14 Haziran 2012, Perşembe

Kadınlar kürtaj hakkı için eş zamanlı eylemlere hazırlanıyor

Kadınlar, 17 Haziran Pazar günü İstanbul, İzmir, Ankara ve diğer birçok ilde eşzamanlı olarak sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.

"Yasal değil yasak kürtaj öldürür", "Devlet sussun kadınlar konuşsun" sloganlarıyla yapılacak eylemlerin Ankara ayağı için Mülkiyeliler Birliği'nde basın toplantısı düzenlendi.

'Kürtaj Yasağına Karşı Kadın İnisiyatifi' adına açıklama yapan Sibel Güneş, AKP hükümetinin giderek daha otoriter, milliyetçi, cinsiyetçi, gerici ve vicdan özgürlüğüne aykırı bir siyaset yapma tarzını tercih ettiğini ve siyaset yapmak yerine "buyurmayı" tercih ettiğini söyledi.

BU HÜKÜMET YAŞAYAN ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPTI?

AKP'nin, kürtaj tartışmalarını "yaşam hakkı" üzerinden yürütmesine tepki gösteren Güneş, "Doğmamış çocuklarla bu kadar ilgilenilirken, ya doğanlar" diye sordu ve ekledi: "Her gün kocaları veya erkek bir yakınları tarafından cinayete kurban giden kadınlar da candı. Onlar için ne yaptı bu hükümet? Uludere'de ölenler de çocuktu. Onlar için ne yaptı? 700'den fazla öğrenci tutuklu ve sadece parasız eğitim hakları için mücadele verdiklerinden onlara her gün yenileri ekleniyor. Onlar için ne yaptı? Pozantı cezaevinde yatan çocuk hükümlüler de candı. Onlar için ne yaptı?"

Önce doğmuş çocuklar için daha iyi bir dünya, yaşayan her çocuk için barış, özgürlük, insanca onurlu bir yaşam istediklerini söyleyen Güneş, şöyle konuştu: "Bizler bugün, kadınları cinayetle suçlayarak kadınları ölüme yollayan, tecavüze uğrayan kadın doğursun, tecavüze uğrayan kadın tecavüz edeni öldürsün, tecavüze uğrayan kadın kendini öldürsün diyebilme cesareti gösteren başta Erdoğan olmak üzere, Recep Akdağ, Melih Gökçek gibi AKP elitlerinin söylem ve açıklamalarının ne kadar kadın düşmanı ve ölüm yanlısı olduklarını ortaya koymak için buradayız. Bizler AKP hükümetinin başta kadınlar olmak üzere, pek çoğumuzun yaşam hakkına saldırarak yürüttüğü bu politikaları kınıyor ve reddediyoruz ve onun için diyoruz ki, 'Yasal Kürtaj Değil, Yasak Kürtaj Öldürür.'"

Güneş, "Her kürtaj bir Uludere'dir" açıklamasıyla Uludere'de katledilenlerin de hiçe sayıldığını söyledi.

'KADINLAR ÖLÜMÜN KUCAĞINA İTİLECEK'

Güneş, kürtajın yasaklanması durumunda, merdiven altlarında uygulanan kürtajlarla ve geleneksel düşük yöntemleriyle kadınların ölümün kucağına itileceğini ifade etti.

Güneş, şunları söyledi: "Bugün AÇSAP'lar kapatılarak, doğum kontrol yöntemlerine ilişkin hizmetler kısıtlanarak bir yandan kürtajın artmasına yol açılırken, diğer yandan aynı akıl kadınlara yasal ve sağlıklı kürtajı da yasaklayacağını söylemektedir. Devlet, demokratikleşme yerine, nüfusunu arttırarak güçlendirilecek diye, kadın ölümlerinin artacağı, bakamayacağımız kadar çocuk doğurmaya zorlandığımız, buna rağmen eşitlikçi bir iktisadi ve sosyal yaklaşımın yokluğu nedeniyle çocuklara yeterli hizmetin verilmediği, etnik ayrımcılığın devam ettiği, nefret söylemlerinin yükseldiği bir Türkiye istemiyoruz."

Güneş, kürtaj hakkının korunmasını ve 12 haftaya yükseltilmesini, kadınların kürtaj olmak için kocalarından müsaade almaları gereğinin kaldırılmasını, ücretsiz ve kolay doğum kontrol hizmeti sağlanmasını, erkeklere doğum kontrol merkezleri açılmasını istedi.

17 Haziran Pazar günü saat 16.00'da Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü Siyasal Bilgiler Fakültesi önünde miting düzenleyeceklerini söyleyen Güneş, tüm kadınları davet etti.

EmekDünyası.Net/ETHA

Bağlantılı Haberler