25 Kasım 2012, Pazar

İstanbul'da 25 Kasım eylemlerinin merkezi Taksim'di

Binlerce kadın 25 Kasım dolayısıyla İstanbul'un dört bir yanında da alanlardaydı, eylemlerin merkezi Taksim oldu.

Çaresiz değiliz çare biziz 25 Kasım Kadın Platformu'nun her yıl 25 Kasım'da yaptığı gece eylemi, bugünün en güçlü "Yaşasın kadın dayanışması" sloganının atıldığı eylem oldu. Galatasaray Meydanı'nda buluşan yüzlerce kadın Taksim Meydanı'na yürüdü.

YÜZLERCE KADIN GALATASARAY'DAN TAKSİM MEYDANINA YÜRÜDÜ

AKP'nin kadınların öldürülmesine ve daha fazla şiddet görmesine neden olan politikalarını eleştiren kadınlar bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı okuyan Ayşegün Taşıtma, geçen 25 Kasım'dan bu yana karakllardan savcılıklara, adli tıp kurumundan mahkemelere devletin tüm kurumlarının erkekleri korumaya devam ettiğini söyleyerek, gündeme oturan kadına yönelik şiddet olaylarını hatırlattı.

KADINLAR YARGIYI VE MEDYAYI ELEŞTİRDİ

Medyanın kadına yönelik şiddet haberlerini veriş biçimini de eleştiren Taşıtma, yargının verdiği kararlara da değindi. İyi hal ve haksız tahrik indirimleri yapıldığını söyleyen Taşıtma, kadın karillerinin bu kararlar nedeniyle ailenin içinde döndüğünü söyledi. Taşıtma, "namus" bekçisi adalet istemediklerini vurguladı.

TAŞITMA: YENİ ŞİDDET YASASI DA KADINLARA CAN GÜVENLİĞİ SAĞLAMIYOR

Yeni şiddet yasasının da kadınların can güvenliğini sağlamadığını ve kadın cinayetlerinde artış olduğunu ifade eden Taşıtma, AKP'nin kadına yönelik şiddetle mücadeleyi ailenin korunması kapsamında değerlendirdiği için eleştirdi. Taşıtma, "Kadını değil aileyi koruyan bu yaklaşımın çözüm olmayacağını söyledik, söylüyoruz, aiileyi değil kadını güçlendiren yasaların çıkmasını sağlamak, aile değil kadınız demek için buradayız" dedi. 
Başbakan'ın "Her kürtaj bir Uludere'dir" açıklamasını hatırlatan Taşıtma, kürtaj haktır, karar kadınların demek için sokaklarda olduklarını vurguladı.

HAPİSHANELERDE BULUNAN KÜRT KADINLAR İÇİN ADALET TALEBİ

Açıklamada, KCK operasyonları nedeniyle hapishanelerde bulunan Kürt kadınlar için adalet isteyen Taşıtma, barış talebini yineledi. Cinsel yönelim ayrımcılığı ve nefret suçlarına ilişkin de değerlendirme yapan Taşıtma, bunun durdurulması için acil önlemler istedi.

Taşıtma, ayrıca, tüm kadınlar için sosyal güvence istediklerini, erken yaşta evlilik getiren 4+4+4'e karşı mücadele edeceklerini ekledi. Taşıtma, " 'Çare'siz değiliz, 'çare' biziz" diyerek açıklamayı bitirdi. Ardından açıklamanın Kürtçe'si okundu.

DÖKH TÜNELDEN GALATASARAY MEYDANINA YÜRÜDÜ

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), Taksim de yürüyüş düzenledi. Taksim Tünel'den Galatasaray Meydanı'na yürüyen kadınlar "Kadın kırımına hayır" pankartı açtı. Eyleme BDP milletvekili Sebahat Tuncel'de destek verdi. DÖKH adına açıklama yapan İlkay Yenigün, Türkiye'de kadına karşı cins kırımı yaşandığını söyledi. Resmi kayıplara göre geçen yıl 72 bin 643 kadının çeşitli türlerde şiddete maruz kaldığını söyleyen Yenigün, kadınların devlet, erkek, yargı üçgeninde fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik baskıya maruz kaldığını vurguladı.

