17 Nisan 2011, Pazar

Sansür Bursa'da afişe oldu

Sınav Dergisi Dershanesi hazırladığı tanıtım afişlerine photoshopla müdahale etti. Müdahalelerde ülkücü işaretine tolerans gösterilirken puşi ve askılı tişört sansür yedi.

Sınav Dergisi Dershaneleri'nin Bursa şubelerinde asılı bulunan bir tanıtım afişi görenleri hayretler içerisine bıraktı. Dereceye giren öğrencilerin resimlerine yer verilen afişte öğrencilerden birinin sevincini ülkücülüğün göstergesi olan kurt işaretiyle göstermesine tanınan tolerans, aynı afişte bir öğrencinin boynunda olan puşiye ve bir kadın öğrencinin kısa kollu tişörtüne gösterilmedi.

Photoshop ile öğrencinin boynundaki puşinin sansürlenmesine kadın öğrencinin kısa kollu tişörtünün ise uzun kolluymuş gibi gösterilmesine tepki gösteren bir dershane öğrencisine de "Hazmedemiyorsan gelme" denildi.

PUŞİ SİLİNDİ

Türkiye'nin hemen hemen her ilinde şubeleri bulunan Sınav Dergisi Dershaneleri'nin Bursa'daki şubelerinde asılan bir tanıtım afişi. Dershane, sınavlarda dereceye girerek başarı sağlamış 3'ü erkek 4'ü kadın 7 öğrenciye yer verdiği afiş üzerinde, kendine göre bazı düzenlemelerde bulunmuş. Söz konusu afişe yakından bakıldığında sevinçli hallerini kollarını yukarıya kaldıran erkek öğrencilerden biri parmakları heavy-metal olarak tabir edilen bir biçimde birleştirirken, bir diğeri ise sevincini ülkücülüğün göstergesi olan kurt işareti yaparak göstermiş. Fakat tanıtım afişinde bu işaretlerin yer almasına herhangi bir müdahalede bulunmayan dershane, bir diğer erkek öğrencinin boynuna asılı olan puşiyi photoshop yöntemi kullanarak sansürleme yoluna gitmiş. Kürtlerin folklorik özellikleri arasında önemli bir figür olarak duran öğrencinin boynuna doladığı puşiyi bulanıklaştırarak sansürleme yoluna gidildiği afişe yapılan müdahale bununla da sınırlı değil.

DEKOLTE ÖNLENDİ

Yine afişte yer alan kadın öğrencilerden birinin kıyafetine dönük bir müdahale de bulunulmuş. Afişe biraz daha dikkatli bir gözle bakıldığında net bir biçimde anlaşılabiliyor bu durum. Normalde beyaz renkli kolsuz bir tişört giyen kadın öğrencinin tişörtü, yine photoshop hilesi ile dirseğe kadar kollu hale getirilmiş.

BURSA- DİHA