25 Kasım 2012, Pazar

Kürt kadınları her yerde şiddete karşı alanlardaydı

Kürt kadınları 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü dolayısıyla yaygın etkinlikler düzenledi, kitlesel yürüyüşler gerçekleştirdi. İşte çok sayıda merkezde gerçekleşen eylemler...

Kürt kadınları, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla bölge illerinde kitlesel yürüyüşler ve onlarca farklı etkinlik düzenledi.

BDP VE DÖKH YÜRÜYÜŞÜNE POLİS BARİKATI

Van'da BDP ve DÖKH tarafından da 25 Kasım nedeniyle Mavi Plaza önünde yürüyüş düzenlendi. Bostaniçi ve BDP çadırından iki koldan Mavi Plaza önüne biraraya gelen kadınlar, burada polis barikatı ile karşılaştı. Kadınların yürüyüşüne izin vermeyen polisler, bazı pankartların taşınmamasını istedi. Yapılan görüşmelerden sonra kadınların kaldırımda yürümesi şartı ile yürüyüşe izin verildi. Daha sonra yüzlerce kadın, "Jin jiyan azadi" sloganları ile Fegiyé Teyran Parkı'na kadar yürüyüşe geçti. Yürüyüşe DTK Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Van İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş'in yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. "Ji qırkirina jine re na, ji tecride ra edi bese", "Kadın kırımına hayır" pankartları açan kadınlar, sık sık PKK Lideri Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Daha sonra Feqiyé Teyran Parkı'na gelen kadınlar, burada çalınan müzikler eşliğinde halay çekerek slogan attı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren kadınlar için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan BDP Van İl Eş Başkanı Fevziye Şiran, Mirabel kardeşlerin siyasal özgürlükler adına kararlılıkla mücadele ettikleri günde, Kürt kadınlarının da kadın kimliği, kültürü ve dili için alanlarda olduğunu belirterek, "Sistemin biz kadınlara dönük her türlü saldırısına karşı kendimize öncü olarak gördüğümüz kadın yoldaşlarımızın haklı mücadelesini bir kez daha günümüzde ortaya koymaktayız. Zindan direnişinin geldiği sonuç ile Mirabel kardeşlerinin yarattığı değerler bizi daha fazla örgütlenmeye, daha fazla mücadele etmeye sürüklüyor. Bugün olduğu gibi her gün alanlarda olarak özgürlüğümüzü talep edeceğiz" dedi.

TUĞLUK: KADINLAR BİRLİKLE ÖZGÜRLEŞECEK

DTK Eş Başkanı ve Van Milletvekili Tuğluk ise, kadınların topyekün birliktelik ile özgürleşeceğini söyledi. Kürt kadının inandığı her şeyi başardığını ifade eden Tuğluk, yıllarca bu coğrafyada kadının yok sayıldığını, kadının dışlandığını hatırlatarak, "Ama Kürt kadını uzun yıllar vermiş olduğu mücadele sayesinde, onun özgürlük hareketi sayesinde artık toplumun her alanında söz hakkına sahip olmuş bir düzeye gelmiştir." dedi.

VAN'DA İKİNCİ YÜRÜYÜŞ URARTU OTELİ ÖNÜNDEN BAŞLADI

25 Kasım nedeniyle Van Kent Kadın Konseyi üyeleri, Urartu Oteli önünden Sanat Sokağı'na yürüyüş düzenledi. "Jin jiyan azadi", "Kadına kalkan eller kırılsın", "Yaşasın kadın dayanışması" sloganları atan kadınlar, "Savaş değil barış", "Jin jiyan azadi", "Sessiz kalmak ortak olmaktır", "Artık ölümler olmasın, insanlık suçu işleme, tepkisiz kalma" dövizleri taşıdı. Yürüyüşün ardından açıklama yapan Van Kent Konseyi Üyesi Gülistan Barık, kadınların geçmişte olduğu gibi bugün de evde, işyerinde, sokakta şiddetin tüm biçimleriyle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Devlet, hem özel alanda hem de kamusal alanda mevcut olan şiddeti görmezden gelerek, cinsiyete dayalı şiddeti arttırmaktadır. Kadına yönelik şiddeti engelleyecek olan yine kadındır" dedi.

