27 Eylül 2012, Perşembe

El Nahda AKP'nin izinde:

Tunuslu kadınlar tecavüze karşı sokaklara döküldü

Tunuslu kadınlar, kendisine tecavüz eden ve bundan dolayı tutuklanan iki polisin kadının ahlaksız olmakla suçlaması üzerine sokaklara döküldü.

Ennahda liderliğindeki ılımlı İslamcı hükümetin kadın haklarına saldırılarından dolayı bu tür olayların artacağını belirten kadınlar, tecavüze uğrayan kadının ve nişanlısının polislerle yüzleştirilmek için hakim tarafından mahkemeye çıkartıldığını ve olayın bu sırada yaşandığını bildirdi.

TECAVÜZCÜ POLİSE SADECE 6 AY CEZA

Kadına tecavüzden suçlu bulunan polisler sadece altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Kesin kararın Salı günü açıklanması bekleniyor.

KARAR GÜNÜ TÜM TUNUSLULAR MAHKEME ÖNÜNE

Ülkedeki insan hakları örgütlerine tecavüze uğrayan kadınla dayanışma çağrısı yapan kadınlar, kesin kararın açıklanacağı gün tüm Tunusluları mahkeme önüne davet etti.

İçişleri bakanlığından da yapılan açıklamada, üç polisin kadını ve nişanlısını "uygunsuz" halde yakaladıklarını savundu.

Adalet bakanlığı ise olayda her iki tarafından yasalara aykırı geldiğini iddia etti.

'AHLAKSIZ KELİMESİ KURBANI SUÇLU HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYOR'

Tunus Demokratik Kadın Derneği ve Tunus İnsan Hakları Birliği yaptıkları açıklamada, kadın için kullanılan "ahlaksız" kelimesini kınadı ve bunun kurbanı suçlu haline getirmek için uygulanan politika olduğunu kaydetti.

İki örgüt yaptıkları ortak açıklamada bu politikanın uygulanma nedeninin kadını ve nişanlısını haklarından muaf bırakma olduğunu bildirdi.

'TECAVÜZ TUNUS'TA BİR BASKI ARACI OLARAK KULLANILIYOR'

Meclisteki sol partiler tarafından yapılan açıklamada ise polisler kınandı ve tecavüzün Tunus'da hala bir baskı aracı olarak kullanıldığı vurgulandı. Milletvekilleri, her türlü fiziksel, manevi ve cinsel saldırıya karşı yasal düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

Olayın meydana geldiği gün kadın ve erkek arkadaşı üç polis tarafından gözaltına alındı ve iki polis kadına tecavüz ederken üçüncüsü, erkeğin ellerini kelepçeleyerek onu tuttu.

EmekDünyası.Net/ETHA