31 Mayıs 2013, Cuma

Polisin Gezi Parkı saldırısı Taksim'de sıkıyönetime dönüştü

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen eylemcilere saat 05.00'te polis ekipleri biber gazıyla sert şekilde müdahale etti. #DirenGeziParkı

Polisin, Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara sert müdahalesini protesto etmek için yapılan basın açıklamasının ardından barikatlarla çevrili parka girmek isteyen yurttaşlara bir kez daha gaz bombaları ile müdahale edildi.

AHMET ŞIK POLİS SALDIRISINDA YARALANDI

Polis müdahalesi sonucu gazeteci Ahmet Şık başından yaralanırken, çok sayıda gazeteci de polisin hedefi oldu.

Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara yapılan polis müdahalesini protesto etmek amacıyla Taksim Dayanışması tarafından Divan Otel önünde basın açıklaması düzenlendi.

CHP'Lİ VEKİLLER DE MÜDAHALEYİ ÖNLEYEMEDİ

Aralarında CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin'in de bulunduğu kitle basın açıklamasının ardından polis barikatıyla çevirili parka girmek istemesi üzerine polis yurttaşlara yine gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin kullandığı biber gazı kapsüllerinden birisinin çalılık alana isabet etmesi sonucu küçük çaplı yangın meydana geldi.

HERKES POLİS HEDEFİ

Polis müdahalesi sonucu gazeteci Ahmet Şık başından yaralanırken, çok sayıda gazeteci de polis müdahalesinden etkilendi. Gazeteciler polisin attığı gazın ve tazyikli suyun hedefi oldu. Divan Otel'in önünde bir araya gelen kitleye polis müdahalesi Şişli yönüne doğru devam etti. Müdahalenin yapıldığı yerin Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında inşaat halinde olması nedeniyle yoldan geçen yurttaşlar ciddi yaralanma tehlikesi altında gidecekleri yerlere ulaşmaya çalışıyor.

TAKSİM MEYDANI'NDA OTURMA EYLEMİ YAPILIYOR

Polisin savaş alanına çevirdiği Taksim Meydanı'nda 200 kişilik bir grup oturma eylemi başlattı. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de eylemciler arasında. Eylemciler, Çav Bella Marşı'nı söylüyor.

Öte yandan polisin müdahalesini protesto etmek için 10 kişilik grup, Halaskargazi Caddesi'nde oturma eylemi başlattı. Polis, gruba gaz bombasıyla saldırdı. Çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Kafasından yaralanan bir kişi ile gazdan yoğun şekilde etkilenen iki kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis ambulansı da engellemeye çalıştı, yoğun tartışmalar üzerine ambulans yaralıları hastaneye götürdü.

İLK SALDIRI ANINDAN SAAT 10'A KADAR NELER OLDU?

Taksim Gezi Parkı'nda bekleyen yurttaşlara saat 05.00'te polis ekipleri, TOMA araçları ve biber gazıyla müdahale etti. Onlarca yurttaş yoğun gaz dumanın altında adeta boğulurken, alandan çıkmaya çalışan insanların üzerine duvarın devrilmesi sonucu ciddi şekilde yaralananlar oldu.

Taksim Dayanışması saldırıyı protesto etmek için saat 10.00'da Divan Otel önünde toplanma çağrısı yaptı. Gece geç saatlerde direnişe destek vermek için gezi parkına gelen CHP milletvekilleri İlhan Cihaner ve Müslim Sarı'nın konuşma yapacağı alana, eylemcilere müdahale edildiği sırada polis biber gazı attı.

İLHAN CİHANER'DE GAZ YEDİ

Danışmanları, "Burada milletin vekili var" diye bağırınca polis gazı atmayı kesti. İlhan Cihaner ise "Valiyi, emniyet müdürünü aradım, hiçbiri telefonunu açmadı" dedi. Milletvekilleri biber gazı atılmasının durdurulmasını istedi.

POLİS SALDIRISINDA ONLARCA KİŞİ YARALANDI

Polisler, daha sonra direnen grubu TOMA araçları ve biber gazıyla dağıttı. Yurttaşlar ise polislere şişe, taş ve sopalarla karşılık verdi. Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan çıkardı.

DUVAR İNSANLARIN ÜZERİNE YIKILDI

Kaçan yurttaşlardan bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Bazı eylemciler gözaltına alındı. Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Bu arada, gece geç saatlerde eylemcilerin yanına gelen BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, polis müdahalesinden önce alanı terk etmişti.

