05 Nisan 2013, Cuma

Üniversitelerde ırkçı saldırılar artıyor

Üniversite kampüslerinde devrimci, yurtsever, solcu öğrencileri hedef alan saldırılar artıyor. Muğla, Eskişehir ve İzmir'de gün boyu öğrencileri hedef alan çeşitli saldırılar yapıldı.

Bugün Dokuz Eylül ve Anadolu Üniversiteleri'nde ırkçı ve faşist saldırılar gerçekleşti. Bir süredir ırkçı gerginliğin sürdüğü Muğla'da da Kürt öğrencilerin kaldığı binaya silahlı saldırı düzenlendi. Bir süredir devam eden saldırılara Ankara'dan tepki sesi yükseldi.

DEÜ'DE KÜRT ÖĞRENCİLERE MÜDAHALE

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde eylem yapan Kürt öğrencilere polis müdahale ederek, onlarca öğrenciyi gözaltına aldı. Buca Eğitim Fakültesi'nde Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazeteleri için stant açan Kürt öğrencilere dün ülkücüler saldırmıştı. Bugün Kürt öğrenciler saldırıyı protesto etti. Eğitim Fakültesi'nde yapılan eyleme polis müdahale ederken, öğrenciler ise polisin müdahalesine taşlarla karşılık verdi. Gerçekleşen saldırıda 50'ye yakın öğrenci gözaltına alınırken, 20 kişiden oluşan bir grup öğrenciyi polis, kampüs içinde bulunan Hasan Ali Yücel binasına sıkıştırdı. Bina içerisinde bulunan iki öğrenci yaralandı. Üniversitede öğrenciler ile polis arasındaki çatışma akşam saatlerine kadar devam etti.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİNDE SALDIRI

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde bir haftadır süren gerginlik kavgaya dönüştü. Sendika.org'un haberine göre TGB'liler, polis ve özel güvenlik devrimci öğrencilere saldırdı. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Bazı öğrenciler yaralandı.

KÜRT ÖĞRENCİLERİN EVİNE SİLAHLI SALDIRI

Muğla'nın Ula ilçesinde okuyan Kürt öğrencilerin bulunduğu binaya silahlı saldırı düzenlendi. Dün akşam saat 22.00 sularında Ula'da yaşayan Kürt öğrencilerin bulunduğu binaya, ülkücü oldukları belirtilen bir grup tarafından silahla ateş açıldı. Saldırıya uğrayan binada Şemdinli, Van, Bitlis, Mardin ve Ağrılı öğrencilerin bulunduğunu belirten Nazım İren ve Bülent Saraç, saldırıların bilinçli bir şekilde yapıldığını ifade etti. Konuyla ilgili telefonla bilgi veren öğrenciler ve aynı evde kalan İren ve Saraç, "Her sokak başında güvenlik kameraları var ve polis suçluları değil gelip bu binadakileri sorguluyor ve sanki silahla saldıran bizmişiz gibi soruşturma ve sorguya alınıyoruz. Bu durumdan rahatsızız ve bu binada yaşayan diğer Kürt öğrenciler diğer mahallelerde yaşayan öğrenciler de bu sıkıntıyı çekiyor" dedi.

ÖĞRENCİLER IRKÇI SALDIRILARA KARŞI ANKARA'DA YÜRÜDÜ

Öte yandan üniversite öğrencilerine yönelik ırkçı saldırılar Ankara'da protesto edildi. Üniversite öğrencileri, son dönemde muhalif öğrencilere yönelik artan polis şiddeti ve soruşturmaları Ankara'da yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Öğrenciler, saldırıların, ırkçı çeteler, rektör eliyle açılan soruşturmalar ve hazırlanan YÖK yasa taslağıyla birlikte giderek arttığına vurgu yaptı.  "Üniversiteleri AKP'ye bırakma niyetinde değiliz" dedi.

Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden öğrenciler, dün akşam Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Cebeci Kampüsünden "AKP'nin saldırılarına, polis şiddetine ve faşist çetelere karşı üniversiteler ayakta" pankartı açarak Kızılay Sakarya Meydanı'na yürüdü. Burada konuşan Neslihan Uyanık, üniversitelerde rektörün emir verdiğini, polisin de saldırdığını ifade etti. Saldırıların giderek artırıldığına değinen Uyanık, "AKP'nin bakanları yolunu bile bilmedikleri üniversitelere yüzlerce polis eşliğinde giriyor. Üniversiteliler bırakın kendi salonlarını kampüslerine bile giremiyor" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Vur de vuralım, öl de ölelim" sloganlarına karşılık, "Onun da zamanı gelecek" sözlerine tepki gösteren Uyanık, ülkücülerin bu sözler üzerine, seferberlik ilan ettiğini, saldırılarını yoğunlaştırdığına vurgu yaptı. Uyanık, "Üniversiteleri ne AKP'ye ne de çetelere bırakmayacağız. Üniversitelerimize sahip çıkacağız" dedi. Açıklamanın ardından öğrenciler, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesine toplu bir şekilde yürüyerek oradaki arkadaşlarının güvenliği için öğrenciler okuldan çıkana kadar bekledi.

EmekDünyası.Net/Evrensel