22 Kasım 2012, Perşembe

En fazla parayı İstanbul harcıyor

Türkiye'de hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 23.3'ü İstanbul'da yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2011 yılı Hanehalkı Tüketim Harcaması Bölgesel istatistiklerini açıkladı.

EGE BÖLGESİ İKİNCİ SIRADA

Buna göre, toplam tüketim harcamasının yüzde 23.3'ü İstanbul'da oturan hanehalkları tarafından yapılıyor. Ege Bölgesi yüzde 14.5'lik oranla ikinci sırada yer alıyor. Bunu yüzde 11.6 oranı ile Akdeniz Bölgesi, 11.5 ile Batı Anadolu, 10.1 ile Doğu Marmara, 6.3 ile Güneydoğu Anadolu, 5.2 ile Batı Karadeniz, 4.8 ile Batı Marmara, 4.4 ile Orta Anadolu, 3.4 ile Ortadoğu Anadolu, 3 ile Doğu Karadeniz izliyor. En düşük oran ise yüzde 1.8 ile Kuzeydoğu Anadolu bögesine ait.

Gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına en fazla payı yüzde 29.7 ile Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi ayırıyor. Aynı bölgede harcamalardaki en düşük payı yüzde 1.1 ile eğitim hizmetleri oluşturuyor.

İSTANBUL’DA KONUT VE KİRA HARCAMALARI 32.6

İstanbul Bölgesi'nde ise harcama grupları içerisinde en yüksek payı yüzde 32.6 ile konut ve kira harcamaları alırken, gıda ve alkolsüz içecekler grubu yüzde 17.6 oranıyla ikinci sırada yer alıyor.

Ulaştırma harcamalarında en yüksek payı Orta Anadolu Bölgesi, en düşük payı ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi alıyor. Haberleşme harcamalarına Güney Doğu Anadolu, konut ve kira ile eğlence ve kültür harcamalarına ise Kuzeydoğu Anadolu en az payı ayıran bölgeler. Eğitim harcamalarına en düşük payı ayıran bölgeler Batı Marmara ve Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi iken en yüksek payı İstanbul ayırıyor.

EmekDünyası.Net/ETHA