İŞTE AN AN MÜDAHALE

13.05 DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Levent Tüzel, Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman, İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı da meydanda. Birazdan basın açıklaması okunacak. Açıklamayı Arzu Çerkezoğlu yapıyor. “Direne direne kazanacağız sloganları” atılıyor.

13.01 DİSK önlükleriyle, pankartlarıyla Taksim Meydan’a geldi. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atılıyor

13.00 Binlerce kişi “Ampul Tayyip, tüccar Tayyip” sloganları atıyor

12.50 Polis kasklarını takıp çıkarıyor. Kitle ise giderek kalabalıklaşıyor. Saat 13.00'daki açıklama bekleniyor.

12.20 İstiklal Caddesi’nin girişini çevik kuvvet kapattı. Cadde girişinde iki TOMA var. Cadde girişine çevik kuvvet yığılıyor.

12.18 Divan Otel’den Taksim Meydan’a yürüyen kalabalık oturma eylemi başlattı. Polis eylemcilerin etrafını sarmış durumda. Tramvay durağında, oturma eylemi yapan kitle DİSK’in çağrısı ile yapılacak açıklama saatini bekliyor.

12.04 Divan Otel önünde toplanan kalabalık, Taksim Meydanı’na alkışlarla yürüyor.

11.52 Eylemciler oldukça öfkeli. Bir eylemci, “Roboski’nin katili kimse Reyhanlı’nın katili kimse burada saldıranlar da odur. Direne direne kazanacağız” dedi.

11.50 Sırrı Süreyya Önder Divan Otel önünde bir açıklama yaptı. Önder, “Belediyenin kamyonlarıyla polis taşımak hangi hukuk, polise zabıta kıyafeti giydirmek hangi hukuk? Kaç gündür aynı soruyu soruyoruz, belediye başkanı, vali nerede? Bir sürü gerzek belediye başkanı adaylığını açıklıyor onlar nerede? Onların hepsini halk tükürükleriyle boğacak” dedi.

11.39 Divan Otel önünde eylemciler tekrar toplanmaya başladı. Polis eylemcilerin oturduğu merdiveni kuşatmış durumda. Bir eylemci polis barikatının önünde akordeon çalıyor.

11.07 Divan Otel önünde toplanan eylemcilere polis gaz ve tazyikli suyla tekrar saldırdı.  Polis, eylemcileri Şişli yönüne Hilton Otel’e doğru sürmeye çalışıyor. Hilton Otel’in önünde de polis barikatı var.

11.00 Taksim-Şişli-Tarlabaşı-Gümüşsuyu çevresine dağılan eylemciler Divan önünde toplanıyor.

10.50 Divan Otel önünde yaklaşık 150 kişi toplandı. Kalabalık, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor.

10.45 Eylemcilerin bir kısmı Harbiye’den Tarlabaşı tarafına geçti. Polis eylemcileri kovalıyor. Gezi Parkı’nın etrafından sloganlar yükseliyor. Gazeteci Ahmet Şık’ın başına gaz bımbası isabet etti. Şık’ın başının çatladığı söyleniyor.

10.40 Çatışmanın ardından Divan Otel önünde tekrar toplanıldı. Turistlerin, çocukların oteldeki insanların olduğu oturan kalabalığa polis vahşice saldırdı. Saldırının ardından Divan Otel’e çok sayıda insan girdi.

10.34 Polis Gezi Parkı çevresini gaza boğdu. Araç kullanan bir sürücü, biber gazının etkisiyle aracını kullanamadı.

10.31 Polis saldırısı sürüyor. Gezi Parkı ve Maçka Parkı arasındaki alanda polisin attığı biber gazı nedeniyle yangın çıktı. Polis kendi çıkardığı yangını söndürdü.

10.24 Gezi Parkı’na giren eylemcilere polis saldırdı. Polis biber gazıyla kalabalığa saldırmaya devam ediyor.

10.20 Basın açıklamasının ardından kitle Gezi Parkı’nın etrafına kurulan barikatları yıktı. Eylemciler Park’a girdi.

10.15 İlhan Cihaner bir konuşma yaptı. Cihaner konuşmasını, “Taksim bizim İstanbul bizim” sloganıyla bitirdi.

10.11 İstanbullular, “Hükümet istifa” sloganları atıyor.

10.10 Divan Otel önünde yapılan basın açıklamasına katılan İstanbullular, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıyor. Demirdizen basın açıklamasında, bir kişinin bacağının kırıldığını, 6 kafa travması olduğunu belirtti. Bacağı kırılan kişi bir öğretmen. Demirdizen, “AKP, toplum sağlığını tehdit ediyor” dedi.

