19 Kasım 2008, Çarşamba

Kadınlar iş yaşamında 'kariyer mi çocuk mu' ikileminde bırakılıyor

Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Aykoç Yanardağ, Türkiye'de kadınların istihdamdan dışlandığı için ev kadınlığına yöneldiğine ve ev içinde emeğinin karşılığını alamadığına dikkat çekerek, iş yaşamına atılan kadınların cinsiyet rollerinden kurtulamadığı için "kariyer mi çocuk mu" ikileminde bırakıldığını söyledi.Ege Üniversitesi (EÜ) Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKAM) tarafından çeşitli aktivist ve akademisyenlerin sunum yaptığı "Siyaset Okulu" dersleri devam ediyor.

-----

EKAM Toplantı Salonu'nda devam eden dersler kapsamında "Çalışma Hayatında Kadın ve Türkiye'de Kadın İstihdamı" konulu panel düzenlendi. EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Aslıhan Aykoç Yanardağ'ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, cinsiyete dayalı işbölümü ve bunun kadınlara getirdiği dezavantajlar tartışıldı. Türkiye'de kadınların istihdamdan dışlandığı için ev kadınlığına yöneldiğini ve ev içinde emeğinin karşılığını alamadığını vurgulayan Aykoç, uzun yıllar bekledikten sonra iş hayatına atılan kadınların ev hayatındaki görevlerinin sona ermediğini belirtti.

'Kadınlar evde oturmaya mahkum bırakılıyor'

İş yaşamının hemen hemen bütün sektörlerinde çalışan kadın sayısının standartların altında olduğunu ifade eden Aykoç, bu kadınların genelde yüksek mevkilerde görevlendirilmeyerek "kariyer mi çocuk mu" tercihi yapmaya zorlandıklarını aktardı. Kadınların bağımsızlıklarının sınırlı, sosyal aktivitelerinin ise olmadığını dile getiren Aykoç, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın her fırsatta dile getirdiği "3 çocuk yapın!" söylemini de eleştirdi. Kadınların iş yaşamında yaşadıklarını küreselleşme ve beraberinde gelen ekonomik sıkıntılar olarak değerlendiren Aykoç, bu şekilde kadının uzun yıllar evde oturmaya mahkum bırakılmaya çalışıldığını belirtti.

DİHA