08 Mart 2013, Cuma

Erdoğan:

"Bu rakamlara verirsem, halkıma ihanet ederim" dedi ve verdi!

Otoyol, köprü ve Başkentgaz ihalelerinde yüzde 20 düşük fiyata satışı "vatana, halka ihanet" olarak değerlendiren Erdoğan bakın hangi rakamlara onay verdi?

2013 Otoyol, köprü ve Başkentgaz ihalelerinde yüzde 20 düşük fiyata satışı, "vatana, halka ihanet" olarak değerlendiren Erdoğan, enerji dağıtım şirketlerinin yüzde 50 düşük fiyata satışına yol verdi.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ İHALESİ

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) Boğaziçi, Akdeniz, Gediz ve Aras elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirilmesi ihalelerini onayladı. Bu onaylar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın otoyol ve köprülerin satışına ilişkin sözlerini hatırlattı.

'BU RAKAMLARA VERİRSEM...'

Başbakan Erdoğan, köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinin iptal edilmesinin ardından "Bu rakamlarla verirsem vatana, halkıma ihanet ederim" demişti. Erdoğan Fatih Altaylı'nın Teketek programında yaptığı açıklamalarda da, daha önceden yüksek fiyat gören varlıkların şimdi ucuza satılmasını eleştirmiş şu sözlerle eleştirmişti:

"Türkiye malının kıymetini bilen bir ülke konumunda. Mesela Başkentgaz. Başkentgaz'da da mesela 1.5′i yakalamışız. Ödemediği için teminatı gitti ama yeni gelen 1.100 ile geliyor. Şimdi 1.5′i yakaladığın yerde 1.100′le verilirse, Fatih Altaylı bunun hesabını sormaz mı?"

PEKİ "FATİH ALTAYLI" BUNUN HESABINI SORMAZ MI?

ÖYK'nın onayladığı Akdeniz ve BEDAŞ özelleştirmelerinde ise Erdoğan'ın Başkentgaz örneğinden bile daha kelepir fiyatlara satışlar gerçekleştirildi. 2010'daki ihalesinde 1.1 milyar dolara satılan ancak alıcılar yükümlülüklerini yerine getiremeyince iptal olan Akdeniz Elektrik'in özelleştirmesi Aralık 2012'de 546 milyon dolara sonuçlanmıştı. Yarı yarıya olan bu rakam, ÖYK tarafından onaylandı. Benzer şekilde Aralık ayında 1 milyar 960 milyon dolara satılan Boğaziçi Elektrik 2010'da 2 milyar 990 milyon rakamını görmüştü. Boğaziçi Elektrikte de alıcılar ödemeleri gereken parayı ödeyememişti.

YÜZDE 20 UCUZA SATMAK VATANA-HALKA İHANET PEKİ YA YÜZDE 50?

Erdoğan'ın "hesap sorulur" diye bahsettiği Başkentgaz'da fiyat düşüşü yüzde 26 iken, köprü ve otoyollarda kendi hesapladıkları minimum satış bedeli olan 7 milyardan yüzde 20 civarında düşük fiyat alınmıştı. Boğaziçi  Elektrik'te bu oran yüzde 34, Akdeniz Elektrik'te ise yüzde 50 civarında. Yüzde 20-26 oranındaki düşük fiyatlar için hesap sorulmasından endişe duyan ve "vatana halka ihanet olur" diyen Erdoğan, yüzde 50'lere varan indirimlere dair sessizliğini koruyor.

EmekDünyası.Net/Sendika.org