10.07 Divan Otel’in önüne insanlar akıyor. Korna çalmadan gecen taksi otobüs minibüs özel araç yok.

10.00 Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine Divan Otel önünde bir araya gelenler basın açıklamasına başladı. Basın açıklamasını yapan Hüseyin Demirdizen, “Topbaş emir kulu olmuştur. İstifa etmelidir” dedi. Ayrıca saldırının Tayyip Erdoğan’ın emriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

09.40 Mete Caddesi üzerinde yaklaşık 250 kişi toplandı. Araçlarla geçenler de eylemcilere korna çalarak destek veriyor.

09.10 Gezi Parkı’nın etrafına kurulan bariyerleri polis kurmuyor, taşeron belediye işçilerine kurduruyor.

09.07 Parka giriş tamamen kapatıldı

09.05 Gezi Parkı’nın yanında bir grup akordeonlari ve alkışları ile saldırıyı protesto ediyor.

08.55 Polis Gezi Parkı etrafındaki bütün gruplara su ve gazla saldırmaya devam ediyor.

08.45 Taksim Gezi Parkı yanında kahvaltı edenlere polis panzerlerle saldırdı. Bu saldırıyı görenler, araçlarıyla yolu kapattı. Saldırıyı protesto etti. Polis, Taskışla yerleşkesi önüne kadar kahvaltı edenlere saldırdı.

08.30 Gezi Parkı’na polis saldırısı sırasında duvardan atlayanların üzerine duvar çöktü. Bu nedenle birçok eylemci yaralandı. Taksim İlkyardım’a saldırıdan itibaren 60 tane yaralı başvurdu.

08.26 Mete Caddesi'nde toplanan kitleyi polis barikatı karşıladı. Bekleyiş sürüyor.

08:23 Taksim İlk Yardım Hastanesi'nde bulunan yaralılara ilişkin ilk bilgiler şöyle:

Atacan Şimşek: Duvarın yıkılması sonucu altında kaldı. Kolu kırıldı, yüzünde ve ayağında yaralar var.

Ali Kuzgun: İki kolunda kırık var. Ameliyata alınacak.

Tuğcan Kebapçıoğlu: Astımı var. Saldırı sırasında bayılıyor. Kafasında yarılma var.

08.20 Taksim İlk Yardım Hastanesi’inde onlarca yaralı var. Bir kişinin iki omzu da kırık. Bir kişinin köprücük kemiği kırık. Ve onlarca dikişi var.

08.10 Taksim Dayanışması polis terörünü protesto etmek için saat 10′da Taksim’de olmaya çağırıyor.

08.05 Polis Gezi Parkı’na tüm girisleri kurduğu bariyerlerle kapatıyor.

07.37 Kitlenin bir kısmı yavaş yavaş topanırken, bir kısmı da ara sokaklarda polisle karşı karşıya gelmeye devam ediyor.

7.12 Yaralanan eylemcilerin bazıları Taksim İlk Yardım Hastanesi’ne kaldırıldı.

06.59 Parka kamyonlarla yeni bariyerler getirildi.

06.26 Çatışmalar tamamen sona erdi. Ara sokaklara dağılan eylemciler, buluşmaya çalışıyor.

06.19 Gezi Parkı tamamen boşaltılırken, ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Pek çok yaralının olduğu bilgisi ulaşıyor.

05. 53 Gezi Parkı için AKP faşizmine direnenler şu anda Elmadağ ve İstiklal Caddesi’nde polis TOMA’larla saldırıya devam ediyor

5.40 Taksim Meydan’da da gaz bulutu var

5.34 Taşkışla önündeki ana kitle Elmadağ tarafına ana caddeye doğru çıkıyor, polis saldırısı sürüyor.

05.27 Parkın içine ve çevresine gaz bombaları atılmaya devam ediyor. Parkta bulunan milletvekili İlhan Cihaner Vali ve Emniyet Müdürü’nün telefonları açmadığını açıklıyor. Taşkışla önünde çatışmalar sürüyor

05.18 Polis, yoğun saldırı ile Parkı işgal etmeye çalışıyor, kitle Taşkışla önünde birikiyor.

5.14 Polis  çadırları topluyor, gaz bombaları atılmaya devam ediyor

4.57 Taksim Meydan ve Elmadağ tarafından  parka girmeye çalışan polis parkı gaz bombasına boğdu.

Direniş sürüyor…

Divan otelin önünden TOMA ile su sıkılıyor

EmekDünyası.Net/sendika.org-sol.org-ajanslar-foto:Elif İnce (twitter)