02 Temmuz 2012, Pazartesi

Aziz Yıldırım'a hem ceza hem tahliye

Aylardır Türkiye'nin gündeminden düşmeyen 'Şike davası'nda Aziz Yıldırım dahil tüm sanıklar tahliye edildi. Ancak tahliye kararı Yıldırım'ın ceza almasını engellemedi.

Özel yetkili İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, "Futbolda Şike" davası kapsamında tutuklu bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı tutuklu sanık Aziz Yıldırım'ı tahliye etti.

TUTUKLU SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Yöneticisi Olgun Peker, Menajer Yusuf Turanlı ve Giresunspor Eski Başkanı Olgun Perker tahliye oldu.

AZİZ YILDIRIM'A 6 YIL 3 AY HAPİS

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a örgüt kurmak suçundan 2 yıl 6 hapis cezası aldı. Şike suçundan 3 yıl 9 ay hapis ve 1 milyon TL para cezası aldı. Toplan 6 yıl 3 ay hapse mahkum oldu.Yıldırım, Fenerbahçe-Karabük, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-Sivas, Eskişehir-Trabzon, Fenerbahçe-İBB maçlarında şike ve teşvikten suçlu bulundu.

104 sayfalık karar metninden öne çıkanlar ise şunlar;

Bülent Uygun, örgüt suçundan beraat etti. Eskişehir-Trabzon maçındaki teşvikten dolayı 11 ay 7 gün ceza aldı.

Aziz Yıldırım'ın kardeşi Ali Acar Yıldırım, örgüt üyeliğinden 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Sadri Şener FB-Ankaragücü maçından beraat etti.

Olgun Peker'e örgüt kurmak ve yönetmekten dolayı 2 yıl 6 ay ceza verildi.

Nevzat Şakar FB- Ankaragücü maçından beraat etti.

Şekip Mosturoğlu: şikeden 1 yıl 10 ay 10 gün ceza aldı. Örgüt suçundan beraat etti.

İlhan Ekşioğlu şikeden 1 yılın üzerinde hapis cezası aldı. 900 bin adli para cezasını çarptırıldı.

İbrahim Akın Trabzon-İBB, FB-İBB, Beşiktaş-İBB maçlarından 1 yıl 6 ay ceza aldı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Yöneticisi Olgun Peker, Menajer Yusuf Turanlı ve Giresunspor Eski Başkanı Olgun Perker tahliye oldu.

AZİZ YILDIRIM'A STADYUMDAN MAÇ İZLEMEK VE YÖNETİCİLİK YASAK

Hapis cezasının dışında, Aziz Yıldırım her hangi bir maçı stadyumdan izlememe ve profesyonel bir futbol kulübünde yöneticilik yapamamakla da cezalandırıldı. Cezaların Yargıtay'dan onaylanması durumunda hali hazırda Fenerbahçe Başkanlığını sürdüren Aziz Yıldırım'ın bu görevi düşmüş olacak. Yargıtay sürecinin 1, 1,5 yıl sürmesi bekleniyor.

'ÇOK FAZLA EMEK SARFETTİK'

Sanıklara kararları okuyan Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci "Bu yargılama sürecinde yoğun çalıştık. Hakimlerimiz benden çok daha fazla emek sarfettiler. Onların büyük emeği oldu. Biz de duruşmayı idare etmeye çalıştık. Heyet olarak tek tek bütün sanıkların eylemlerini inceledik. Umuyorum bir hata yapmamışızdır. Yapmışsak da bunun yasal yolları var" dedi.

Aziz Yıldırım tahliye kararından kısa bir süre s sonra Metris Cezaevinden salı verildi. Yıldırım, kendisini ceza evi kapısında bekleyen binlerce Fenerbahçe taraftarının coşkulu tezahüratları ve destekleri eşliğinde Metris'ten ayrıldı.

EmekDünyasi.Net/Ajanslar