03 Mayıs 2013, Cuma

Gaza maruz kalanlara kontrol çağrısı

Türk Toraks Derneği, 1 Mayıs'ta biber gazına maruz kalmış herkesi İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kontrole çağırıyor.

Dernek yaptığı açıklamada, biber gazı kullanımının insan sağlığı üstünde ölüme kadar uzanan ciddi sonuçlara yol açabileceğini hatırlatarak şöyle dedi:

"Derneğimizin çalışmasında karşılaşılan gaz sayısı arttıkça hırıltılı solunum, nefes darlığı, öksürük gibi tıkayıcı solunum hastalıkları belirtilerinin arttığı, kronik bronşit oranının arttığı ve kalıcı solunum fonksiyonu kısıtlanmasının geliştiği bildirildi."

BİBER GAZI KULLANIMINDAN VAZGEÇİLMELİ

Açıklamada, 1 Mayıs'ta açık alanda olsa da çok yoğun gaz kullanıldığı hatırlatılarak güvenlik güçlerinin halk sağlığına ve koruyucu hekimlik uygulamalarına aykırı olan biber gazı kullanımından vazgeçmesi gerektiği belirtildi.

Dernek, biber gazına maruz kalmış tüm bireyleri İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’nda kontrole çağırdığını duyurdu. (NV)

* Türk Toraks Derneği, göğüs hastalıkları uzmanları ve solunum hastalıkları alanında çalışan hekimler tarafın kurulmuş bir dernektir.

EmekDünyası.Net/Bianet