08 Mart 2013, Cuma

Dersim'de binlerce kadın miting için buluştu

Dersim'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mitingi için binlerce kadın, "Rosalardan Sakinelere yolunuz yolumuz sözünüz sözümüdür" ve "Örgütlenerek dineceğiz direnerek kazanacağız" sloganıyla yürüyüşe geçti.

Dersim Kadın Platformu tarafından Seyit Rıza Meydanı'nda gerçekleştirilecek 8 Mart bölge mitingi öncesi, Şırnak, Siirt, Batman, Diyarbakır, Elazığ, Bingöl, Urfa, Mardin ve Muş'tan yüzlerce araçla yola çıkan binlerce kadın sabahın erken saatlerinden itibaren Dersim'e geldi.

ROBOSKİLİ ANNELERDE DERSİM'E GELDİ

Roboskili annelerde mitinge katılmak için sabahın erken saatlerinde kentte geldi. Şehir dışından gelen kadınlar, Yeraltı Çarşısı, Dersim Belediyesi önü ve Seyit Rıza Meydanı'nda gruplar halinde toplanarak, çaldıkları şarkılar eşliğinde halaylar çekerek, miting öncesi yapılacak yürüyüş için beklemeye başladı.

SAKİNE CANSIZ, FİDAN DOĞAN VE LEYLA ŞAYLEMEZ'İN FOTOĞRAFLARI ELDEN ELE DOLAŞIYOR

Kadınların giydikleri yöresel kıyafetler ve taktıkları yeşil sarı kırmızı flamalar alanları renklendirdi. Belediye önünde biraraya gelen kadınlar, attıkları sloganlarla Okullar Caddesi'ni bir süre trafiğe kapattı. Sokaklardan geçen araçlarda kadınlara korna çalarak, destek verdi. Eylem yerine gelen polisler, kadınlardan trafiği açmalarını istedi. Yolu açan kadınlar, diğer kadınların katılımı ile Dersim Devlet Hastanesi önünde toplandı. Burada toplanan binlerce kadın, miting alanı olan Seyit Rıza Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte, Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in fotoğraflarının bulunduğu ve üzerinde "Sıkılan kurşun barışa sıkılmıştır", "Barışa uzanan eller kırılsın, failler ortaya çıkartılsın" ve "Örgütlenerek direneceğiz direnerek kadın mücadelesini yükselteceğiz sözünüz sözümüzdür yolunuz yolumuzdur" pankartları taşındı.

MİTİNGE KADIN ÖRGÜTLERİ TEMSİLCİLERİ VE KADIN SİYASETÇİLER DE KATILDI

Dersimli kadınlar, giydikleri yöresel kıyafetlerle yürüyüşün ön saflarında yer aldı. Çok sayıda farklı kadın örgütü temsilselcilerinin de katıldığı yürüyüşe; Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve binlerce kadın katıldı. Yürüyüşe Roboski'de katledilen Nevzat Encü'nün annesi Nahide Encü, Mehmet Ali Tosun'un annesi Fadile Tosun, Şerzan Encü'ün annesi Leyla Encü, Hüsnü ve Savaş Encü'nün annesi Mahsum Encü ve Erkan Encü'nün babaannesi Halime Encü'ün de bulunduğu 15 Roboskili anne de katıldı. "Şehît namirin" sloganları atan Roboskili anneler, katledilen çocuklarının fotoğraflarını taşıdı. Roboskili annelerin siyah kıyafetleri ve beyaz tülbentleri dikkat çekti. Yürüyüşte yüzlerce Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) bayrağı, Cansız, Doğan ve Şaylemez'in fotoğrafları da taşındı. Seyit Rıza Meydanı'na gelen binlerce kadın, mitingin ardından Sakine Cansız'ın mezarına yürüyecek.

SİVEREK KESK KADIN PLATFORMU'NDAN KADIN ETKİNLİĞİ

Öte yandan Siverek KESK Kadın Platformu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

Çok sayıda kadının katıldığı etkinlikte KESK Kadın Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Siverek Temsilciliği Kadın Sekreteri Deniz Aktaş "Ülkemizde, kadın cinayetlerinin yüzde bin 400, cinsel taciz ve tecavüzün yüzde 38, cinsel istismarın yüzde 53 oranında artışına yol açan kadın düşmanı politikaların birinci elden sorumlusu erkek egemen AKP iktidarı ve uyguladığı kadın düşmanı politikalardır" dedi.

'ÇATIŞMALI DÖNEMİN EN FAZLA MAĞDUR OLAN KESİMİ ÇOCUKLAR VE KADINLAR'

30 yılı aşkındır süren çatışmalı dönemin en fazla mağdur olan kesiminin çocuklarını, eşlerini bu savaşta kaybeden kadınlar olduğunu söyleyen Aktaş, "Anadilini konuşamayan, kültürünü yaşayamayan kadınların mağduriyeti katlanarak artmaktadır. Savaşın faturası biz kadınlara taciz, tecavüz ve şiddet olarak ödetiliyor. Urfa Viranşehir'de, Hatay'da kamplarda kadınların yaşadıkları gibi kadın bedeni sömürülüyor. Yine kadınlarımız namus veya töre adı altında kitlesel olarak katlediliyor" diye konuştu.

Aktaş'ın konuşmasının ardından kadın fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Şiirlerin okunduğu etkinlikte kadın korosu birçok dilden türküler seslendirdi, halaylar çekildi.

Etkinliğe BDP Siverek İlçe Örgütü, ESP Diyarbakır il yöneticileri katılırken, ESP/Sosyalist Kadın Meclisleri de bir mesaj gönderdi.

EmekDünyası.Net/ETHA/DİHA-Pınar URAL- Yasin KOBULAN