19 Şubat 2013, Salı

Emek ve Meslek Örgütleri 8 Mart'ın resmi tatil olması için kampanya başlattı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'li kadınlar, 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için kampanya başlattıklarını duyurdu.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'li kadınlar 8 Mart'ın resmi tatil ilan edilmesi için başlatacakları kampanyaya ilişkin Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Merkezi'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

4 EMEK VE MESLEK ÖRGÜTÜ KAMPANYA BAŞLATTI

Toplantıya TTB Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Ünal İncekara, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül İbici Oruçkaptan, Emekli-Sen Yönetim Kurulu Üyesi Nevin Kızılöz ve çok sayıda sendikalı kadın katıldı. Ortak açıklamayı yapan TTB Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Ünal İncekara, DİSK, KESK, TTB ve TMMOB'lu kadınların kapitalist sistemi, erkek egemenliğini, çifte ezilmişliği ve çifte sömürüyü kabul etmediğini dile getirerek, 8 Mart'ın resmi tatil olmasını istediklerini söyledi.

KADINLARIN TALEPLERİ NELER?

İncekara, kadın bedeni üzerindeki tüm söz ve karar haklarının kadına ait olduğunun kabul edilmesini ve siyasi iktidarların kadının bedeninden elini çekmesini isteyerek taleplerini şöyle sıraladı: "Kadını aile ve namus ile kurumsal olarak da özdeşleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kaldırılarak Kadın ve Eşitlik Bakanlığı'nın kurulmasını, kadını eğitimden, yaşamdan koparan, çocuk gelinleri meşrulaştıran, çağdışı gerici yaklaşımın son örneği '4+4+4' eğitim düzeninin kaldırılmasını, sendikalaşma ve örgütlenme önündeki her türlü yasal ve fiili engellerin kaldırılmasını, şiddete uğrayan kadınların korunmasını ve kadın cinayetlerinin engellenmesini, eşitlik ve özgürlük talebi ile mücadele yürüten kadınlara yönelik gözaltı ve tutuklamaların son bulmasını istiyoruz" dedi. İncekara taleplerinin cinsiyetçi çalışma alanına müdahale etmek amaçlı olduğunu söyledi.

Öte yandan İncekara, 8 Mart etkinlikleri ve kampanyaya ilişkin siyasi partilerin kadın grup başkan vekilleri ile yapacakları görüşmeden sonra bilgi vereceklerini söyledi.

EmekDünyası.Net/DİHA