yükselen piyasalar için bir model olarak gösterilen Türk ekonomisi, yüksek enflasyon ve tüketici borcu nedeniyle bocaladığını" öne sürüyor.

"YATIRIMCILAR TÜRKİYE'Yİ DAHA AZ ÇEKİCİ BULUYOR"

Yatırımcıların, "Oynak Ortadoğu'nun kenarında 10 yıl siyasi ve ekonomik istikrarı feneri" olan Türkiye'nden ayrılmakta olduğunu yazan gazete, Batı'da büyüme toparlarken, faiz oranları da yükselirken yatırımcılarının Türkiye'yi "daha az çekici" bulduklarını düşünüyor.

'TÜRKİYE ARTIK 'KIRILGAN BEŞLER' ARASINDA'

USA Today, finansal analistlerin artık Türkiye'yi "Kırılgan Beşler" arasına dahil ettiğine işaret ettiği haberinde şu savları da dile getiriyor:
"Türkiye'ye zarar veren sadece kuruyan yabancı yatırım değil. Devam eden hükümet karşıtı gösteriler ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümetini sarsan büyüyen yolsuzluk skandalı ile Türkiye'nin güney sınırındaki Suriye'deki iç savaş, hepsi Türkiye'nin görünümündeki istikrarsızlığa katkıda bulunuyor."

ABD'li gazeteye göre, Merkez Bankası'nın Ocak sonunda yaptığı faiz artırımı, sıradan vatandaşları olumsuz etkiliyor. Tüketim azaldığını söyleyen gazete, bu doğrultuda İstanbul'da iş sahiplerinin kaygılarını yansıtıyor.

"Analistler, kriz ancak başladı diyorlar" sözlerini kullanan gazete, haberinde "Kriz, özellikle enerji maliyetini vuruyor. Türkiye, petrol ve doğalgazının çoğunu ithal ediyor. Bu da kendisini döviz dalgalanmalarına bir hayli kırılgan kılıyor" yorumunu da yapıyor.

EmekDünyası.Net/Ajanslar