12 Haziran 2014, Perşembe

Türk-İş Başkanlar Kurulu'ndan işçiyi öfkelendiren karar

Yatağan enerji ve maden işçileri aylardır sürdürdükleri özelleştirmeye karşı mücadeleyi Türk-İş'i işgal ederek yeni bir aşamaya yükseltince Türk-İŞ Başkanlar Kurulu'nun olağanüstü toplanarak eylem kararları almak zorunda kaldı. Ancak Türk-İş'in kararları işçileri tatmin etmekten uzaktı.

İşçilerin Türk-İş binasında başlattığı eylemin ardından olağanüstü gündemli toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun kararları işçileri öfkelendirdi. Toplantı sonucuna göre Tes-İş ve Maden-İş sendikaları özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı 16 Haziran'da iş bırakma eylemi yapacak. Türk-İş'e bağlı diğer sendikalar ise 17 Haziran'da 2 saat iş bırakacak. 18 Haziran'da da tüm il ve ilçelerde AKP binaları önünde oturma eylemi yapılacak. Karar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) önünde açıklandı. Açıklamanın ardından polis işçilere saldırdı.

Yatağan ve Milas'tan Ankara'ya gelen Maden-İş ve Tes-İş üyesi işçiler Türk-İş binasında eylem başlatmışlar, eyleme Soma başta olmak üzere pek çok ilden işçiler de katılmıştı. İşçilerin talebi üzerine Türk-İş, Başkanlar Kurulu'nu toplantıya çağırmıştı. İşçiler, Türk-İş'ten özelleştirme ve taşeronlaştırmaya karşı hükümete geri adım attıracak eylem kararı almasını istiyorlardı.

Beklenen toplantı dün Türk-İş binasında gerçekleşti. İşçiler gün boyu Türk-İş çevresinde sloganlarla konfederasyonlarını genel grev kararı almaya çağırdılar. Bu esnada Yatağan Enerji Santrali'nin özelleştirme ihalesine başlandığı haberi ortamı hareketlendirdi.

3 GÜN EYLEM, SOMA VE YATAĞAN'DA MİTİNG

Toplantının ardından Türk-İş Başkanlar Kurulu, konfederasyon binası önünde bekleyen işçilerle birlikte ÖİB'na yürüyüş yaptılar. Burada konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Başbakan ve hükümete seslendi. "Yeni Soma'lar olmasın" diyen Atalay, bunun için özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarına son verilmesi gerektiğini söyledi.

Başkanlar Kurulu toplantısının sonuç bildirgesini ise Tes-İş Genel Başkan Yardımcısı Hasan Tahsin Zengin okudu. 16 Haziran'da Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının tüm iş yerlerinde gün boyu iş bırakacağını belirten Zengin, 17 Haziran günü ise Türk-İş'e bağlı tüm sendikaların 2 saatlik iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdu. Zengin, 18 Haziran'da da tüm il ve ilçelerde AKP binaları önünde basın açıklaması ve oturma eylemi yapılacağını söyledi. Bu eylemlerin ardından Başkanlar Kurulu'nun tekrar bir araya geleceğini ifade eden Zengin, Soma'da ve Yatağan'da Maden-İş'in yapacağı mitinglere de Türk-İş'in güçlü destek vereceğini ilan etti.

SENDİKACILAR GİTTİ, POLİS SALDIRDI

Kararlardan tatmin olmayan işçiler, yöneticilere "Genel grev kararı neden almıyorsunuz" diye sitem ettiler. "2 saatlik iş bırakmayla mı bize destek olacaksınız" diyen işçiler, "İşçiyi satanı biz de satarız", "Türk-İş göreve, genel greve" sloganları attılar.

Kararların açıklanmasının ardından konfederasyon yöneticileri ve sendika başkanlarının büyük kısmı eylem alanından ayrıldılar. Bunun ardından polis Yatağan ihalesinin yapıldığı ÖİB'nın önüne gitmek istediler. Polis biber gazıyla işçilere saldırdı. İşçiler, oturma eylemi başlattı. Polis 2 işçiyi gözaltına aldı

EmekDünyası.Net/Evrensel