06 Nisan 2013, Cumartesi

Kadınlardan polis ve taraftara suç duyurusu

8 Mart mitinginin ardından Bursaspor taraftarlarının kadınlara saldırısı yargıya taşındı. Kadınlar, saldırganlara müdahale etmeyen polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu, 10 Mart'ta Kadıköy'de yapılan mitingin ardından Bursaspor taraftarlarının kadınlara yönelik ırkçı saldırısına müdahalede bulunmayan polisler ve Bursaspor tarafları hakkında Çağlayan Adliyesi'nden suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde platform adına açıklama yapan Rahime İldemir Bayrak, "İstanbul'da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için 10 Mart günü bir araya gelen biz kadınlar, İstanbul'a coşkumuzla baharı getirmiştik. Kadınlar bu mitingte eşitlik ve özgürlük için mücadele söylemlerini yükseltmiş, kendilerine biçilen cinsiyetçi, baskıcı, ırkçı rollerini oynamayacaklarını duyurmuştu" dedi.

Mitingin ardından araçlara giden kadınların Bursaspor taraftarlarının saldırısına maruz kaldığını hatırlatan Bayrak, "Bu saldırının tesadüf olmadığını bilmekteyiz" diye belirtti.

İldemir, yaşanan saldırı sırasında bir kadına araba çarptığını ve bacağının kırıldığını, iki kadının ise başlarından yaralanarak hastaneye kaldırıldığını anlatkı, "Yaşanan tüm bu saldırılara güvenlik güçleri hiç bir müdahalede bulunmamış, seyirci kalmıştır" dedi.

"Güvenlik güçleri saldırıyı gerçekleştirenlere müdahale etmedikleri gibi mitingi kenardan izleyen bir Kürt gencine saldırdılar" diyen Bayrak, Kadıköy'de yaşananların tek sorumlusunun Bursa taraftarı değil, saldırıya göz yuman polis olduğunu belirtti.

ETHA

Bağlantılı Haberler

Anahtar Sözcükler