05 Mart 2011, Cumartesi

Kadınlar İsyanda

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için Kadıköy'de buluşan binlerce kadın , savaşa, kadın cinayetlerine , cinsiyetçiliğe, kadına yönelik şiddete, ayrımcılığa, erkek egemenliğine karşı isyan etti.

8 Mart Dünya Emekçi  Kadınlar Günü için bir araya gelen binlerce kadın Tepe Nautilus önünden,  Kadıköy meydanına yürüyerek başlattıkları  mitingde kadına yönelik şiddeti, savaşı, kadın cinayetlerini, erkek egemenliğini, cinsiyetçiliği, ayrımcılığı protesto ettiler.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi ,Anarşist Kadınlar, Karadeniz'in İsyankâr Kadınlar,  Gökkuşağı Kadın Derneği, BDP Kadın Meclisi, İmece Kadın Dayanışma Derneği, İmece Kadın Sendikası Girişimi, Sosyalist Kadın Meclisleri, Emekçi Kadınlar Derneği, Liseli Öğrenci Birlikleri'nden Kadınlar, DİSK'li kadınlar, Genç-Sen'li Kadınlar, Ev İşçileri Sendika Girişimi, KESK'li kadınlar, TMMOB'lu kadınlar, TTB'li kadınlar, Uluslar arası Af Örgütü'nden kadınlar, Halkevci Kadınlar, Gençlik Muhalefeti, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Tüm İGD'li kadınlar, EHP'li kadınlar, EMEP'li kadınlar ve SDP'li kadınların oluşturduğu İstanbul 8 Mart Kadın Platformu'nun çağrısıyla Tepe Natulius önünde toplanan kadınlar rengarenk pankartları, dövizleri ve sloganları eşliğinde yürüyüşe başladılar.

Mitingin en kitlesel kortejini oluşturan  BDP'li kadınlar iki dilli pankartların yanı sıra "Dilimiz onurumuzdur", "Kadın kırımına hayır" yazılı Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıdı.

DERELER GÜMBÜR GÜMBÜR KADINLAR ÖZGÜR

"Karadenizin isyankar kadınları" pankartıyla mitinge katılan  Karadenizli kadınlar, tulumları , Lazca, Hemşince, Rumca yazılı dövizleri, puşileri, keşanlarıyla HES'lerle yaşam alanlarının talan edilmek istendiğine dikkat çekerek, derelerini sattırmayacaklarını haykırdılar. "Dereler gümbür gümbür, kadınlar özgür" sloganını attılar.

Miting kadınların tamamının Kadıköy meydanına giriş yapmasının ardından tertip komitesince hazırlanan açılış metninin Kürtçe ve Türkçe okunması ile başladı.  Türkçe açıklamayı okuyan Rahime İldemir  8 Mart'ın tarihçesi hakkında bilgi verdikten sonra erkek şiddetinin her gün 5 kadını öldürdüğü bir ülkede yaşadıklarını belirterek Türkiye'de AKP iktidarı sırasında kadın cinayetleri yüzde 1400 arttığı söyledi.

'HAKİKAT KOMİSYONLARI KURULSUN'

Kadına yönelik her türlü şiddetin temelinde cinsiyetçi ve ayrımcı anlayışın olduğuna dikkat çeken İldemir kadınlar olarak savaşı gün geçtikçe kışkırtan AKP hükümetinden, Kürt halkın haklı mücadelesine yönelik siyasi ve askeri operasyonlara son vermesini istediklerini söyledi. İldemir, taleplerini şöyle sıraladı: "Toplu mezarların açılmasını, Hakikat Komisyonlarının kurulması ve bu komisyonlarda kadına dönük bir bölümün oluşturulmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz. Bu ölçüde hükümeti işin ciddiyetine uygun davranmaya ve çözümü zamana yayma yaklaşımını terk etmeye çağırıyoruz. Bu iş şirketler arası ticaret pazarlığı değildir. Kar ve çıkar hesaplarını bırakın ve sorumluluğunuzu yerine getirin."

İldemir'in yaptığı konuşmanın ardından direnişte bulunan Onteks işçileri adına Gamze Kayhan, Tepe Klima işçileri adına Özlem Arslan ve Birleşik Metal-İş adına Binnur Aslan birer konuşma yaptılar. Binnur Aslan yaptığı konuşmada bu ülkede kadınların her gün öldürüldüğünü ya da baskı altına alındığına dikkat çekerek Kürt kadınlarının ise hem kadın olmaktan hem de ulusal kimliklerinden dolayı iki kez ezildiğini söyledi. Binnur Aslan, kadınların birleşerek mücadele etmesi gerektiğini belirterek emeklerini sömüren şirketlerin ürünlerini almama konusunda boykot çağrısında bulundu.

Cumartesi Anneleri konuşan Hanım Tosun Kürtçe yaptığı konuşmasında yakınlarını kaybeden Kürt anneleri olarak artık savaş istemediklerini söyledi. Tosun, "Cumartesi Anneleri olarak isteğimiz ve mücadelemiz, bu ülkede bulunan tüm Kürt, Türk, Laz, Çerkes ve diğer tüm milletlerden annelerin gözyaşları akmaması için. Bugün kutladığımız 8 Mart mücadelesi de bu temelde daha da yükseltilmeli" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından miting, MKM müzik gruplarından Koma Rengin ve kadınların oluşturduğu Tapo isimli müzik grubunun Lazca ve Hemşince yaptığı müzik dinletisinin ardından son buldu.

EmekDunyasi.Net

Bağlantılı Haberler