DERSİM'DE KADINLAR SANAT SOKAĞINDA BULUŞTU

Dersim Kadın Platformu, 25 Kasım nedeni ile Sanat Sokağı'ndan Yer altı Çarşı'sına yürüyüş gerçekleştirdi. Sanat Sokağı'nda bir araya gelen kadınlar, Kürtçenin Dimilki lehçesi ve Türkçe "Emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkıyoruz. Kadına yönelik her türlü şiddete karşı yürüyoruz" pankartı açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında alkış ve düdük çalan kadınlar "Savaş sömürüdür, tecavüzdür, yoksulluktur, savaşa hayır", "Jin jiyan azadi", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Bedenime dokunma" ile "Taciz ve tecavüze hayır" dövizleri taşıdı. Kadınlar, "Kadın yaşam özgürlük", "Jin jiyan azadi", "Savaşa hayır" ve "Şiddete hayır" sloganı attı. Yer altı Çarşı'sında Dersim Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Filiz Salduz, "Şiddetten arındırılmış bir dünya ve Türkiye yaratmak" şiarıyla örgütlenmeye devam edeceklerini belirtti. Salduz, Türkiye'de 30 yıldır süren savaşın en ağır faturasını kadınların ödediğini belirterek, 2009 yılında başlatılan "KCK" operasyonları nedeniyle yüzlerce kadının cezaevinde tutulduğunu ifade etti. Salduz'un ardından konuşan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ise, aile politikalarının kadın politikası olmadığını vurgulayarak, kadın politikalarının aile politikalarından ayrı tutulması gerektiğini söyledi. Kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi için sadece yasaların değil erkek aklı ve zihniyetinin de değişmesi gerektiğini belirten Şahin, örgütlülüklerini büyüterek, bu zihniyete karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

BATMAN'DA DA YOĞUN POLİS ÖNLEMİ 

DÖKH öncülüğünde Zeki Otel önünden Farabim Hastanesi önüne kadar yürüyen kadınlar, kadına yönelik şiddeti protesto etti. Polisin yoğun önlem aldığı yürüyüşe BDP Batman Milletvekili ve DÖKH aktivisti Ayla Akat ile birlikte bini aşkın kadın katılırken, sık sık "Jin, jiyan azadi" şeklinde slogan atıldı. Erbanelerin çalındığı yürüyüşte kadınlar çocukları ile katıldı. Kitle adına konuşan BDP Batman İl Eş Başkanvekili ve DÖKH aktivisti Ayşe Ağılgat, "Geldiğimiz özgürlük düzeyini borçlu olduğumuz sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü biz Kürt kadınlarının özgürlüğü olacaktır. Bu kapsamda geçen günlerde sonlanan açlık grevlerinin gerekçesi olan sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve bu konuda derhal somut adımlar atılması gerektiğini belirtiyoruz" dedi.

KIZILTEPE'DEKİ AÇIKLAMAYA EMİN AYNA KATILDI

DÖKH öncülüğünde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde bulunan Özgürlük Meydanı'nda basın açıklaması yapılırken, Şeyh Davut Yalçınkaya Halkevi'nde ise 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü vesilesiyle panel düzenlendi. Özgürlük Meydanı'nda yapılan basın açıklamasına BDP Diyarbakır Milletvekilli Emine Ayna, BDP İl Eşbaşkanı Sihem Elveren Alp, BDP Kızıltepe İlçe Eşbaşkanı Zeyat Ağaoğlu, Kızıltepe Belediye Başkanvekili Haşim Baday, Başkan Yardımcısı Leyla Salman, Şemsettin Sulhan, DTK üyeleri, Belediye i ve ilçe meclis üyeleri ve yüzlerce kişi katıldı.

BİTLİS'TE BASIN AÇIKLAMASI

Bitlis'in Tatvan ilçesinde kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle Mizgin Kadın Evi tarafından Tatvan AVM önünde basın açıklaması yapıldı. Kadınlar adına konuşan Sosyolog Derya Demir, "Türkiye toplumu siyasal İslam politikalarıyla yönetilmek istenirken, kadınlar üzerindeki şiddet gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Sesi çıkmayan, ekonomiyi, sanatı, edebiyatı erkeğin işi gören, anne olmak ve eş olmanın dışında toplumsal hiçbir sorumluluğu sorgulamayan kadın modeli yaratılmak istenmektedir. Egemenlere karşı mücadelede kadın olmak, egemenlerin en büyük korkusu olmak demektir" diye belirtti. Yapılan açıklamanın ardından AVM önünde kadına yönelik şiddeti anlatan fotoğraf sergisi açıldı.

CİZRE'DE YÜZLERCE KADIN YÜRÜDÜ

Cizre'de 25 Kasım nedeni ile BDP Cizre ilçe binası önünde toplanan yüzlerce kadın, yaşamını yitiren HPG Askeri Konsey Üyesi Çiçek Botan'ın Cudi Mahallesinde bulunan aile evine kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe BDP Cizre İlçe Başkanı Nezir Akengin ile BDP PM üyesi Ali Damar'ın da bulunduğu yüzlerce kişi katıldı.

