31 Mayıs 2013, Cuma

Taksim'de polis saldırıları otomatiğe bağlandı

Sabaha karşı Taksim Gezi Parkı'na önceki günden daha sert bir müdahale gerçekleştiren polisin tutumunu protesto etmek için Divan Hoteli önünde düzenlenmek istenen açıklamaya da aynı sertlikte saldıran polis çok sayıda kişiyi yaraladı.

Polisin, Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara sert müdahalesini protesto etmek için yapılan basın açıklamasının ardından barikatlarla çevrili parka girmek isteyen yurttaşlara bir kez daha gaz bombaları ile müdahale edildi.

AHMET ŞIK POLİS SALDIRISINDA YARALANDI

Polis müdahalesi sonucu gazeteci Ahmet Şık başından yaralanırken, çok sayıda gazeteci de polisin hedefi oldu.

Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutanlara yapılan polis müdahalesini protesto etmek amacıyla Taksim Dayanışması tarafından Divan Otel önünde basın açıklaması düzenlendi.

CHP'Lİ VEKİLLER DE MÜDAHALEYİ ÖNLEYEMEDİ

Aralarında CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin'in de bulunduğu kitle basın açıklamasının ardından polis barikatıyla çevirili parka girmek istemesi üzerine polis yurttaşlara yine gaz bombaları ile müdahale etti. Polisin kullandığı biber gazı kapsüllerinden birisinin çalılık alana isabet etmesi sonucu küçük çaplı yangın meydana geldi.

HERKES POLİS HEDEFİ

Polis müdahalesi sonucu gazeteci Ahmet Şık başından yaralanırken, çok sayıda gazeteci de polis müdahalesinden etkilendi. Gazeteciler polisin attığı gazın ve tazyikli suyun hedefi oldu. Divan Otel'in önünde bir araya gelen kitleye polis müdahalesi Şişli yönüne doğru devam etti. Müdahalenin yapıldığı yerin Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında inşaat halinde olması nedeniyle yoldan geçen yurttaşlar ciddi yaralanma tehlikesi altında gidecekleri yerlere ulaşmaya çalışıyor.

TAKSİM MEYDANI'NDA OTURMA EYLEMİ YAPILIYOR

Polisin savaş alanına çevirdiği Taksim Meydanı'nda 200 kişilik bir grup oturma eylemi başlattı. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de eylemciler arasında. Eylemciler, Çav Bella Marşı'nı söylüyor.

Öte yandan polisin müdahalesini protesto etmek için 10 kişilik grup, Halaskargazi Caddesi'nde oturma eylemi başlattı. Polis, gruba gaz bombasıyla saldırdı. Çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Kafasından yaralanan bir kişi ile gazdan yoğun şekilde etkilenen iki kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Polis ambulansı da engellemeye çalıştı, yoğun tartışmalar üzerine ambulans yaralıları hastaneye götürdü.

EmekDünyası.Net/DİHA-ETHA

Bağlantılı Haberler