06 Mayıs 2012, Pazar

Gençlik Deniz'i anlatıyor: Benim için Deniz Gezmiş...

İdam edilişlerin 40. yılından "Deniz Gezmiş senin için ne ifade ediyor" sorusunu yönelttik. Emek Dünyası'na konuşan gençler kendi Deniz'lerini anlattı.

İSMAİL YILDIRIM

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam edilmelerinin üzerinden tam 40 yıl geçti.  İdam edilişlerin 40. yılında gençlere "Deniz Gezmiş senin için ne anlam ifade ediyor" sorunu yönelttik.

Emek Dünyası'na konuşan gençlerin verdiği cevaplar:

Mert Gökkaya

Ölümün 40. yılında Deniz Gezmiş'in ve arkadaşlarının mücadelesi üniversitelerde benim için hala günceliğini koruyor.  Deniz Gezmiş şu bakımdan önemli bence. Arkadaşlarımızın hepsi kendini kurtarma derdinde, kendi yolunda ilerlemeyi çalışıyorlar. Hatta dünyada ne olup bitiyor, ondan bile habersizler. İşte bu noktada Deniz Gezmiş'lerin mücadelesi çok önemli bir noktaya oturuyor. Deniz Gezmiş'ler bize toplum için mücadele etmeyi öğretti.

Üniversite öğrencileri için onlar dersine baksın, siyaset büyük adamların işidir deniyor. Bu söyleme Deniz Gezmiş'ler çok iyi bir şekilde cevap oluyor bence.

Deniz Gezmiş'lerin itibarı çok yüksek gençlik arasında. Hatta apolitik olan insanlar ona saygılılar. Sağcı olan insanlar bile Deniz Gezmiş dendiğinde bir durup düşünür, saygı duyarlar. Çünkü onlar toplum için kötü bir şey yapmadı bunu herkes biliyor.

Sema Kesici

Deniz Gezmiş, bizim haklarımızı savunan sömürüye karşı olan bir insan. Bir genç daha doğrusu genç olarak da kaldı. Onun mücadelesine sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Onun ölümün 40. yılı biraz daha duyusal bir olay. Biri bir şeye karşı çıktı aradan kırk yıl geçti. Ama onun mücadelesi halen sürüyor. Buda benim tüylerimi diken diken ediyor.

Serap Uzdu

Ben Deniz'lerin ölümün kırkıncı yılında sadece çok üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Ben Deniz Gezmiş'in davasını çok haklı bulan birisiyim. Onlar bizlerin bağımsız bir Türkiye'de yaşamamız için verdikleri mücadele göz ardı edilemez.

Biz Deniz'lerin devamcısı olamıyoruz. Çünkü kendi dertlerimizi hayatımızın merkezine oturtmuş durumdayız. Biz uyuşuk bir vaziyetteyiz. Ne kadar onların bizim için mücadele ettiğini görsek bile sonuna kadar onların mücadelesinin peşinden gidemiyoruz. Buda utanç verici bir şey.

Melih Fırat Ayaz

Deniz gezmiş benim için çok büyük bir idoldür. Deniz Gezmiş bu ülkenin bu toprakların yetiştirdiği, en büyük devrimcilerden biridir. Var olduğu süre içinde verdikleri mücadeleler gerçekten bizim için çok önemli bir pozisyonda. Deniz Gezmiş'ler bize 40 yıldır hala ışık tutuyorlar. Özelikle Deniz Gezmiş'in Dolmabahçe'den 6. Filo'yu denize dökmeleri ve İstanbul Üniversitesi'ndeki etkinliği çok etkileyici.  40 yıl önce bu toprakları da bizim için mücadele eden insanlar olması  bizim için gerçekten çok önemli.

Onur Akyol

Deniz Gezmiş ve arkadaşları bizim için inanmışlıktır. Onların mücadelesi bugün en iyi şekilde görülüyor. Onların haklılığı gençlik tarafından kabul görmüştür. Onları astıranların adı hatırlanmaz bugün ama onlar hiç unutulmadı.

Aycan Karaca

Ölümün üzerinden 40 yılı geçen Deniz Gezmiş, bizim için gerçekten çok değerli. Çünkü açık ki o bizim için mücadele etmiş. Yani gelecek için idami göze alıcak kadar, gözü kararmış. Biz onları hep saygıyla anıyoruz. O benim için bir idol .

Ali Şahin

Deniz gezmişi bana sorarsanız Anfi-1 İstanbul Hukuk'u temsil ediyor. Çünkü bende İstanbul Hukuk terkim. Onun öncesinde tabi ki, Türkiye'deki genç kuşağın öncüsü olarak tanımlanabilir.  İdamı ile ilgili ise, İdam edilişi tamamen göz korutmak amacılıdır.

İstanbul-EmekDünyası.Net