YÜKSEKOVA'DA ROBOSKİ UNUTULMADI

Yüksekova Kadın Meclisi üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü dolayısıyla yürüyüş gerçekleştirdi. BDP Yüksekova İlçe binası önünde biraraya gelen yüzlerce kadın ve BDP yöneticileri, Oslo Oteli önüne kadar düzenlenen yürüyüşte, "Kadın kırımı ve tecride hayır", "Özgürlük için direnişe devam" pankartı ve "Bıjı yekitiya jini", "Dünyayı istiyoruz hemen şimdi", "Özgür kadın özgür toplum", "Kadınlar kimsenin namusu değildir" dövizleri taşındı. Yağan yoğun yağmura rağmen burada açıklama yapan BDP Yüksekova Kadın Meclisi Üyesi İpek Yılmaz, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerinin PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla sona erdiğini belirterek, "Açlık grevleri bir daha da gösterdi ki, Sayın Öcalan Kürt halkının önderidir. Bu nedenle biran önce tecrit kaldırılarak müzakere başlatılmalıdır" dedi. Kadına yönelik şiddetin artarak devam ettiğini belirten Yılmaz, "Roboski'de 34 annenin canını yakanlar, hala ortada değil. Biz kadınlar olarak Roboski'yi unutmayacak, unutturmayacağız" dedi.

VARTO'DAKİ EYLEME MUŞ, BULANIK VE MALAZGİRT'TEN KATILIM OLDU

Muş Kadın Meclisi üyeleri, Varto Mordem Kültür Merkezi Salonu'nda 25 Kasım etkinliği düzenledi. Etkinliğe, Muş, Varto, Bulanık ve Malazgirt'den çok sayıda kadın katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamlarını yitiren kadınların anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından sinevizyon gösterisi yapıldı ve şiirler okundu. Varto Belediye Başkanı Gülşen Değer bir konuşma yaptı ve kadına yönelik şiddeti kınayarak, "Kadın kurtuluş ideolojisini yaratan tüm şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum." dedi.

BİSMİL'DE TUTUKLU KESKLİ KADINLAR DA UNUTULMADI

Bismil Belediyesi Nûjîn Kadın Merkezi binası önünde, bir araya gelen KESK, Eğitim-Sen, SES, BDP Bismil İlçe örgütü ve DÖKH Bismil bileşenleri, 25 Kasım nedeniyle basın açıklaması yaparak, Bismil BDP ilçe binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Bismil Belediyesi Nûjîn Kadın Merkezi binası önünde yapılan basın açıklamasına Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, BDP Bismil İlçe Eşbaşkanları Yasemin Şehmusoğlu ile Nizamettin Azad, İl genel meclis üyesi Emine Özer ve Bismil Belediyesi meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. Basın açıklamasına katılan yurttaşlar, "Jin jiyan azadi", "Kadına karşı şiddete son!", tutuklu KESK'li kadınların fotoğraflarının basılı bulunduğu dövizler ve katledilen kadınların isimlerinin bulunduğu mor renginde yüzlerce balon taşıdı. Kitle adına basın açıklamasını okuyan Bismil Belediyesi Nûjîn Kadın Merkezi Koordinatörü Kader Tekin'in konuşmasının ardından BDP ilçe binasına kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

BİNGÖL'DE BDP İL BİNASINDA AÇIKLAMA YAPILDI

25 Kasım nedeni ile BDP Bingöl İl binasında basın açıklaması yapıldı. Kadınlar adına konuşan BDP Bingöl Merkez İlçe Eşbaşkanı Mehtap Ergi, Kürt kadınlarının kendi kimlikleri ve dilleri için mücadele ederken şiddete maruz kaldığını vurgulayarak, şiddete rağmen Kürt kadınlarının mücadeleden vazgeçmediğini kaydetti.

SİLVAN'DA PANEL VE RESİM SERGİSİ YAPILDI

Eğitim-Sen Silvan Temsilciliği tarafından "Kadına yönelik şiddete son" konulu panel Silvan Belediyesi Konferans salonunda yapıldı. Panele Silvan'daki STK temsilcileri, BDP Silvan ilçe yöneticileri ile çok sayıda yurttaş katıldı. Kadına şiddet konusunu ele alan resim sergisinin sergilendiği panelde, kadına uygulanan şiddetin tarihsel gelişimi anlatıldı. Panelde söz alan kadınlar Kürtçe yaptıkları konuşmalarda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Konuşmaların ardından "Namus" adlı sinevizyon gösterisi yapıldı.

EmekDünyası.Net/DİHA

Bağlantılı Haberler