17 Ocak 2011, Pazartesi

Sağlıkta dönüşüm yine kör etti

Sağlık Bakanlığı'na bağlı İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde katarakt ameliyatı olan hastalardan 8'i kör oldu. Hastalar, dava açacak. SES'ten "Sağlıkta dönüşüm yine kör etti" açıklaması geldi.

Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi doktorlarından Operatör Doktor Gökhan Kerci, 10 Ocak günü 8 hastaya peş peşe katarakt ameliyatı yaptı. Ameliyat sonrası taburcu edilen hastalar, bir gün sonra çeşitli şikâyetlerle tekrar hastaneye müracaat ettiler. Göz damlası verilerek evlerine gönderilen 8 hasta, şikâyetlerinin artması üzerine yeniden doktora gitti. Hastaların enfeksiyon kaptığını belirleyen Op. Dr. Gökhan Kerci, hastaları başka hastanelere nakletti. Ancak hastaların ameliyat edilen gözlerinin görme yetilerini tamamen kaybettikleri belirlendi. Sağlık Bakanlığı olayın ardından soruşturma başlatarak, doktoru açığa aldı.

SIRADA KİM VAR?

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şubesi yöneticileri de hasta yakınlarıyla bugün sendika binasında basın toplantısı düzenleyerek, sağlıkta dönüşüm programına dikkat çekti. Şube Başkanı Ergün Demir, daha önce de benzer bir olayın Afyon'da yaşandığını anımsatarak, "İzmir'in ardından sırada kim var?" diye sordu.

Hükümetin sağlıkta dönüşüm programına vurgu yapan Demir, şu açıklamayı yaptı: "Bu programla sağlık kuruluşları hızla özelleştiriliyor. Sağlık Bakanlığı bütçesinden hastanelerimize bir kuruş ödenek gelmiyor. Bakanlık hastanelerimizin kendi yağıyla kavrulmasını istiyor. Sağlığın patronu haline gelen SGK, vaka başı, tanıya dayalı ödeme yapıyor. Bu durumda hastane işletmelerinin zorunlu yönelimi, 'sürümden kazanmak' olurken, hekimler de performans puanını artırmak için 'daha fazla işlem yapmak' durumunda kalıyor."

45 DAKİKA İÇİNDE 8 AMELİYAT

Demir, 8 kişinin ameliyatının mesai sonrasında 45 dakika içinde yapılmasının çok dikkat çekici olduğunu belirterek, "Bu durum temel yaklaşımın ticari olduğunu açıkça gösteriyor" dedi.

SES Şube Başkanı Ergün Demir, 2009 yılında bir göz hastane grubunun yaptığı ameliyat sonucu 2 bin 200 kişinin sağlığının bozulduğu yönünde Başbakan'a rapor sunulduğunu anımsatarak, "artık güvenli ve etkin olanın yerine, ucuz ve karlı olan tercih edilmesi istenmektedir. Sağlık kurumları zarar etmemek ve karlarını artırmak için, malzeme sarfını ve personel kullanımını azaltmakta, kaliteli malzeme kullanımından vazgeçmektedir" diye konuştu.

İki yıl önce Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde SGK'ya bağlı hastalar için kullanılan malzemelerin kalitesiz ve uygunsuz olduğu, hastaların özel bir medikal firmaya yönlendirildiği yönünde yaptıkları açıklamayı anımsatan Demir, "Belli ki, özel hastanelerde kar hırsından kaynaklı yaşanan her sorun, kamu hastanelerinde de yaşanmaktadır" dedi. SES Şube Başkanı Demir, herkese eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve nitelikli bir sağlık hizmeti sunmanın mümkün olduğunu belirterek, hükümeti, sağlıkta dönüşüm programını uygulamaktan vazgeçmeye çağırdı.

'BABAMIN GÖZÜNÜ GERİ İSTİYORUM'

Toplantıya Ramazan Avşar'ın ablası Şadiye Güler Kara ile Mehmet Hasdemir'in oğlu Murat Hasdemir de katıldı. Kara, mağdur edildiklerini belirterek, işin peşini bırakmayacaklarını söyledi. Hasdemir de, babasının Sivas'tan kendilerini ziyarete geldiğini anımsatarak, "Onun için iyi bir şey yapmak istedik ama hastanenin hatasıyla gözünü kaybetti. 45 dakika içinde 8 kişiyi ameliyat ettiler. Ben babamın gözünü geri istiyorum" diye konuştu.

EmekDunyasi.Net

 

Bağlantılı Haberler