14 Mayıs 2012, Pazartesi

5 bin İlköğretim okulu imam hatip olacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın İlköğretim Yasası'nda yaptığı değişiklikle 5 bin civarında ilköğretim okulunu imam hatip okuluna dönüştürecek.

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesiyle Kur'an ve Peygamber'in hayatı derslerinin ardından şimdi de ilköğretim okulları imam hatip okullarına dönüştürülüyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, imam hatip ortaokullarının teşvik edilmesi ve yeni binaların bulunması için il müdürlüklerine yazı gönderdi. Bu kapsamda, yaklaşık 5 bin ilköğretim okulu, imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek. İlköğretimlerin imam hatip okullarına dönüştürülmesine gerekçe olaraksa yeni bina yapamamak gösterildi.

MEB genelgesinin yanısıra il müdürlerine de, imam hatip ortaokullarının desteklenmesi için özel talimat verildi. Teşviklerle, imam hatip ortaokulu sayısının 5 bin civarında olabileceğini belirten bakanlık yetkilileri, imam hatip liseleri bünyesinde de ortaokul kısımlarının açılacağını söyledi, bu durumun genelgede vurgulandığını kaydetti.

Bakan Ömer Dinçer'in imam hatip ortaokulları açılmasına ilişkin genelgesi şöyle:

"İmam hatip ortaokullarının bağımsız ortaokul olarak kurulmasına öncelik verilecek. Bunun mümkün olmadığı durumlarda imam hatip liseleri ile birlikte kurulabileceklerdir. Ancak, bu durumda imam hatip ortaokulu öğrencileri ile imam hatip lisesi öğrencilerinin okul giriş-çıkış kapıları ile bahçe gibi ortak kullanım alanlarının öğrencilerin yaş seviyeleri dikkate alınarak imkanlar dahilinde düzenlenmesi sağlanacaktır."

 

EmekDunyasi.Net/ETHA

 

Bağlantılı Haberler