27 Ekim 2008, Pazartesi

Tecavüzcüsüyle evlendirilen kadının yaşam mücadelesi

Henüz 14 yaşında iken zorla kaçırılarak tecavüze uğrayan, bu da yetmezmiş gibi tecavüzcüsüyle evlenmek zorunda bırakılan H.A, 6 yıllık evliliği boyunca her türlü işkenceye maruz kaldı. Eşi tarafından fuhşa zorlanması üzerine eşinden boşanan H.A, yüzüne kapanan "devlet" kapılarına da inat, 8 yaşındaki çocuğu ile birlikte çöplerden topladığı karton, naylonları satarak tek gözlü odada yaşam mücadelesi veriyor.

-----

Adalet Bakanlığı Komisyonu'na katılan Yargıtay 5. Daire Temsilcileri, "Vatandaş mağdur olmasın diye", tecavüzcülerin evlenmeyi kabul etmeleri halinde ceza almaktan kurtulması ve cinsel istismar suçlarında yaş sınırının 14'e çekilip mağdur yerine ailesinin şikayetçi olması şartını getiren TCK düzenlemesi tartışması devam ediyor. Tüm bu şartların Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in 14 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar suçundan aklanması için yapıldığı kamuoyunda tartışılırken, mağdurlar mağduriyetlerini yaşamaya devam ediyor. Buna bir örnekte 24 yaşındaki H.A'nın çocuk yaşta yaşadıkları ve beraberinde getirdiği sıkıntıları.

14 yaşında tecavüzcüsüyle evlendi

Henüz 14 yaşında iken Bursa'dan kaçırılarak tecavüze uğradı H.A. Ailesinin sahip çıkması üzerine tecavüzcüsüyle evlenerek İzmir'e gelmek zorunda kalan H,A, 6 yıllık evliliği boyunca ise dayak ve işkenceye maruz kaldı. Bu süre içinde birde çocuğu olan H.A, çaresiz kaldığı şiddet karşısında İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok devlet kurumuna başvuruda bulunarak, yardım istedi. Ancak, ulaştığı tüm "Devlet" kapıları yüzüne kapandı. Yardım bulmak için kapıları arşınlayan H.A'nın bu durumunu fırsat bilen işe ise H,A'nın üstüne bir de kuma getirdi.Kumayı kabul etmeyince şiddetin de dozu arttı H.A için ve her gün eşi tarafından sopayla dövüldü.

'Fuhuş bardağı taşıran son damla oldu'

Yardım çığlıkları duyulmayan H.A bu defa da eşi tarafından fuhşa zorlandı. Bu durum H.A için bardağı taşıran son damla oldu. O zaman 2 yaşında olan çocuğunu da yanına alarak evi terk ederek eşinden boşanan H.A, Konak'a bağlı Yeşildere Semti'nde Çukur Mahallesi'nde tek gözlü bir odada yaşamaya başladı. Şu an 8 yaşında olan çocuğuyla birlikte hayata tutunabilmenin yollarını arayan H.A, çöplerden topladığı karton, naylon, plastikleri satarak kazandığı günlük 8 YTL ile geçinmeye çalışıyor.

'Yaşadıklarıma nasıl dayandığımı bilmiyorum'

Yaşadıklarına nasıl dayandığına kendisinin de bilmediğini anlatan H.A, "Yaşadıklarını anlatırken sanki bunları ben değil başkası yaşamış. Her şeye rağmen elimden geleni yaparak bana yaşatılmaya çalışılanlara teslim olmadım, olmayacağım" dedi. İlkokul 2. sınıfa giden çocuğunu okutabilmek ve kimseye muhtaç olmamak için sabahtan akşama kadar çalıştığını söyleyen H.A, şunları anlattı:

"Kazandığımı ev kirası, elektrik ve su faturalarına yatırıyorum. Çocuğumu okutmaya çalışıyorum ama cebine harçlık koyamıyorum. Okul yönetimi de durmadan bize masraf çıkarıyor. Evimiz yağmur yağdığında her taraftan su alıyor. Yağmur suyundan korunmak için her tarafa kova koyuyoruz. Çok sağlıksız koşullar altında yaşıyoruz, çocuğum durmadan hastalanıyor. Evin içinde kedi, fare, böcek ne isterseniz var. Ev öyle bir durumdaki temizlenecek bir tarafı da yok. Umudum yok ama yine de birileri bize yardım elini uzatsın diye bekliyorum." diha