03 Aralık 2010, Cuma

'Erkek Sevgisi' kasımda 29 kadını öldürdü

Kasım ayında 29 kadın katledildi. 11 kadın tecavüze ve tacize uğradı, 5 kadın intihara sürüklendi, 5 kadın fiziksel şiddete maruz kaldı. Saldırıların birçoğu ise baba, sevgili, eş ve komşu gibi yakın kişiler tarafından gerçekleşti.

Kadına yönelik şiddetin son 7 yılda binde 400 oranında attığı Türkiye'de her gün bir kadın erkekler tarafından öldürülüyor. Kadına uygulanan şiddete yönelik önleme tedbirleri ise devlet tarafından bir türlü alınamıyor.

Kadına yönelik şiddet "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü" nedeniyle kadınların sokağa çıktığı ve bir dizi eylemlerin yapıldığı Kasım ayında da hız kesmeden devam etti.

Kasım ayında kadın cinayetleri, kadına yönelik tecavüz saldırısı, intihara sürükleme gibi gerekçelerle onlarca kadın saldırıya uğrarken, 29 kadın katledildi. 11 kadın tecavüze ve tacize uğradı, 5 kadın intihara sürüklendi, 5 kadın fiziksel şiddete maruz kaldı. Saldırıların birçoğu yine kadınların yakından tanıdığı, eş, baba, kardeş gibi kişiler tarafından gerçekleşti.

Kasım ayının kadına yönelik şiddet tablosundan bazıları şöyle;

Öldürülen kadınlar;

- Sakarya'nın Adapazarı İlçesinde bir süper markette çalışan E.A.,16 yıllık eşi bir çocuk annesi Emine Antep'i yatağında uyurken başına demir çubukla vurdu. E.A. polisi arayarak eşini kıskançlık nedeniyle öldürdüğünü söyledi.

- Malatya'da 1 aydır kayıp olarak arandığı öğrenilen 27 yaşındaki genç kadının kocası tarafından öldürülüp toprağa gömüldüğü ortaya çıktı.

- Gaziantep'te eşinden bir süre önce ayrılan Nurgül Doğan, 22 yaşındaki Uğurcan Bozkurt adlı zanlı tarafından boğazı kesilip, defalarca bıçaklanarak öldürüldü.

- İzmir'in Çankaya semtinde, 22 yaşındaki Nihat Altuğ, bir süre önce ayrıldığı, barışma teklifini kabul etmeyen kız arkadaşı 18 yaşındaki Nergis Karataş'ı çalıştığı tekstil atölyesinde öldürdükten sonra intihar etti.

- İstanbul Ümraniye'de evinden markete giden Yeliz Karahasanoğlu, alışverişin ardından Kazım Karabekir Mahallesi Eşref Bitlis Caddesi üzerinde yürüdüğü sırada yanına gelen Mehmet Selim G. ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Mehmet Selim G., tabancayla 8 aylık hamile olduğu bildirilen Yeliz Karahasanoğlu'nun başına iki el ateş etti. Olay yerinden hastaneye kaldırılan Yeliz, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

- Kocaeli'de Osman Ö. Üçüncü kattaki evlerinden kaçmak isteyen eşi Dilek Ö'nün arkasından tabancayla ateş etti. Apartmanın girişine kadar kaçabilen Dilek Ö, olay yerinde öldü.

- Ankara'da Muammer Seferoğlu 6 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle ayrıldığı Ayşe Seferoğlu'nu kendine geri dönmeyi reddettiği için sokakta kızlarının gözü önünde 37 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

İntihar ettiği iddia edilen kadınlar

- Malatya'da sabah saatlerinde küçük çocuğuyla valilik önüne gelen genç kadın üzerine benzin dökerek kendini yaktı. Ayhan Bağbars adlı kadının, daha önce de çocuğunu yurta yerleştirmek için yetkililere başvurduğu ve Başbakan Erdoğan'dan yardım istediği öğrenildi.

- Diyarbakır'ın merkeze bağlı Koredere (Eryolu) Köyü'nde 16 yaşındaki H.K. isimli genç kızın intihar ettiği ileri sürüldü. Genç kızın fare zehiri içtiği ya da içirildiği belirtilirken, H.K. kaldığı evde yaşamını yitirdi. Konu ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

- Bingöl'ün Genç ilçesinde 15 yaşındaki H.B. Adlı genç kız, evde bulunan av tüfeği ile kendini vurarak intihar etti.

- Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 11 yaşındaki kız çocuğu zorla evlendirilmek istendi. Baba, kız çocuğunu tanımadığı adamla evlenmemesi halinde öldürmekle tehdit etti. Babasının tehdit ve baskılarına aldırmayan küçük kız çocuğu çareyi intiharda buldu. M.Ç. Pesan Çayı'na atlayarak intihar etmek istedi.

Taciz ve tecavüzde hız kesmedi

- Çocuk esirgeme yurdunda kalan M.G.'nin (14) şikayeti üzerine, kendisine yatta bıçak tehdidiyle tecavüz ettiği öne sürülen S.A.ve S.O. Gözaltına alındı.

- İzmir CHP Karabağlar İlçe Yönetim Kurulu Üyesi M.M.E. (50),CHP yönetimindeki Karabağlar Belediyesi'nde iş bulmayı vaad ettiği S.Ö.'ye (25) tecavüz etti.

- İstanbul Aydınlı'da 14 yaşındaki bir kız çocuğunun uyuşturucu verilerek tecavüze uğradı.

- İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde, 3 kişi, verdikleri borcu almak için sıkıştırdıkları 31 yaşındaki Arif Çelikbaş'ın kendilerine getirdiği, aile dostunun 16 yaşındaki kızı B.E.'ye otomobilde tecavüz etti.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler