17 Kasım 2012, Cumartesi

Sosyal medya'da açlık grevi gündemi

Açlık grevlerinin Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine bitirilme olasılığının güçlenmesi sosyal medya'da da farklı boyutlarıyla yankı buldu. Umut dolu mesajlar çoğunluktayken, Şamil Tayyar da attığı bir twitle varlığını bir kez daha hatırlattı.

Öcalan'ın çağrısı sosyal medya'da büyük yankı uyandırdı. Açlık grevlerinin bitirilmesi yönünde güçlü bir ihtimalin ortaya çıkması başta twitter olmak üzere, sosyal ağların da temel gündemi haline geldi. İlk anda açıklamanın doğruluğuyla ilgili kaygıların dile geldiği twitler, haberin DİHA ve ANF kaynaklı olduğunun anlaşılması BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da açıklamayı doğrulayan twitinin ardından yerini daha umut dolu mesajlara bıraktı. İşte o twitlerden bazıları:

 

Koray Caliskan ‏@koraycaliskan

Açlık Grevleri bitiyor gibi. İnşallah diyelim nefesimizi tutalım. Henüz amin yok...

Faruk Arhan ‏@FarukArhan

Gül, Erdoğan, Arınç'ın çağrısıyla değil, Öcalan'ın çağrısıyla açlık grevleri son buluyor. Kürtler Öcalan'a boşuna Serok demiyor. Fem kerdo?

Özgün Enver Bulut ‏@ozgunenver

Yarın güzel haberler alma günü. Açlık grevleri ile ilgili çözüm kararı netleşecek. Siyaset budur.

Jiyan Yüksekova ‏@jiyan_yuksekova

Cezaevlerindeki açlık grevleri ve bugune kadarli eylemler Türkiye'nin gercek yüzü. Özgürlüğün kıymetini gerekliliklerini içerdekiler bilir.

saadet oruc ‏@saadetoruc

Bir gunde ucuncu iyi haber gelmek uzere. Bunyemiz alışık değil ama super:) Cuneyt Unal serbest, aclık grevleri bitti, Gazze'de ateşkes umudu

Mehmet Bekaroğlu ‏@MBekaroglu

Umarım açlık grevleri kazasız belasız bitiyor.

Ufuk Uras ‏@UfukUras

Açlık grevlerinin sona erdirilmesi ve taleplerin duyurulmasında katkısı olan herkese teşekkür.

Ruşen Mahmutoğlu ‏@rusen77

Dışarıda olan bizlerin en doğru tavrı, tutsakların tutumunu sahiplenmektir. Doğru mu olur yanlış mı muhabbeti değil......

Erdal Er ‏@Rojrost

İnsanlar açlık grevi bitti gibi davranıyor. Açlık grevi bitti demek için henüz erken. Eylemcilerin kararını beklemek lazım.

Cengiz Alğan ‏@cengizalgan

"1 cümle yeter" demiştik 1 cümle yetti. Bir de ev hapsine alınsa demek bu meselede roket gibi ilerleyeceğiz.

POLİSİN ÖCALAN'IN AÇIKLAMASINI DUYURMASI DA İLGİ ÇEKTİ

Sosyal medyada ilgi çeken haberlerden birisi de Diyarbakır'da günboyu süren kepenk kapama ve gösterilerin ardından, İmralı ile yapılan görüşmenin basına yansıması üzerine polislerin Bağlar ilçesinde halen yer yer ateş yakan ve gösteri yapan gruplara yönelik anonsuydu. Zırhlı polis araçlarından semt ve mahalle girişlerinde anons yapan polislerin, "Abdullah Öcalan açlık grevlerini sona erdirin demiş. Eylemlerinize son verin" diye anonlar yaptığı bildirildi. Benzer bir çağrının İstanbul Gazi Mahallesinde açlık grevleriyle dayanışma eylemleri yapan halka yönelik olarak da yapıldığı ifade edildi.

ANF'de yayınlanan habere göre Gazi Mahallesi'nde de parkta açlık grevinde bulunan kitlenin yanına gelen polise ait akrep tipi zırhlı araçlar "Öcalan açlık grevlerini bırakın dedi. Siz de açlık grevlerini bırakın" anonsu yaptı. Ancak kitlenin bu anonsa cevabının araca molotofkokteyli atmak olduğu bildirildi. Bu anonslar twitter'da da pek çok twite konu oldu.

Bunlar içinde öne çıkanlardan ikisi:

@Kilite_Kou

"Örgüte talimat veriyor diye tecritte tutulan Sayın Öcalan, örgüte talimat versin diye kardeşi ile görüştürülüyor. Bu da böyle bir ülke!"

Reha Ruhavioğlu ‏@ruhavi

sokaktaki ahali öcalan'ın açlık grevleri ile ilgili açıklamalarını polis anonsundan öğreniyor, ironik... (polis "sayın" demiş mi acaba?)

Ancak sosyal medya'da açlık grevlerinin bitme olasılığının ortaya çıkması kimilerini de mutlu etmemişe benziyordu.

Nefret söylemi kullanımını bir siyaset tarzı haline getiren AKP Milletvekili Şamil Tayyar'ın attığı bir twit açlık grevlerinin ölümler gerçekleşmeden bitme ihtimali üzerine umutlanan twitter kullanıcılarını öfkelendirdi.

‏@samiltayyar27 isimli twitter hesabını kullanan Şamil Tayyar Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine şu twiti attı:

"İmralı'dan PKK/KCK üyelerine vahiy indi, açlık şovu bitti, çikolata diyetine son, paydos!"

Şamil Tayyar'ın bu twiti kısa süre içinde sosyal medya'da sert eleştirilerin hedefi haline geldi. İşte tepki twitlerinden bazıları.

Hiçişleri/ÖzgürÖğret ‏@hicisleri

Issız adaya giderken yanıma alacağım üç şey: Emre Uslu, Şamil Tayyar ve beni geri getirecek helikopteri aramak için kullanacağım telsiz.

Fuat Kav ‏@KavFuat

@samiltayyar27 ancak bu kadar zalim,vahşi ve bir iktidarın soylarısı olunabilir.insanlar ölümenin sınırındayken sen şovdan bahsediyorsun...

Ucupak ‏@Ucupak

Hiç utanmıyor musunuz diye soraca'm ama sizi de zorda bırakmak istemiyorum. Biliyorsunuz, utanmak insani bişey.

Sevim ‏@Eskilibas

Muaviye okusa bunu maşallah çeker @samiltayyar27 eseriyle gurur duyardı.

Açlık grevleriyle ilgili gelişmelere her dakika bir yenisi eklenmeye devam edilirken, konu bugün de sosyal medyanın temel gündemlerinden birisi olacağa benziyor.

EmekDünyası.Net