29 Aralık 2010, Çarşamba

KA-DER: Kadın katlinde sorumlular cezalandırılsın

KA-DER mahkemeden istediği koruma çıkmadığı için boşandığı eşi tarafından 10 yerinden bıçaklanarak öldürülen Ayşe Paşalı'nın ölümünden sorumlu olanların cezalandırılmasını istedi.

 

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) 7 Aralık'ta boşandığı eşi tarafından sokak ortasında bıçaklanan Ayşe Paşalı'nın ölümünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'ın, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in, kadına yönelik şiddet konusunda sorumlu kararlar vermeyen hakimlerin, emniyet görevlilerinin payı olduğunu vurgulayarak tüm sorumluların cezalandırılmasını istedi. KA-DER tarafından yapılan basın açıklaması şöyle;

"Başta Kadına Yönelik Şiddete DUR! demeyen Başbakan ve onun "Üç çocuk yapın", "Aile değerlidir, kutsaldır. Kadını aile içinde güçlendirelim" diyen politikaları,

Kadınların öldürülmesine ses çıkarmayan Kadın ve Aileden Sorum(suz) Bakan,

Kadınların en kutsal hak olan "Yaşama Hakkı"nı koruyamayan Adalet(sizlik) Bakanı,

Kadın kırımını sonlandıracak politikalar ortaya koyamayan tüm siyasetçiler,

"Sözde pişman olan" dayakçı kocaları tutuksuz yargılama kararı veren ve/veya boşanmış kadınlara koruma kararı verilmeyeceğine hükmeden,  uluslararası anlaşma/örnek karar/yazılı basın cahili hakimler,

"Kocadır döver de sever de" diyen Emniyet(siz) Görevliler,

Şiddet, kan ve tecavüz dolu bir "yuva" yıkılmasın diye araya giren "aile büyükleri",

'ELLERİNİZDE TÜRKİYE'DE KOCALARI TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN BÜTÜN KADINLARIN KANI VAR!'

Ayşe Paşalı 3 çocuk annesiydi. Şiddet uygulayan kocasından çocukları küçük diye ayrılamamıştı. Çocuklar büyüyünce ayrılmak istemiş, bu kez de "Üç çocukla nasıl yaşar, nasıl geçinirsin? Yuvanı yıkma" diyen aile büyükleri araya girmişti.  Kocasını defalarca şikayet etmiş, hükümetin aile politikasına inanan emniyet görevlilerince evine gönderilmişti.  Bir dayaktan sonra kanlar içinde kocasının tecavüzüne uğrayan kadın kocayı cinsel saldırı suçuyla mahkemeye vermiş, bu kez de hakim pişman olan kocanın tutuksuz yargılanmasına karar vermişti. Sonunda boşanmayı başardı. Ama dayakçı kocanın saldırı ve tacizlerinden kaçamadı. Korunma kararı talep ettiği hakim ise, daha önce Türkiye'nin AİHM'de 36.500 euro para cezasına mahkum olduğu Nahide Opuz davasını, CEDAW gibi "Kadının medeni durumuna bakılmaksızın korunması" ifadesine yer veren uluslarası anlaşmaları,  daha önceden boşanmış kadınlara verilmiş koruma kararlarını okumamış ve duymamış olduğu için bu talebi reddetti.

Ayşe Paşalı , 7 Aralık Günü kocası tarafından sokak ortasında 10 bıçak darbesiyle öldürüldü.

Bu cinayet hepinizin ortak eseridir. Tıpkı daha önce devlet koruyamadığı için dayakçı kocaların elinde can veren binlerce kadın gibi !

Biz bu filmi yıllardır seyrediyoruz, artık bıktık.

Bir kadına kalkan el hepimize kalkmış sayılır, o ellerin kırılmasını istiyoruz!

Artık suçluların, yukarıda adı geçen, kadın kırımında payı olan herkesin cezalandırılmasını istiyoruz."

Ayşe Paşalı Haziran 2010'da boşandığı eşi İstikbal Yetkin tarafından tehdit edildiği için  savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık ise Yetkin'i gözaltına almak yerine  Paşalı'yı evine polis otosuyla gönderdi. Ayşe Paşalı bu kez de avukatı Elif Kabadayı Tatar aracılığıyla mahkemeye başvurarak "koruma" talebinde bulundu. Mahkeme, aralarında evlilik birliği kalmadığı gerekçesiyle Ayşe Paşalı'nın talebini  reddetti.

Savcılık tarafından koruma verilmeyen Ayşe Paşalı  7 Aralık'ta  İstikbal Yetkin tarafından10 yerinden bıçaklanarak öldürüldü. Bir arkadaşının evine saklanan İstikbal Yetkin, arkadaşının polisi araması üzerine tutuklandı.

EmekDunyasi.Net

 

 

Bağlantılı Haberler

Anahtar Sözcükler