11 Haziran 2012, Pazartesi

Kadıköy'de Liseliler Miting yaptılar:

'Yarış atı değil öğrenciyiz'

Liseliler sınav sistemine karşı Kadıköy'de miting gerçekleştirdi. Tepe Nautilus önünde toplanan yüzlerce liseli "Yarış atı değil, öğrenciyiz", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "Gençlik uyuma geleceğe sahip çık", "Havayolu işçisi yalnız değildir" sloganlarıyla Kadıköy'e yürüdü.

Sınav sisteminin can almaya devam ettiğini vurgulayan liseliler yürüyüş sırasında sınav sistemi yüzünden hayatlarına son veren arkadaşlarının fotoğrafları ile sembolik tabutlar taşıdı, beyaz kefenler giydi. Ellerindeki ekmek ve zeytinlerle liselerdeki kantin dayatmalarını protesto etti.

Dev-Lis, LÖB, DÖB, DLB, DGH, DÖG, LAF, Liseli Kıvılcım, Direnişçi Liseliler, İlerici Liseliler, Liseliler Meydana İnisiyatifi'nin gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından Kadıköy Meydanı'na gelindiğinde liseli öğrenciler adına Türkçe açıklamayı Kudret Taşçı ve Kürtçe açıklamayı ise Bıra Dengtaf Özbadem yaptı. Gençler, Grup Emeğe Ezgi ve Grup Yankı'nın söylediği marşlarla halaya durdu.

4+4+4 İLE DAHA DA GERİYE

"Üniversiteye girmemiz için okula gitmemiz ve fazladan çalışmamız yetmiyor, bir de özel derslere ve dershaneye gitmek zorunda kalıyoruz. Bu da, dershaneye gitmek için parası olmayan üniversiteye giremez denklemini çıkarıyor karşımıza. 81 ilde üniversite açan hükümet, öğrencilerin üniversiteye girmesini sağlamak yerine emekçi çocuklarına üniversite kapılarını en baştan kapatıyor" ifadelerinin yer aldığı açıklamada bu denklemle beraber, şu andaki eğitim sisteminin tüm öğrencilerin niteliksiz bir eğitim almasına yol açtığını, ezberci, bilimsellikten olabildiğince uzak bir sistem varken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Fatih Projesi ve 4+4+4 gibi planları eğitimi nitelikten ve bilimsellikten daha da yoksun bir hale getireceği belirtildi.

Kürt ulusuna yönelik baskıları devam ettiren hükümetin, ileri demokrasi söylemleriyle operasyonlara devam ettiği ve Roboskî'de bombalanarak katledilenlerin ve Cumartesi Anneleri'nin cenazelerini istedikleri evlatlarının failleri hakkında hiçbir adım atılmadığının vurgulandığı açıklamada, devletin; en temel insani haklarından biri olan anadilde eğitim hakkını başta Kürt ulusu olmak üzere bu ülkedeki halkların elinden aldığı belirtildi.

600'DEN FAZLA ÖĞRENCİ TUTUKLU

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Sistem AKP aracılığıyla, eğitimi verecek olan öğretmenlerin atamasını yapmak ve onlarınitelikli bir şekilde eğitmek yerine formasyon haklarını ellerinden almayı tercih ediyor. MEB, öğretmenler ve öğrenciler yerine eğitim araçlarının teknolojik ilerlemesiyle daha fazla ilgileniyor. YÖK'e ve genç işsizliğe karşı mücadele eden üniversiteli gençler, hükümeti ve düzeni eleştiren gazeteciler, kadınlar, hakkını arayan liseliler, yani taleplerini haykıran tüm kesimler devlet tarafından tutuklanarak susturulmaya çalışılıyor. 600'den fazla üniversite ve lise öğrencisi sınavları ve YÖK'ü protesto ettiği için, devrimci önderlerin anmlarına katılmak gibi faaliyetler yüzünden tutuklanıyor. Bu tutuklamaların sebebi ise basit: Devlet mücadele eden gençlerden korkuyor. Dindar nesil yetiştireceğiz, tinerci çocuklar mı yetiştirelim? demişti. Bu sözleri söyleyen Erdoğan'a sesleniyoruz: Sokaktaki tinerci çocukları sokağa atan da sensin, onları hor gören de. Onların sokakta olmasına neden olan senin de temsilcisi olduğun ve paradan başka birşeyin önemsenmediği sömürü düzenidir."

LİSELİLER DEVRİM İÇİN MÜCADELEYE

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'e seslenen gençler; "Öğrencilerin katili, yıllardır süregelen ve hükümetinizin de sürdürdüğü sınav sistemidir. İntihar eden bütün öğrencilerin sorumlusu sizsiniz. Hiç bir zaman ne senin istediğin gibi ne de sömürü düzenini istediği gibi bir nesil olmayacağız. Siyaset yapacak, üniversiteye giriş sınavına karşı mücadele edeceğiz. Tüm dünyada öğrenciler paralı eğitime, sınavlara, işsizliğe ve toplumun sorunlarına karşı meydanlarda. Başbakan ve YÖK'ün istediği gibi bir nesil olmak yerine, tüm dünyadaki öğrenci kardeşlerimiz gibi sömürü düzeninin rekabetçi eğitimine karşı, alternatif bir eğitim sistemi için, üretenlerin yönettiği bir sistemde verilecek olan eğitim için, devrim için, tüm liselileri mücadeleye çağırıyoruz" dedi.

SİSTEMİ DEĞİŞTİRECEK RUHUMUZ VAR

Açıklamanın ardından, öğrencisi olduğu Bayrampaşa İsmail Erez Endüstri Meslek Lisesi'nde kantin dayatmasına karşı Dayanışma Masası kurduğu için okuldan atılan Abdülmelik Yalçın, "Şimdi 14-15-16-17 yaşındayız. Daha önce bizim yerimize kararlar verildi. Bütün bunları umursamamış olabiliriz. Ancak böyle devam edersek umursamak için geç kalacağız. Çünkü bu yaşlarda bazı şeyleri değiştirebiliriz. Çünkü bu sistemi değiştirecek ruhumuz var" dedi.

"Bizim yerimize kararlar veren sistem verdiği bu kararla sadece geleceğimizi belirlemiyor. Bu saçma sınavlar yüzünden yüzlerce insanın intihar etmesinede yol açıyor" şeklinde konuşan Yalçın, "Bizi okuldan atmaya ve korkutmaya çalışıyorlar. Biz ise ne okul idaresinin ne de polislerin baskısından korkmuyoruz" ifadelerini kullandı.

EmekDünyası.Net/ETHA