30 Mayıs 2013, Perşembe

Gezi Parkı'na şafak baskını: Polis çadırları yakıp, müzik aletlerini içine attı!

Çevik kuvvet ekipleri sabah saat 05:00 sıralarında TOMA aracıyla Taksim Gezi Parkı 'na girerek 3 gündür burada Gezi Parkı'nın yıkımdan korumak için direnen yurttaşlara çok sert müdahale etti.

Slogan atarak direnen insanlara da yoğun bir şekilde biber gazı sıkan polis, alandaki çadırladı da yıktı. Bazı sivil polislerin etraftan topladığı müzik aletlerini de alevlerin içine attığı ve Che pankartının üzerinde tepindiği görüldü.

BAZI ÇADIRLAR YANDI

Bazı çadırlar yanarken, olay yerine gelen itfaiye ekipleri yanan çadırları söndürdü. Atılan biber gazlarından çevredeki vatandaşlar ve basın mensupları da etkilendi.  Yıkım devam etti, dün ekilen fidanlar da söküldü, henüz ekilmeyenler çöp kamyonuna atıldı.

SALDIRIYA UĞRAYAN YURTTAŞLAR ANLATIYOR

Eylemcilerden Erdem Demir yaşananları Radikal'e şöyle anlattı: Polis müdahalesi sabah saatlerinde, 4:30 gibi başladı. Polis geliyor diye bağırdılar. Biz de çadırlardan çıktık. Ayakkabımızı dahi giydirmediler. 5 adet kameraları vardı. Çok güçlü ışıklarla bizi çektiler. Her şey film gibi başladı. Yere çömelmiş oturuyorduk, oturan insanlara gaz sıkarak oturma eylemini kırdılar.

Bir başka eylemci ise polisin önce bir grubu böldüğünü ardından saldırdığını, grup üyelerine düşmanca davrandığını söyledi.

YIKIMA BAŞLANDI 

Polisin eylemcileri dağıtmasının ardından iş makineleriyle parkta çalışma başlatıldı. İş makinesinin önüne yatan bir eylemci güçlükle kaldırıldı. Polislerin güvenlik çemberine aldığı alanda 3 adet iş makinesi yıkıma başladı. Polis parkı boşalttıktan sonra Gezi Parkı'nın Asker Ocağı Caddesi yönüne bakan tarafında  dozerler çalısmaya başladı.

YIKIM SIRRI SÜREYYA ÖNDER ALANA GELİNCE YENİDEN DURDU

Makineler çalışmaya devam ederken, yıkım saat 07.50 sularında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in daha önce olduğu gibi dozerlerin önüne geçmesiyle durdu. Parkın içinde nöbet sürüyor. Saat 09.00'da Gezi Parkı'nda toplanma çağrısı var. Parkı ablukaya alan polis, parkın icinde de barikat kurdu. Müdahale ve yıkım haberini alan insanlar barikatın önünde toplandılar. Kalabalık bir grup barikatın önünde beklemeye devam etti.

YURTTAŞLAR TEKRAR TOPLANMAYA BAŞLADILAR

Saat 07.50 sularında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in Salı günü olduğu gibi dozerlerin önüne geçmesiyle yıkım durdu. Parkın içinde nöbeti sürdürenler saat 09.00'da Gezi Parkı'nda toplanmaya başladılar.

Parka gelişi zorlaştırma için Metro Seferlerinin yaptırılmadığı iddia edilirken, park çevresinde toplanan kalabalık artmaya başladı.

SALDIRI SİNYALİ ERDOĞAN'DAN

Üç gecedir devam eden Gezi Parkı direnişine ilişkin dün 3.Köprü temel atma töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Taksim Gezi Parkı ile ilgili "Ne yaparsanız yapın, biz kararı verdik" diyerek saldırının sinyalini vermişti.

EmekDünyası.Net/Ajanslar