20 Kasım 2012, Salı

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş:

'Türk Metal yüzde 100'de istese işçi tepki gösterecek halde'

Emek Dünyası’nın 34. Bölümünde, metal işkolunda başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ekseninde ortaya çıkan tepkiler ve eylemler ele alındı. İzmir'de binlerce belediye işçisinin yaptığı eylemler ve 14 Kasım Avrupa Eylem Günü ele alınan diğer konular oldu.

Emek Dünyası programının 34. Bölümünde, geçtiğimiz hafta metal işkolunda toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ekseninde ortaya çıkan tepkiler ve eylemler ele alındı.

Toplu iş sözleşmesi taslağını açıklayan Türk Metal Sendikası’nın, taslağını ve ücret artış talebini yetersiz bulan Bursa Renault otomobil fabrikas işçilerinin iş bırakmaya varan tepkileri ekseninde ortaya çıkan gelişmelerin ele alındığı bölüme DİSK’e Bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Selçuk Göktaş telefon konuğu olarak katıldı.

'TÜRK METAL’İ PATRONLAR KONTROL EDİYOR'

Göktaş, metal iş kolunda uzun yıllardır baskı altında kalmış bir işçi sınıfı olduğunu söyleyerek, Türk Metal sendikasının patronlar tarafından kontrol edildiğini ifade etti. 1998 yılında toplu sözleşme ile Türk Metal’e tepkilerin açığa çıktığını belirten Göktaş,” 1998 ‘de MESS başkanı çok açık bir tavır sergiledi, ya bu sendikaya üye olursunuz ya da işten atılırsınız diye. 1998’den bu yana bu insanlar zorla Türk Metal’e üye yapmaya çalışıyorlar. Ama çok açık söylemek gerekir ki işçileri baskıyla bir yerde tutamıyorsunuz. Ama bir dönem toplu sözleşme diye tepki veriyor, bir dönem başka bir gerekçeyle tepki veriyor. Tepki vermeye de devam edecek. Sonuçta metal işçisinin bu iradesine saygı gösterilmiyor. Özelikle Bursa’da, Türkiye’nin diğer yerlerinde de var bu, bizi bunu örgütlenme sürecimizde de yaşıyoruz.” dedi.

'TÜRK METAL YÜZDE 100'DE TALEP ETSE İŞÇİ TEPKİ GÖSTERİR'

Bu sözleşme döneminde Arçelik’te başlayan ve Renault’la devam eden birçok işletmeye de yansıyan bir süreci yaşandığını söyleyen Göktaş, işçilerin tepkisi sadece toplu sözleşmeye olmadığını savunarak şunları ifade etti:

“ Toplu sözleşme taslağında yüzde yüzde talep etse bu yapı, o işçi yine tepki gösterecek. Çünkü işçi sendikaya güvenmiyor. Yıllardır taslak hazırlıyorsun ve yıllardır bu işçileri satıyorsun. Bunu metal işçisi görüyor. İşçiye sormadan toplu sözleşme hazırladığını görüyor.”

Emek Dünyası'nda İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İzelman A.Ş'de özellikle toplu ulaşımı ilgilendiren ihale ekseninde ortaya çıkan gelişmeler de ele alındı. İzmir işçilerinin hareketli bir haftayı geride bırakmasına neden olan gelişmeleri Emek Dünyası’na telefonla bağlanan DİSK’e Bağlı Genel-İş Sendikası Genel Sekreteri Kani Beko aktardı.

“İHALEYİ ALAN FİRMALAR AKP’YE YAKINLIĞI İLE BİLİNİYOR”

Beko, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Esot Genel Müdürü’nün açmış olduğu 3317 otobüs şoförünü ve teknik personelli kapsayan hizmet alım ihalesini alan şirketlerin incelediğinde karşımıza Beyaz Holding, Kanal 7 televizyonu ve Deniz Feneri çıktığını söyleyerek, “Beyaz Holding AKP’li belediyelerden aldığı ihalelerle palazlanıp şimdi büyük bir sermaye gücüne ulaşan bir holding. Yine Akp’nin borazanlığını yürüten bir medya kuruluşu ve adı milyonlarca euro yolsuzluklara birlikte anılan sözde bir yardım derneği Deniz Feneri” dedi.

“20 BİN KİŞİYLE MİNTİNG YAPTIK”

Deniz Feneri’nin ve ortaklarının İzmir’de ki yapılan ihaleye düşük teklif verdikten sonra, İzelman’da çalışan işçi arkadaşlarımız ve DİSK Genel-İş sendikası yöneticileri olarak çok büyük bir tepki ortaya koyduklarını ifade eden Beko, Çarşamba günü İzmir Basmahane’de 20 bin kişiyle miting yaptıklarını söyledi.

“BELEDİYE HİZMETLERİNİ NE OLDUĞU BELİRSİZ ŞİRKETLERE VERMEYİN”

Biz İzmir Büyükşehir Belediyesinin bugüne kadar ki kararlı duruşunu sürdürmesini temenni ettiklerini duyuran Beko, “Belediye hizmetlerini ne olduğu belirsiz, niyeti bozuk ve sermaye gücünü emek sömürüsün almış ve bizce gayri meşru olan piyasa şirketlerinin insafına ve yönetimine bırakmamasını talep ediyoruz” dedi.

AVRUPA ÇAPINDA GERÇEKLEŞEN 14 KASIM EYLEMLERİ

Ayrıca işçi hareketi tarihinde bir ilk olarak Avrupa'nın 23 ülkesinde eş zamanlı olarak gerçekleşen 14 Kasım eylem gününde yaşananlar, eylemlerin arka planı ve bundan sonraki olası gelişmeler de Emek Dünyası'nda bir haber dosyasıyla ele alındı.

Türkiye Emek Gündemi’nin öne çıkanların kısa kısa aktarıldığı Emek Dünyası'nda DİSK, KESK, TTB, TMMOB tarafından açlık grevlerine destek amacıyla Türkiye çapında yapılan eylemler de konu edinildi. Emek Dünyası'nın 17 Kasım Cumartesi günü yayınlanan 34.Bölümünü aşağıda izleyebilirsiniz.

EmekDünyası.Net