16 Haziran 2009, Salı

15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi yükseltme çağrısı

15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünde sokaklara çıkan işçi ve emekçiler, "15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi yükseltme" çağrısı yaptı. Kadıköy'de yapılan eylemde 15 Haziran 1970'de yaşamını yitiren 3 işçi anılırken, sendikaya üye oldukları için işten atılan Sinter Metal işçileri, direnişlerini Ankara'ya taşıyacaklarını açıkladı. Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu, 15-16 Haziran direnişinin 39. yıl dönümü nedeniyle Kadıköy'de yürüyüş yaptı.

-----

Aralarında Belediye-İş, Tekstil Sen, Eğitim Sen, İstanbul Tabip Odası, ESP, Halk Cephesi'nin de bulunduğu platform bileşenleri, Kadıköy Belediyesi önünde bir araya geldi. "15-16 Haziran Direnişi yolumuza ışık tutuyor" yazılı pankart ile “Yaşasın 15-16 Haziran direnişi”, “Krizin faturasını patronlar ödesin” dövizlerini açarak sloganlarla Yoğurtçu Parkı'na yürüyen işçi ve emekçiler, yürüyüş boyunca yaptıkları konuşmalarda krize karşı mücadele çağrısı yaptı.

Parkın 50 metre ilerisinde basın açıklaması yapmak isteyen emekçilere polis, yolun trafiğe kapatıldığı iddiasıyla müdahale etmek istedi. Kısa süreli arbede yaşanırken, polisin tutumu "Baskılar bizi yıldıramaz", “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla protesto edildi.

Daha sonra platform adına açıklama yapan Belediye-İş Sendikası İstanbul 2 No'lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, “15-16 Haziran direnişi, ezilenlerin, sömürülenlerin, sermaye sistemine karşı başkaldırısı, emekten yana insanca yaşamı, tüm insanlığın hizmetine sunma mücadelesidir. 15-16 Haziran direnişi, yasaları birer cendereye çevirmek isteyenlerin hayallerinin darmadağın edilmesinin adıdır” dedi. Gülüm, 15-16 Haziran 1970'de on binlerce işçinin direnişinin sendikal örgütlenme ve grev hakkını kısıtlayan Sendikalar Kanunu'nu geri çektirdiğini hatırlattı.

“Sermayenin bugün yaptığı saldırılar, dünü aratmayacak kadar kapsamlıdır. Bugün 15-16 Haziran direnişinin yol göstericiliğini rehber edinmeye daha çok ihtiyaç var" diyen Gülüm, kriz düzenine dur demek, işsizliği ve örgütsüzlüğü ortadan kaldırmak için, emperyalizmle siyasi, ekonomik, askeri bağımlılık ilişkilerine son verilmesi için, halkların kardeşçe, eşit ve özgür bir şekilde bir arada yaşayabilmesi için, sömürünün ve yoksulluğun ortadan kaldırılması için birleşik mücadele çağrısı yaptı.
Gülüm, direnişte olan tüm işçileri selamlayarak, “Direnişte kaybettiğimiz tüm işçi kardeşlerimizi de saygıyla anıyoruz" dedi.
Açıklamanın ardından 15 Haziran eylemleri sırasında polisin açtığı ateş sonucu yaşımını yitiren 3 işçi anısına karanfiller bırakıldı.  kaynak: ozgurradyo