18 Mayıs 2011, Çarşamba

Sansürün usül ve esasları açıklandı

Uzmanların "sansür" olarak değerlendirdiği filtre uygulamasına ilişkin BTK, uygulamanın "ne şekilde uygulanacağına ilişkin usul ve esasları" açıkladı. 22 Ağustos'tan sonra kullanıcılar BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nca (BTK) hazırlanan 'İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar" 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu uygulamayla kullanıcılar BTK'nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak.

BTK, uzmanların sansür olarak nitelendirdiği uygulamanın esas ve usullerini belirledi. BTK duyurusunda "Güvenli İnternet Hizmeti düzenlemesinde de, İnternet Servis Sağlayıcılar tarafından altyapısı oluşturularak isteyen kullanıcılara İnternet'ten güvenli hizmet alma seçeneği İnternet Servis Sağlayıcılar tarafından sunulacaktır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun düzenleme dışında bir faaliyeti mevcut değildir" dedi.

TRAFİK TEK NOKTADA TOPLANACAK

İnternet trafiği tek bir noktada toplanması ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna taşınması gibi bir durum söz konusu olmadığı iddia edilen açıklamada, şöyle denildi: "Güvenli İnternet Hizmeti'ni talep edecek aboneler bu isteklerini hizmet aldıkları işletmeciye bildireceklerdir. Güvenli İnternet Hizmeti almak isteyen abonelere işletmeciler tarafından bir kullanıcı adı ve parola tahsis edilecektir. Aboneler istedikleri an kullanıcı adı ve parola bilgileri ile profiller arasında geçiş yapabilecekleri gibi istedikleri zaman standart profil denilen mevcut internet kullanımına devam edebilecektir. Hatta, aboneler istedikleri an Güvenli İnternet Hizmetini iptal ettirebileceklerdir. Bu hizmet, İnternet Servis Sağlayıcılar tarafından 22 Ağustos 2011 tarihinden itibaren başlatılacaktır."

"TÜKETİCİ HAKKI"

Güvenli İnternet Hizmeti'nin "tüketici hakları kapsamında yapılan bir düzenleme" olduğunu savunan BTK, "İnternet ortamında işlenen suçlarla mücadele ise farklı bir süreç olup, 5651 sayılı Kanun ve mevcut mevzuat düzenlemeleri kapsamında sürdürülmektedir. Dolayısı ile, mevcut uygulamada var olduğu gibi DNS değişikliği benzeri alternatif erişim yolları ile erişimi engellenen web sitelerine erişilmesi konusunda bir değişiklik söz konusu değildir" dedi.

ANKARA-EmekDunyasi.Net