SEBAHAT TUNCEL'DE YÜRÜYÜŞE KATILDI

Yenigün, "Türkiye'de kadın, kadın olmanın bedelinin öderken, aynı zamanda hem Kürt hemde Alevi bir kadın olmanın bedelini daha da ağır ödemektedir" dedi. Tek dil tek din, tek vatan, tek millet anlayışına tepki gösteren Yenigün, Kürt kadınlarının "dağlarda, zindanlarda, parlamentoda devletin kirli politikasına karşı" mücadele ettiğini söyledi. 
Yenigün'ün ardından konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de, kadınların örgütlenerek bir güç haline gelebileceğini ifade etti.

ESENYURT'TA KADIN YÜRÜYÜŞÜ

İstanbul'un bir diğer ucu Esenyurt'ta da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü kapsamında İmece Kadın Sendikası, Yeni Dünya İçin Çağrı ve EMEP'li kadınlardan oluşan "Esenyurt'lu Kadınlar" dün bir etkinlik düzenlediler. Dün öğlen saatlerinde Esenyurt Bulut durağında buluşan kadınlar "Erkek devlet şiddetine karşı kadınlar örgütlü mücadeleye" yazılı pankart açarak, alkış ve sloganlarla Esenyurt meydanına doğru bir yürüyüş gerçekleştirdi.

ÖDP'Lİ KADINLAR: TENCEREMİZ BOŞ, ÖFKEMİZ DOLU 

Galatasaray Lisesi önünde buluşan ÖDP'li kadınlar, ellerinde "tenceremiz boş, öfkemiz dolu", "Görünmeyen emek sesini yükselt", "Bedenime, emeğime, kimliğime dokunma", "Erkek vuruyor, devlet koruyor" pankartları taşıdı. Darp edilmiş kadın makyajı ve çocuk gelin kıyafetleriyle eyleme gelen kadınlar "her türlü şiddetten uzak bir yaşam istiyoruz" dedi.

ÖDP'li kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Eylem Deniz Durgun, "Kadınlara ve çocuklara yönelik yaşanan hiçbir taciz, tecavüz, cinayet vakası münferit değildir. Şiddetin en ağır biçimlerinin yaşandığı bu saldırılardan, gerekli önlemleri almayan, kadına yönelik her türlü şiddetin, kadın katliamlarının sorumlusu gerici-muhafazakar AKP iktidarıdır" dedi. 

KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU DA TAKSİM'DEYDİ

Kadın Cinayetlerini Durdurucağız Platformu üyeleri Tünel'den Taksim Meydanı'na yürüdü, "adalet" çağrılarını haykırdı. 
Aralarında erkekler tarafından öldürülen kadınların yakınlarının da bulunduğu Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu saat 14.00'da Tünel'de toplandı. Ellerinde öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıyan platform üyeleri, Taksim meydanına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca öldürülen kadınların isimleri tek tek anılalarak adalet çağrısı yapıldı. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in boşanmaları azaltma, eşleri barıştırma çabasını eleştiren grup, kadınların tam da bu yüzden öldürüldüğünü dile getirdi.

Yürüyüş sırasında öldürülen kadınların ailelerine de söz verildi. Aileler kızlarını öldüren erkeklerin ağırlaştırılmış müebbet cezasıyla yargılanamalarını talep etti.

ÖLDÜRÜLEN HER BİR KADIN İÇİN BİR KARANFİL BIRAKILDI

Taksim Meydanı'na ulaşan platform üyeleri öldürülen her bir kadını temsilen meydana karanfiller bıraktı. Platformun üyelerinden Sevim Belli burada bir konuşma yaparak anaerkillikten ataerkilliğe geçilen sürece kısaca değindi. "Ancak hayatı kuran hala kadınlardır ve kadınları kurtaracak olan kadınlardır, erkekler değil" dedi. 
Platform basın açıklamasında "Şimdi önümüzde kızları öldürülen ailelerle birlikte başlatacağımız yasa süreci duruyor. Bizler bir an önce kadınlara adalet, katillere müebbet dediğimiz önerimizi yasalaştıracağız. Erkek egemen kapitalist sisteme karşı hiç bıkmadan 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız' diye haykırmaya devam edeceğiz" dedi. 

EmekDünyası.Net/sendika.org/ajanslar

 

 

Bağlantılı Haberler