30 Kasım 2010, Salı

'FIFALeaks' rüşveti belgeledi

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin üst düzey üç yetkilisinin rüşvet aldıkları iddia edildi. FIFA yetkililerine 1998 ve 1999 yıllarında 100 milyon doları tutarındaki 175 ayrı ödemenin sıralandığı gizli bir belgeden söz ediliyor.

BBC Televizyonu'nda yayınlanan Panorama adlı programda, FIFA İcra Kurulu'nun Brezilyalı üyesi Ricardo Teixeira, Paraguaylı üyesi Nicolas Leoz ve Kamerunlu üyesi Issa Hayatou'nun, 90'lı yıllarda İsviçre şirketi International Sport and Leisure (ISL)'den para aldıkları öne sürüldü.

Üç FIFA yetkilisine 1998 ve 1999 yıllarında rüşvet ödendiği iddiası, yaklaşık 100 milyon doları tutarındaki 175 ayrı ödemenin sıralandığı gizli bir belgede yer alıyor. FIFA, geçmişte ISL şirketine, çeşitli Dünya Kupası organizasyonlarının televizyon ve sponsorluk anlaşmalarını pazarlama hakkı vermişti. ISL şirketi ise 2001'de iflas etmişti.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği, 2018 ve 2022 yılında yapılacak Dünya Kupası organizasyonlarının ev sahiplerini Perşembe günü açıklayacak. Ricardo Teixeira, Nicolas Leoz ve Issa Hayatou, iki dünya kupasının ev sahiplerini belirleyecek 22 kişi arasına yer alıyor.

Panorama programında ise ayrıca FIFA İcra Kurulu'nun adı açıklanmayan bir diğer üyesinin de, Dünya Kupası maçlarının biletlerini karaborsacılara vermeye devam ettiği iddia edildi.

FIFA MÜLAKAT TALEPLERİNİ REDDETTİ

BBC, Panorama programında açığa çıkan bilgilerin kamunun çıkarına olduğunu bildirdi.

FIFA yetkilileri ise Panaroma'nın mülakat taleplerini reddetmişlerdi. FIFA İcra Kurulu üyelerinden Amos Adamu ve Reynald Temarii 2018 ve 2022 Dünya Kupaları'nın hangi ülkelerde yapılacağının belirleneceği oylamaya katılmaktan men edilmişlerdi.

Ayrıca Adamu üç yıl, Temarii ise bir yıl boyunca futbolla ilgili hiçbir aktivitede görev alamayacak. Amos Adamu ve Reynald Temarii, oylarını para karşılığı satışa çıkarmakla suçlanmışlardı. İki FIFA İcra Kurulu üyesi, İngiliz Pazar gazetesi Sunday Times tarafından rüşvet pazarlığı yaparken görüntülenmişti.

EmekDunyasi.Net

 

 

Anahtar Sözcükler