09 Nisan 2012, Pazartesi

Paralı eğitim ve okul kiralama dönemi başlıyor

Paralı eğitim dönemi başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, derslik açığının kapatılması için iki yeni yöntemi uygulamaya koyacaklarını belirterek, bunlardan birinin kiralama diğerinin ise kamu özel ortaklığı olacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, dün Şişli'de okulların toplu açılış törenine katıldı. Bakan Dinçer, çocukları küresel düzeyde rekabet edebilir hale getirmek için okulların fiziki ve teknolojik altyapısını tamamlamak gerektiğini belirtti.

DERSLİK İHTAYACI GİDERİLEMİYOR

Dinçer, "4 +4 +4 diye isimlendirdiğimiz kanun sebebiyle okulların yeterli olup olmayacağıyla ilgili ciddi bir tartışma gündeme geldi. Bir başka ifade ile 'yeni eğitim yapısı içinde acaba okullarımız ve derslik sayımız bizlerin ihtiyacına cevap verecek mi, ne kadar dersliğe yeniden ihtiyaç olacak?' tartışmaları yapıldı. Dersliğe bizim şimdi de ihtiyacımız var. 4 +4+ 4'den sonra başka bir ifadeyle eğitimin 12 yıl zorunlu hale getirilmesinden sonra da ihtiyacımız olacak. Artık derslik yapma ile ilgili konularda farklı ve çok daha modern yöntemler kullanmaya başlıyoruz" dedi.

‘KİRALAMA YÖNTEMİ VE KAMU ÖZEL ORTAKLIĞI KOYACAĞIZ’

Dinçer, bugüne kadar derslik açığının kapatılmasında devletin kaynaklarının kullanıldığını ve buna hayırseverler ile belediyelerin de katkılarının bulunduğunu belirterek, "Bütün bunlara rağmen, biz eğitimle ilgili daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuyoruz. İki yeni yöntemi uygulamaya koyacağız. Onlardan bir tanesi kiralama yöntemi olacak. Diğeri de kamu özel ortaklığı. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerde okul yapabilmek için arsa sıkıntısı var" diye konuştu.

Dinçer, arsa olduğu yerlerde kamulaştırma bedellerinin çok ağır olduğunu ve bu bedellerin ödenemediği için de okul yapılamadığını ifade ederek, dolayısıyla bu tür yerlerin okula dönüşmesi için kiralama yöntemini kullanacaklarını ve o arsaların sahiplerinin okul yapmaları durumunda bu okulların kiralanacağını belirtti. Diğer bir yöntemin de kamu özel ortaklığı olduğunu anlatan Dinçer, bu sistemle eğitim kampüsleri yapmayı planladıklarını böylece, çok sayıda okulun bir arada yapabileceğini ifade etti.

KAMPÜSLER İŞ ADAMLARINDAN KİRALANACAK

Dinçer, bu kampüsleri de iş adamlarının ya da müteahhitlerin yapacağını ve onlardan kiralama yoluna gidileceğini belirterek, artık modern dünyanın uyguladığı finansman yöntemlerini eğitimde de uygulayacaklarını, bunun hukuki zeminini de kurguladıklarını ifade etti. Tüm Türkiye çapında "Okullar Hayat Olsun" projesi başlattıklarını hatırlatan Dinçer, okulları öğretmenlerin ve öğrencilerin kullandığı fiziki mekanlar olmaktan çıkarıp mahallelilerin de hizmetine açtıklarını söyledi.

 

İstanbul-EmekDunyasi.Net/ CNNturk